Yurt Dışı Dil Okulları ve Yurt Dışı Dil Eğitimi

TOEFL IBT Hazırlık Yurt Dışı Eğitim Fırsatı

Günümüz dünyasında kişinin sahip olduğu İngilizce seviyesi, ayırıcı bir özellik olma konumunu koruyor. Birçok ülke, kurum veya kuruluş da kişilerin İngilizce yeterliliklerini belirlemek için çok sayıda sınav uyguluyor. Uluslararası düzeyde en yüksek geçerliliği olan sınavların başında da tabi ki TOEFL® geliyor.

Vize, oturma izni, göçmenlik hakkı gibi birçok konuda oldukça önem teşkil eden TOEFL® sınavı, üniversite ve kolejlere kayıt kabulünde de aranan bir özellik oluyor. Her türlü sektörden uluslararası iş fırsatları da TOEFL® sınavı sonucuna bağlı olarak kişinin önüne seriliyor. Böylesine önem taşıyan bir sınavı başarıyla geçebilmeniz için de tabi ki yurtdışında sayısız dil kursu imkanı bulunuyor.

toefl hazirlik

TOEFL® Nedir?

Açılımı “Test of English as a Foreign Language” olan TOEFL sınavı, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyelerini belirleyebilmek için uygulanan uluslararası bir sınavdır. Dünya çapında her yıl milyonlarca kişi bu sınava katılır.

TOEFL sınavının günümüzde iki çeşidi bulunmaktadır. TOEFL® IBT ve TOEFL® PBT olarak ikiye ayrılan sınav sisteminde öğrencilerin çok büyük çoğunluğu TOEFL® IBT sistemini tercih etmektedir.

TOEFL® IBT Nedir?

IBT eki “Internet Based Test” anlamına gelmektedir. TOEFL sınavının internet üzerinden gerçekleştirilen türüne TOEFL® IBT denmektedir. Günümüzde bu sınava girenlerin %97’si internet üzerinden sunulan alternatifi tercih etmektedir.

TOEFL® PBT Nedir?

PBT eki “Paper Based Test” anlamına gelmektedir. TOEFL® sınavına internet üzerinden değil, klasik sınav sistemiyle girmek isteyen öğrencilere sunulan bir altnernatiftir.

TOEFL® Sınavına Kimler Girmelidir?

TOEFL® sınavı artık birçok yerde aranılan özellik olduğundan ötürü çok çeşitli meslekler, yaş grupları ve arayışlardaki kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu sınava giren kişilerin başlıcaları ise;

 • Lisans veya lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler
 • İngilizce dil programlarına katılmak isteyenler
 • Vize veya oturma izni gibi başvurularda bulunacak kişiler
 • Uluslararası firmalardaki iş fırsatlarını değerlendirmek isteyenler şeklinde sıralanabilir.

TOEFL® IBT Sınav İçeriği Nedir?

TOEFL® IBT sınavı 4 ana bölümden oluşur. Farklı süreler ayrılan bölümlerle kişinin İngilizce seviyesi tespit edilmeye çalışılır. Toplam sınav süresi ise 4 buçuk saattir.

– Okuma | 60–80 Dakika | 36-56 Soru

Bu bölümde öğrencinin, akademik metinlerde sunulan okuma parçalarına yönelik soruları cevaplandırması beklenir.

– Dinleme | 60–90 Dakika | 34–51 Soru

Öğrencinin sınavda sunulan konuşmaları, ses kayıtlarını veya sohbetleri dinleyerek bunlara yönelik olarak sorulan soruları cevaplandırması beklenir.

– Ara | 10 Dakika

– Konuşma | 20 Dakika | 6 Görev

Bu bölümde öğrenciye görev verilerek belirlenen bir konu hakkında konuşması istenir.

– Yazma | 50 Dakika | 2 Görev

Okuma ve dinleme bölümleriyle bağlantılı olarak bu bölümde belirlenen konuda öğrencinin kompozisyon yazması talep edilir.

TOEFL® IBT Tarihleri Ne Zaman?

TOEFL® IBT sınavı yıl içerisinde 50’den fazla kez çok çeşitli tarihlerde sunulur. Sınava girmek istediğiniz tarihe göre güncel en yakın tarihi kontrol edebilir, yetkili sınav merkezleri vasıtasıyla sınavınızı gerçekleştirebilirsiniz.

TOEFL® IBT Sınavına Nasıl Kayıt Olunur ve Sınava Kaç Kere Girilebilir?

TOEFL® IBT sınavına katılım sayısı konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Yalnızca bir sınava girdikten sonra bir sonraki sınav başvurusu için 12 gün süreyle beklemeniz gerekmektedir.

TOEFL® IBT sınav kayıtlarınızı buradaki linkten gerçekleştirebilirsiniz.

TOEFL® IBT Sınav Ücreti Ne Kadardır?

TOEFL® IBT sınavı ücretleri ülkelere ve sınav tarihlerine göre değişiklik gösterebilir. Ülkemizde 150-200 Amerikan doları arasında bir ödemeyle sınava girmek mümkündür.

TOEFL® IBT Sınav Sonuçları Nerelerde Geçerlidir?

130’dan fazla ülkede 10 binin üzerinde kurum ve kuruluş TOEFL® IBT sonuçlarını kabul etmektedir. Dünyaca ünlü üniversitelerden, tıp alanında faaliyet gösteren kuruluşlara kadar çok sayıda farklı kurum TOEFL® IBT sınavı sonucunu değerlendirme metodları arasında kullanmaktadır.

TOEFL® IBT Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav sonuçları çoğunlukla sınav tarihinden 1 ay sonra açıklanmaktadır. Sonuçlarınıza çevrimiçi olarak bakabileceğiniz gibi posta veya mail yoluyla adresinize gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

TOEFL® IBT Sınavına Girmek Size Neler Katar?

 • Yurtdışı master veya yurtdışı lisans programlarına kabulünüz konusunda büyük kolaylık sağlar.
 • İş başvurularınızda CV’niz için önemli bir artı oluşturur.
 • İngilizce seviyenizi takip edebilmenizi sağlar.
 • Vize veya oturma izni gibi başvurularınıza pozitif olarak etki eder.
 • İş hayatınızda Yabancı Dil Tazminatı hakkına sahip olmanızı sağlar.
 • En az üniversite diplomanız kadar prestijli bir sertifikanız olur.
 • Herhangi bir lisans veya lisansüstü programa katılmanız halinde hazırlık sınıfı okumak zorunda kalmazsınız.
 • Birçok eğitim ve sertifika programına kolayca kabul edilmenize imkan tanır.

TOEFL® IBT Sınavına Hazırlık Alanında Yurtdışı Eğitimi Fırsatı

Tüm dünyada en üst düzey geçerliliği olan TOEFL® IBT sınavına en etkin şekilde hazırlanmanın yolu yurtdışında dil eğitimi almaktan geçiyor. Çok sayıda farklı ülkede, çeşitli seviyelere yönelik eğitimler sunan yurtdışı dil okulları ile TOEFL® IBT sınavına en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Profesyonel danışmanlık hizmetlerimizle TOEFL® IBT hazırlığı için en doğru dil okulu seçeneğini bulabilir, bu önemli sınava yurtdışında hazırlanmanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader