Yurt Dışında Üniversite

Kanada’da Üniversite

Yaşam standartları ve mutluluk oranları göz önüne alındığında dünyanın tartışmasız lider ülkesi olan Kanada eğitim konusunda da oldukça iddialı. Ülkenin her alanda uyguladığı sistemli gelişme, Kanada’da üniversite eğitimine de aynı oranda pozitif bir yansıma sağlıyor. Kanada’da bulunan yüze yakın üniversite en yüksek standartlarda lisans eğitimi veriyor. Kanada’da üniversite okumak size bir çok yönden avantaj sağlar. Kanada’da üniversite eğitimi hakkında bir çok detayı bu sayfadan aktarmak istedik.

kanada'da üniversite okumak

Kanada Hakkında

Başkent: Ottawa

Resmi Dil: İngilizce, Fransızca

Para Birimi: Kanada Doları

Nüfus: 35 Milyon

Yüz Ölçümü: 9,9 Milyon KM2

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kuzey Amerika kıtasının kuzeyinde konumlanan Kanada, dünyanın en geniş alana yayılmış ülkelerinden bir tanesi. Amerika Birleşik Devletleri ile komşu olan ülke, üniversite eğitiminde Amerika’yla benzer kıstaslar uyguluyor. Kanada’da da tıpkı Amerika’da olduğu gibi Community College adı verilen yüksek okullar ve 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversiteler bulunuyor.

Kanada üniversite eğitimi konusunda dünyanın en iddialı ülkelerinden bir tanesi. Eğitimin her seviyesinde devlet denetiminin en üst düzeyde olduğu ülkede, tüm eğitim kurumları belirli bir standardı yakalamak zorunda. Bu sayede Kanada üniversitelerinin istisnasız hepsi dünyanın prestijli üniversiteleri arasında bulunuyor. Kanada üniversite konusunda vasat bir eğitim kurumu bulamayacağınız ülkelerin başında geliyor.

Kanada Community College (Yüksek Okul)

Kanada’da üniversite eğitimi konusunun bir kısmını ülkemizdeki yüksek okullara benzer bir sistem uygulana Community College’lar oluşturuyor. Mesleki ve teknik bilgilerin verildiği Community College’larda 2 yıllık bir ön lisans eğitimi veriliyor. Öğrenciler bu okullardan mezun olduktan sonra dielrlerse 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabiliyor.

Community College’lar özellikle Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için oldukça ideal bir seçenek. 4 yıllık lisans programlarına göre daha esnek öğrenci kabul politikaları uygulayan okullar, aynı zamanda Kanada üniversitelerine göre çok daha uygun harç ücretleri talep ediyor.

Kanada’da üniversite eğitimi alma hedefindeyseniz ilk olarak 2 yıllık eğitim veren bir Community College’e kayıt yaptırabilir, mezuniyetinizden sonra 4 yıllık program sunan Kanada üniversitelerinden birine geçiş yapabilirsiniz. Üstelik bu sayede bir değil iki adet diploma sahibi olursunuz.

kanada'da üniversite eğitimi

Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversiteleri dünyanın en prestijli eğitim kurumları arasında bulunuyor. Ülkede bulunan 100’e yakın üniversitenin her biri çeşitli devlet kurumları tarafından denetime tabi tutuluyor. Kanada’da her alanda uygulanan yüksek standartlar eğitimde de kendisini gösterirken, Kanada üniversitelerinin her birinde üst düzey bir eğitim alabilmek mümkün oluyor.

Kanada üniversiteleri başvuru konusunda çeşitli şartlar uyguluyor. Üniversitelerin çok büyük bir çoğunluğunda aranan ilk şart, öğrencinin yeterli düzeyde İngilizce bilmesi. Ancak bu yeterli düzey okuldan okula değişiklik gösterebiliyor. Kimi üniversiteler TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçları talep ederken kimi üniversiteler kendi özel sınavlarını uygulayabiliyor. Ayrıca Kanada’da üniversite başvurularında öğrencinin lise not ortalaması, sosyal hayattaki birikimler ve referans mektupları gibi konular da önemli bir rol oynuyor.

Kanada’da Üniversite Okumak YÖK Denkliğini Beraberinde Getiriyor

Kanada üniversitelerinin her biri dünyanın önemli eğitim kurumları arasında yer aldığı için bu ülkeden alacağınız lisans diplomasının Türkiye’de YÖK denkliği bulunuyor. Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada da geçerliliği olan bir Kanada üniversitesi diplomasıyla dünyanın her yerindeki iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Kanada üniversite fiyatları sanılanın aksine oldukça makul seviyelerde seyrediyor. Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde alacağınız eğitimden çok daha düşük bütçelerle Kanada’nın prestijli üniversitelerinden birinden diploma alma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Kanada, ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre yaşam masrafları konusunda da oldukça avantajlı. Kur farkı göz önünde bulundurulduğunda Kanada Doları’nın daha düşük seviyelerde seyretmesi, öğrencilerin bu ülkeye olan ilgisini artırıyor.

Kanada’da Üniversite Okumak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kanada devleti, yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni sağlıyor. Bu sayede Kanada’da üniversite eğitimi alırken bir yandan da çalışarak geçiminizi kolayca sağlayabilirsiniz.
  • Kanada’dan alacağınız üniversite diploması sayesinde mezuniyetiniz sonrasında Kanada göçmenlik başvurusu yapabilir veya oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Kanada devleti kendi ülkesindeki üniversitelerden mezun olan öğrencilere bu konuda büyük kolaylıklar sağlıyor.
  • Kanada’da üniversite okuma hedefiniz mevcut ise bu konudaki başvurunuzu lise öğreniminizin son yılına başlamadan gerçekleştirmeniz büyük önem taşıyor. Bu sayede üniversite başvurusu ve vize gibi işlemleri kolayca halledebilirsiniz.

Siz de Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesinde yüksek bütçelerle eğitim almak yerine yurt dışı üniversite tercihinde bulunmak istiyorsanız hemen Westline International ile iletişime geçebilir, Kanada üniversiteleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Listesi ve Fiyatları

Anlaşmalı olduğumuz ve yerleştirmelerini yaptığımız Kanada'daki prestijli üniversitelerin listesi aşağıdaki gibidir. Kanada Üniversiteleri Fiyatları ortalama olarak verilmiştir. Üniversitelerin üzerine gelerek ilgili üniversitenin eğitim verdiği bölümleri ve fiyatları daha ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
Okul AdıLokasyonYıllık Ortalama Fiyatlar
Trinity Western ÜniversitesiLangley22.260 CAD
Acadia ÜniversitesiWolfville12.215 CAD
Alberta ÜniversitesiEdmonton24.486 CAD
Brock ÜniversitesiSt. Catharines25.293 CAD
Cape Breton ÜniversitesiCape Breton17.024 CAD
Capilano ÜniversitesiVancouver11.680 CAD
Douglas CollegeVancouver18.528 CAD
Emily Carr ÜniversitesiVancouver19.657 CAD
Fraser Valley ÜniversitesiVancouver20.216 CAD
Kuzey Britanya KolumbiyasıPrince George25.978 CAD
Kwantlen Politeknik ÜniversitesiVancouver21.402 CAD
Ontario Teknoloji EnstitüsüOshawa19.940 CAD
Royal Roads ÜniversitesiColwood15.370 CAD
Thompson Rivers ÜniversitesiKamloops15.649 CAD
Kanada West ÜniversitesiVancouver18.900 CAD
Victoria ÜniversitesiVictoria23.351 CAD
Windsor ÜniversitesiWindsor15.235 CAD

 

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader