Malta, 400.000 nüfusa sahip toplam üç adadan oluşan küçük bir ülkedir. Adını aldığı en büyük ada olan Büyük Malta Adası'nın yanı sıra kuzey batısındaki 67 kilometre karelik Gozo adası ve aralarında bulunan 3 metrekarelik Comino adasından oluşur. 3 adanın toplam yüz ölçümü 321 metre karedir. Malta'nı başkenti La Valetta'dır. Malta çok sık ve birbirine yakın yerleşim birimlerinden oluştuğu için iç içedir ve küçük bir şehri andırır. Neredeyse tüm yıl boyunca mevsim sıcak geçer. Kasım ayından Nisan ayına kadar ortalama sıcaklık 14 derece iken mayıs ekim ayları arasında ise 32 derecedir. Kar, fırtına ve benzeri hava muhalefetleri bu ülke için yok denebilir. 

Adanın en büyük geçim kaynağı balıkçılıktır. Malta'ya gittiğinizde sahil kenarında rengarenk bir çok balıkçı teknesi görebilirsiniz. Kışları nispeten sessiz, sakin ve huzurludur. Yazları ise çok hareketlidir. Özellikle dil eğitimi için buraya gelen gençler dil eğitimlerinin yanı sıra sezon boyunca eğlenceli günler geçirebilmektedir. Malta'nın iki ana dili vardır. Bunlar Maltaca veya diğer adıyla Maltız dili ve İngilizce'dir. Bu resmi dillerin yanı sıra İtalyanca da çok sık kullanılır. Hatta Maltız dili içerisinde bir çok İtalyanca kelimeye rastlayabilirsiniz. 

Malta'da elektrikli eşyalar 240 volt üzerinden çalışır. Ayrıca Malta'da iki tür priz kullanılır. Bunlardan biri ülkemizde kullanılan priz türü olurken diğeri ise daha çok Amerika'da kullanılan priz türüdür ve bu priz türlerinde elektrikli eşya çalıştırabilmeniz için bir aparata ihtiyacınız olacaktır. Söz konusu aparatlar bir çok elektrik malzemesi satan dükkanlarda 1 TL karşılığında alınabilmektedir. Prizlerin şekilleri ise aşağıdaki gibidir.

Westline, Malta'da faaliyet gösteren LSI, EC English, Sprachcaffe, ESE ve Chamber College'ın Türkiye'deki resmi acentesidir. Dil okulları hakkında bilgi almak için yandaki menüden söz konusu okulların linklerine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.