Yurt Dışında Üniversite

Polonya’da Üniversite

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen gençlerin son yıllarda sıklıkla tercih ettikleri ülkelerden biri olan Polonya, kaliteli eğitimi ve yüksek yaşam standartlarıyla öne çıkıyor. Avrupa’nın ortasında, birçok önemli ülkeye oldukça yakın konumda bulunan Polonya üniversite imkanları sayesinde öğrencilere yepyeni fırsatlar ve deneyimler sunuyor. Hayatlarının geri kalanına yön verecek olan lisans eğitimini Avrupa üniversitelerinde almak isteyen öğrenciler için Polonya’da üniversite eğitimi, ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Polonya'da üniversite eğitimi

Polonya Hakkında

Başkent: Varşova

Resmi Dil: Lehçe

Para Birimi: Zloty

Nüfus: 38 Milyon

Yüz Ölçümü: 312 Bin KM2

Orta Avrupa’da bulunan Polonya, Avrupa’nın en büyük 9. ülkesi konumunda. 38 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin çevresi Avrupa’nın birçok önemli ülkesi ile çevrili. Batıda Almanya, güneybatıda Çekya, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve güneydoğuda Ukrayna ile komşu olan Polonya Avrupa’nın en merkezi ülkelerinden bir tanesi. Dünya tarihinde de önemli bir yeri bulunan Polonya, özellikle 2. Dünya Savaşı’ndaki hayati önemiyle biliniyor. Savaş yıllarından sonra gelişimini hızlandıran ve Avrupa’nın yaşam standartları en yüksek ülkeleri arasına adını yazdıran ülke, yurtdışı üniversite eğitimi için sıklıkla tercih edilen rotalardan biri haline gelmiş durumda.

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Çok sayıda üniversiteye sahip olan Polonya, kaliteli eğitimiyle Avrupa’da parmakla gösterilen ülkelerden bir tanesi. Başta başkent Varşova olmak üzere farklı şehirlerde konumlanmış birçok üniversite, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Program çeşitliliği açısından da oldukça zengin olan bu ülkede tıp, işletme, hukuk, mühendislik, iletişim gibi birçok farklı alanda eğitim alabilirsiniz.

polonya'da üniversite okumak, ücretler, başvuru ve kabul şartları

Polonya’daki Üniversitelere Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya’daki üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki herhangi bir sınava giriş yapmanız gerekmiyor. Polonya üniversiteleri eğitim almak isteyen herkesi kabul etmektedir. YÖK’ün bu konudaki mevzuatında yurt dışındaki bir üniversitenin bazı sıralama listelerinde ilk 1000 arasında bulunması durumunda veya ilk 1000 arasında olmasa bile eğer daha öncesinden YÖK’ün tanınırlılığı listesinde yer alıyorsa o üniversitenin diplomasının Türkiye’de denkliği var demektir Unutmayın, Polonya’da anlaşmalı olduğumuz okulların hepsinin YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır. Bu uygulama TIP okumak isteyen kişiler için biraz daha farklıdır. Konuyla alakalı YÖK Denkliği sayfamızı ziyaret ediniz.

Polonya’daki üniversitelere başlayabilmeniz için İngilizce seviyenizin belli standartlarda olması gerekiyor. Ancak hiç İngilizce’niz olmasa bile İngilizce dil seviyenizi üniversitelerin anlaşmalı dil okullarında bir sene eğitim alarak ilerletebilir ve üniversite hayatınıza başlayabilirsiniz. Polonya’da üniversite öncesi hazırlık dönemi hakkında detaylı bilgi için Polonya’da İngilizce Hazırlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Boyunca ve Sonrası Çalışma İzni Var

Polonya’da üniversite eğitimi alacağınız süre boyunca ülke genelinde part-time çalışma imkanınız vardır. Ayrıca okuldan mezun olduğunuzda ilk bir sene içerisinde sigortalı olarak bir iş yerinde işe girmeniz durumunda çalışacağınız süre boyunca tüm Avrupa ülkelerinde dolaşım hakkınız bulunuyor. Çalışmak istediğiniz iş sadece Polonya’da değil tüm Avrupa Birliği ülkeleri içinde de olabilir.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Maliyeti, Ücreti Nedir?

Polonya’da eğitim ücretleri düşündüğünüzden de az miktardadır. Eğitim kalitesi, üniversitelerinin dünyadaki sıralamalarına bakıldığında Polonya’da üniversite eğitimi maliyeti Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin çok çok altındadır. Özellikle istediğiniz bölümü YÖK denkliği olarak okuma hayalinizi gerçekleştirmeniz, bu sırada İngilizce’nizi üst düzey geliştirmeniz bu ülkede okumanın size katacağı en önemli özelliklerden bir kaçıdır. Polonya’da üniversite eğitimi maliyetleri yıllık 18.000 TL iken bu durum Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde 40.000 TL ile 60.000 TL arasındadır. Ayrıca Polonya’daki bir yıllık yaşamsal maliyetiniz Türkiye’deki bir yıllık masraflarınıza eş değer yöndedir.

Polonya’da Üniversite Okumanın Avantajları

  • Türkiye’de üniversite sınavına girmek zorunda kalmazsınız.

Polonya üniversiteleri sizin YGS veya LYS puanınızla hiç ama hiç ilgilenmiyor. Hatta bu sınavlara girmenizi dahi talep etmiyorlar. Polonya’da üniversite okumak için lise diploması sahibi olmanız yeterli. Lise diplomanız, başarı durumunuz ve diğer yeterlilikleriniz göz önünde bulundurularak Polonya’da üniversiteye yerleştirilirsiniz.

  • Avrupa standartlarında bir üniversite eğitimi alırsınız.

Polonya üniversiteleri, Avrupa’nın önde gelen eğitim kurumları arasında. Tüm kurumlar Avrupa Birliği şartlarına uygun şekilde, en üst düzey standartlarda ve en modern tekniklerle eğitim veriyor. Polonya’da lisans eğitimi almanız halinde siz de bu avantajlardan yararlanabilir, geleceğinize oldukça kuvvetli bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

  • Türkiye’de bir vakıf üniversitesinde okumaktan daha pahalıya mal olmaz.

Sanılanın aksine yurtdışında üniversite okumak, o kadar da büyük bütçeleri gerektiren bir şey değil. Türkiye’deki ortalama bir vakıf üniversitesine ödeyeceğiniz miktarın altında bir bütçeyle Polonya üniversitelerine kayıt yaptırabilirsiniz. Polonya üniversite fiyatları program türüne veya üniversite seçimine göre değişse de, genel olarak ortalama bir seviyede seyrediyor. Polonya yaşam masrafları açısından da çok pahalı bir ülke değil. Ülkede Euro’nın değil Polonya Zloty’sinin kullanılması sayesinde Türkiye’de yapacağınız aylık harcamalara yakın bir bütçeyle hayatınızı sürdürebilirsiniz.

  • Yabancı dilinizi çok büyük oranda geliştirirsiniz.

Polonya’da resmi dil olarak Lehçe konuşulsa da üniversite programlarının çok büyük bir çoğunluğu İngilizce olarak veriliyor. Halihazırda İngilizce biliyorsanız bu programlardan birine kaydolup hazırlık sınavını başarıyla geçtikten sonra direkt olarak 1. Sınıftan eğitiminize başlayabilirsiniz. İngilizceniz yeterli seviyede değilse her üniversitenin öğrencilerin İngilizcelerini yeterli seviyeye getirmek için hazırlık sınıfları da bulunuyor. Ayrıca dilerseniz Lehçe eğitim veren programları da tercih edebilirsiniz. Eğitim hayatınız haricinde günlük hayatınızda da sürekli yabancı dil kullanacağınız için sürekli pratik yapma şansı bulabilir ve böylece hem İngilizcenizi en üst seviyelere taşırken hem de Lehçe öğrenmenin avantajlarını yaşayabilirsiniz.

  • Unutulmaz bir deneyim yaşayıp harika arkadaşlıklar kurarsınız.

Avrupa’da üniversite okumak her şeyden önce kişisel gelişimize çok büyük oranda katkı sağlayacak bir konu. Ayrıca Polonya’nın çok çeşitli ülkelerden öğrencilerin üniversite eğitimleri için tercih ettikleri bir ülke olması dolayısıyla, çok farklı milletlerden insanlarla tanışma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Hayatınızın en önemli dönemlerinden biri olan üniversite yıllarınızı Avrupa’da geçirmek, hem unutulmaz deneyimler elde etmeniz hem de uzun yıllar sürebilecek harika arkadaşlıklar kurmanız için büyük bir fırsat.

Polonya Üniversiteleri YÖK Denkliği

Polonya’da üniversite okuduğunuzda YÖK denkliği elde etme şansınız da bulunuyor. Bununla ilgili YÖK’ün verdiği son karara göre;

  • YÖK’ün yaptığı sıralamada ilk 1000 üniversite arasında bulunan eğitim kurumlarından mezun olduğunuz takdirde herhangi bir sınav sonucu gerekmeden YÖK denkliği elde ediyorsunuz.
  • İlk 1000 arasında bulunmayan bir üniversite tercih ettiğiniz takdirde, üniversiteye kayıt olmadan önce YGS ve LYS sınavlarına girip okumak istediğiniz bölümü içeren Türkiye’deki devlet veya vakıf üniversitesine yerleşme hakkı elde etmiş olmanız gerekiyor. Türkiye’deki sınavlarda gerekli puanı yakaladığınız takdirde, Polonya’daki eğitiminizden aldığınız diploma YÖK denklik şartını sağlamış sayılıyor.

WestLine International’ın Polonya’da anlaşmalı olduğu üniversitelerin birçoğu YÖK’ün belirlediği ilk 1000 üniversite arasında yer alıyor. Bu sayede WestLine International ayrıcalığıyla Polonya üniversitelerine kaydolan öğrenciler, YÖK denkliği konusunda herhangi bir sorun yaşamıyor. Böylece üniversite diplomanız hem tüm Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye’de geçerliliğini kaybetmiyor.

polonya'da üniversite eğitiminde konaklama nasıl oluyor?

Polonya’da Eğitim Konaklama Çözümleri

Polonya, dünyanın dört bir yanından çok sayıda yabancı öğrenciyi misafir eden bir ülke olduğu için ülkede konaklama seçenekleri de bir hayli fazla. Üniversitelerin birçoğu kendi bünyelerinde bir yurt barındırarak, yabancı öğrencilere bu konuda imkanlar sunuyor. Bunlar haricinde ülke genelinde özel yurtlar veya hosteller de bulunuyor. Ayrıca Polonya üniversite eğitiminiz sırasında paylaşımlı veya paylaşımsız daire kiralama imkanınız da bulunuyor. WestLine International, Polonya’da üniversite eğitiminiz boyunca konaklama konusunda da size çözümler sunuyor.

Tıptan hukuka, işletmeden ekonomiye kadar her türlü alan için programlar sunan Polonya üniversiteleri arasından size en uygununu seçmek için Westline International’ın profesyonel danışmanlık hizmetinden yararlanabilir, üniversite hayatınızı Avrupa’da geçirmenin sayısız avantajından faydalanabilirsiniz.

Polonya Üniversiteleri Listesi ve Fiyatları

Aşağıdaki tabloda Polonya'daki anlaşmalı olduğumuz Polonya Üniversiteleri ve fiyatlarını görebilirsiniz. Ücretler yıllık ortalama ücretlerdir ve daha detaylı bilgi için üniversitelerin üzerine gelin ve tıklayın.
Okul AdıLokasyonYıllık Ortalama Fiyatlar
Adam Mickiewicz ÜniversitesiPoznan2.500 EU
AGH Bilim ve Teknoloji ÜniversitesiKrakow2.500 EU
Collegium Civitas ÜniversitesiVarşova3.000 EU
Collegium Da Vinci ÜniversitesiPoznan2.040 EU
Frydryk Chopin Müzik ÜniversitesiVarşova2.500 EU
Gdansk Teknoloji ÜniversitesiGdansk2.000 EU
Gdansk Tıp ÜniversitesiGdansk4.000 EU
Jagiellonian ÜniversitesiKrakow4.000 EU
John Paul II Katolik ÜniversitesiLubnin2.500 EU
Kozminski ÜniversitesiVarşova4.050 EU
Krakow Teknoloji ÜniversitesiKrakow3.000 EU
Lodz Film OkuluLodz6.200 EU
Lodz Tıp ÜniversitesiLodz4.000 EU
Lodz ÜniversitesiLodz2.500 EU
Lublin Tıp ÜniversitesiLublin11.500 EU
Poznan Güzel Sanatlar ÜniversitesiPoznan5.000 EU
Rzeszow Bilgi Teknolojileri ve Yönetim ÜniversitesiRzeszow3.000 EU
Universities of Humanities and EconomicsLodz3.400 EU
Varşova Ekoloji ve Yönetim ÜniversitesiVarşova1.200 EU
Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji ÜniversitesiVarşova1.950 EU
Varşova Teknoloji ÜniversitesiVarşova3.000 EU
Varşova Tıp ÜniversitesiVarşova11.000 EU
Varşova ÜniversitesiVarşova2.000 EU
Vincent Pol ÜniversitesiLublin3.600 EU
Wroclaw Çevre Ve Hayat Bilimleri ÜniversitesiWroclaw3.000 EU
Wroclaw ÜniversitesiWroclaw3.000 EU
Wsb ÜniversitesiWroclaw ve 8 diğer şehir1.750 EU
Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader