Yurt Dışında Üniversite

İngiltere’de Üniversite Hazırlık

Dünyanın en ünlü üniversitelerine sahip olan İngiltere, her yıl yüz binlerce öğrenci tarafından yurt dışında üniversite okuma amacıyla tercih ediliyor. Üstün eğitim kalitesi ve yüksek yaşam standartları sayesinde eğitim alanında da bir cazibe merkezi haline gelen ada ülkesinde, üniversiteler öğrenci kabulünde çeşitli programlar uyguluyor.

ingiltere'de üniversite hazırlık dönemi

Foundation Programı Nedir?

İngiltere’de üniversite kaydı yapmak için öncelikle Foundation programına katılmanız gerekiyor. Türkiye’de aldığınız lise eğitimi İngiliz üniversiteleri tarafından yeterli görülmediği için yabancı öğrencilerin İngiliz eğitim sistemine uyum sağlamaları amacıyla 1 yıllık Foundation programlarına katılmaları gerekiyor. Foundation programları İngilizce eğitimini içermiyor. Eğer halihazırda İngilizceniz yeterli değilse Foundation programı öncesinde bir de İngilizce hazırlık programına katılmanız gerekiyor.

Foundation programları İngiltere’deki üniversitelerin birçoğunda uygulandığı gibi çeşitli özel eğitim kurumları tarafından da sunuluyor. Yabancı öğrenciler dilerlerse kayıt olmak istedikleri üniversitenin Foundation programlarına kayıt olabilirken, dilerlerse dünyaca ünlü özel eğitim kurumlarının programlarıyla gerekli sertifikaları da elde edebiliyor.

Foundation Programı İçeriği

İngiltere üniversitelerine giriş için ön şart olan Foundation programının içeriği temelde 2 alan üzerine yoğunlaşıyor.

Academic Skills (Akademik Beceriler)

Foundation programının bu bölümünde öğrenciler temel akademik bilgileri öğreniyor. Araştırma, sunum, bilgisayar becerileri, analiz veya sınav teknikleri gibi alanlarda eğitim alan öğrenciler üniversite hayatına hazırlanıyor. Bu sayede akademik altyapısı iyice oturan öğrenciler, üniversite eğitimlerinde çok daha başarılı oluyor.

Speicalist Subjects (Alan Dersleri)

Programın ikinci bölümünde öğrencilere tercih ettikleri bölüme dayalı dersler veriliyor. Öğrencinin okumak istediği alanın giriş derslerinin bir kısmını aldığı bu kısım sayesinde, üniversitenin ilk 1 yılı çok daha rahat geçiyor. Ders yoğunlukları ve içerikleri öğrencinin tercih ettiği bölüme göre değişiklik gösteriyor.

Foundation Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Foundation programına katılabilmeniz için Upper-Intermediate seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekiyor. Bu seviye IELTS sınavında 5,5 puanlık bir başarıya tekabül ediyor.
  • Foundation programı kabulünde lise not ortalaması da önem taşıyor. Lise not ortalaması 3.0’ın altında olan öğrenciler çoğunlukla bu programlara kabul edilmiyor.
  • Foundation programları eylül veya mayıs aylarında başlıyor.
  • Foundation programına katılacak seviyede İngilizce bilmeyen öğrenciler, program öncesinde dil okulları veya İngilizce hazırlık programlarına yönlendiriliyor.

Siz de eğitim alanında dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan İngiltere’de üniversite okuma hedefindeyseniz, Westline International’ın profesyonel danışmanlık hizmeti sayesinde hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. İngilizce seviyenize göre direkt olarak bir Foundation programına kayıt olabilir veya öncelikli olarak İngiltere Dil Okulları vasıtasıyla yabancı dil seviyenizi gerekli düzeye getirebilirsiniz. Talep, ihtiyaç ve önceliklerinize göre bir eğitim planı çıkarmak için vakit kaybetmeden Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader