Work And Travel

Work and Travel’ın Kilit Belgesi: DS-2019 Formu

DS-2019 Formu, Amerika’nın tüm dünyadan kabul ettiği değişim programı dahilindeki kişiler için içeriğinde benzersiz bir SEVIS numarası bulunan uygunluk formudur. Work and Travel öğrencileri de J-1 vize kategorisi altında değişim programları katılımcısı oldukları için DS-2019 formuna sahip olurlar.

work and travel ogrenciler

DS-2019 formu Amerika’daki sponsor firmalar tarafından basılabilir. Formun içinde “N00” ile başlayan ve toplamda 11 haneden oluşan SEVIS numarası barındırır. Bu numara tüm öğrenciler için farklıdır ve bizdeki TC Kimlik Numarası gibi kişiye özeldir. Formun içerisinde ayrıca Amerika’da çalışacağınız iş yerinin adı, adresi, program tarih aralığı, sponsor adı ve adresi gibi bilgiler bulunur. Work and Travel vizesine girebilmeniz için bu formun acente tarafından temin edilmiş olması ve size verilmiş olması gerekiyor.

DS-2019 Formu Ancak Belli Şartlarda Basılabilir

DS-2019 formu Work and Travel programında ancak bir işe yerleşmiş, işinizin kontrol sonrası kabul edilmiş olmasından sonra ilgili Sponsor firma tarafından basılıp gönderilebilir. Form basıldıktan sonra ortalama 2-3 gün içerisinde kargo ile acenteye ulaşır.

Programa kayıt olan öğrencilerin heyecanla beklediği ve zaman zaman şikayette bulunduğu nokta DS-2019 formunun geç geliyor olmasıdır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere bu formun basılabilmesi için Amerika’daki işinizin onaylanması, sizin programa gerçekten katılabileceğiniz noktasında emin olunması gibi işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Bu süreçte en çok zaman kaybettiren mesele ise Amerika’daki işinizin onaylanması sırasında ilgili işverenin Sponsor’un e-maillerine ve telefonlarına cevap vermemesi ya da geç vermesidir. Bazı zamanlarda sponsor firmaların iş yerini denetlemesi ve onaylaması da vakit harcayan durumlar dahilinde olabiliyor.

DS-2019 Formunun Basılabilmesi ve Gönderilebilmesi için Aşağıdaki Aşamaların Tamamlanması Gerekir;

  • Katılımcının tüm resmi evraklarının tam olması
  • Job Offer formunun işveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olması
  • Öğrencinin Job Offer formunu imzalamış olması
  • Öğrencinin tüm resmi evraklarının Amerika’daki Sponsor firmaya iletilmesi
  • Öğrencinin iş yerinin Sponsor firma tarafından onaylanması

Her ne kadar yukarıdaki aşamalar tamamlanmış olsa bile DS-2019 formları tıpkı acentelere olduğu gibi Sponsor firmalara da kotalar dahilinde verilmektedir. Sponsorlara olan kotaları ve sayıları belirleyen kurum ise Amerikan Dışişleri Baklanlığı olan Department of State’dir. Bu şu anlama geliyor, eğer programa kayıt olmanız geç tarihlere kalmışsa veya bir iş yerine olağandan uzun bir süre içinde yerleşmişseniz DS-2019 formunuz olağan sürenin üstünde bir zamanda gelebilir. Bu gibi durumlarda Sponsor firmalar biten kotaları için vize reddi alacak veya programı iptal edecek öğrencilerden açılacak kontenjanları bekler. Bu süreci biraz uzatabilir. O nedenle pozisyon seçiciliği yapmamanızı ve Work and Travel programına erken vakitlerde kayıt olmanızı öneriyoruz.

Aşağıdaki görselde örnek bir DS-2019 formu yer alıyor. Formunuzu program bitinceye kadar yanınızda bulundurmanız gerekir. Çünkü bu form ile vize görüşmesine girecek, ABD’ye giriş yaptığınız sırada sınır polisine kontrol etmesi için verecek, Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) başvurusu yaparken ilgili memura gösterecek, ülkeye döndüğünüzde kesilen vergilerin iadesi için kullanacaksınız.

DS-2019 Formunu mu Kaybettiniz?

Formu kaybetmeniz durumunda yeni bir DS-2019 formu Sponsor firma tarafından gönderilebilir ancak yeniden basım ve kargo ücretini ödemek durumunda kalırsınız.

DS-2019 Formunuzu mu Unuttunuz?

Böyle bir durumda ABD’ye girişiniz mümkündür ancak sınırdan geçerken ilgili memur tarafından bu durum farkedilir ve size bir yazı verilir. Bu yazı içerisinde ABD’ye girişinizden sonraki 1 ay içinde Washington DC’de bulunan ilgili merkeze Sponsor firmadan alacağınız evrakın gönderilmesi istenir. Bu süreçte SSN başvurusu yapamazsınız ancak çalışabilirsiniz.

Örnek DS-2019 Formu

 

DS-2019 formu ornegi Work and Travel

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader