Yurt Dışında Üniversite

Macaristan’da Üniversite, Macaristan Üniversiteleri, Eğitim Maliyetleri ve Kayıt İşlemleri

Türkiye’deki üniversite sınavlarını kaderiniz olmaktan çıkarmak ve çok daha uygun koşullarda dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız Macaristan’da üniversite sizin için en ideal seçeneklerden bir tanesi. Dünyanın her yerinden sayısız öğrencinin tercih ettiği Macaristan’da üniversite eğitimi, uygun fiyatlarla yüksek kalitede lisans eğitiminin kapılarını aralıyor.

Macaristan Hakkında

Başkent: Budapeşte

Resmi Dil: Macarca

Para Birimi: Macar Forinti

Nüfus: 9.7 Milyon

Yüz Ölçümü: 93 Bin KM2

Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Bir orta Avrupa ülkesi olan Macaristan, eğitim turizmi konusunda kıtanın en iddialı ülkelerinden bir tanesi. Dünyaca ünlü üniversitelere ev sahipliği yapan ülke, yüksek yaşam standartlarını uygun maliyetlerle sunmasıyla da sıkça tercih ediliyor. Macaristan’da üniversite eğitimini bu denli cazip hale getiren en önemli unsurların başında ülkedeki yaşam maliyetlerinin oldukça düşük düzeylerde olması geliyor.

Macaristan’da üniversite eğitimlerinin neredeyse tamamı İngilizce dilinde gerçekleşiyor. Ülkenin resmi dili Macarca olsa da İngilizce de ülkede sıklıkla konuşulan bir dil. Belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olan bir öğrenci Macaristan’da hem kolayca eğitim alabiliyor hem de yaşamını rahatça sürdürebiliyor. Ayrıca Macaristan’da geçireceğiniz süre boyunca kısmen de olsa Macarca öğrenme imkanı da sizleri bekliyor.

Macaristan’daki Üniversitelere Başvuru ve Kabul Şartları

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. Bu sayede Türkiye’deki üniversite sınavlarında istediğiniz puanı tutturamamış olsanız dahi Macaristan’da üniversite okuma fırsatını yakalayabilirsiniz. Hatta üniversite sınavlarına hazırlanmak için ayıracağınız zamanı dil eğitimine ayırabilir, böylece Macaristan üniversitelerinde çok daha başarılı olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Macaristan’daki bir üniversiteye başvurunuzu Türkiye’den yapabilir ve Macaristan’da üniversite öncesi hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz bir bölüme yerleşme imkanınız vardır. Üstelik Macaristan’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversitelerin Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır. Yani gideceğiniz üniversiteyi tamamladıktan sonra alacağınız diplomanın Türkiye’de de geçerliliği olacak.

Eğitim Süresince ve Sonrasında Çalışma İzni

Macaristan’daki üniversite hayatınız boyunca part-time olarak çalışma iznine sahip olursunuz. Üniversitenizi tamamladıktan sonra diplomanızı almanızla beraber ilk bir yıl içinde herhangi bir iş yerinde çalışmaya başlamanız durumunda süresiz oturuma kadar giden bir sürecin de içine girmiş olursunuz. Üstelik bu çalışma izni sadece Macaristan’da değil tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Macaristan’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği

Macaristan’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır.

Macaristan’daki Üniversitelerde Okumanın Maliyeti Nedir?

Macaristan Üniversitelerinin yıllık eğitim maliyeti TL bazında 20.000 TL civarındadır. Bu miktar Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde 40.000 TL ile 60.000 TL arasındayken, KKTC’de ise 30.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç, Macaristan’da üniversite eğitimi almak hem istediğiniz bölümü sınavsız bir şekilde okumanıza olanak sağlıyor hem de Türkiye’deki eğitim ücretlerinden daha da aşağıda bir bedel ödüyor olmanıza vesile oluyor.

Macaristan’da Sınavsız Üniversite

Macar üniversitelerinin çok büyük bir çoğunluğu sizden herhangi bir sınava girmenizi talep etmiyor. Yalnızca lise diplomanızın olması Macaristan’da üniversite okumak için yeterli. Bazı üniversiteler belirli bir seviyede İngilizce bilgisi talep ederken, bazı üniversiteler ise bu İngilizce eğitimlerini üniversitenin ilk yılında hazırlık sınıfı olarak veriyor. Türkiye’deki üniversite sınavlarında başarısız olan veya sınava girmemiş olan öğrenciler için harika fırsatlar sunan Macaristan, çok daha uygun koşullarla daha prestijli bir eğitim vadediyor.

Macaristan üniversite fiyatları, ülkemizdeki üniversite fiyatlarının çok altında. Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesine vereceğiniz miktarın çok çok daha altına Macaristan’da üniversite okuma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Macaristan’da yaşam giderleri de düşük seviyelerde seyrediyor. Ülkede Euro’nun yerine Macar Forinti’sinin kullanılması, Türkiye’den gidecek öğrenciler için büyük avantajlar sağlıyor. Bu sayede üniversite eğitimlerini Macaristan’da geçirmek isteyen öğrenciler kur farkından etkilenmemiş oluyor.

Macaristan’da Üniversite Okumak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Başta başkent Budapeşte olmak üzere, Macaristan’ın çok çeşitli şehirlerinde dünyaca ünlü üniversiteler bulunuyor. Ülkenin ikinci büyük şehri Pecs, Debrecen ve Szeged şehirlerinde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendilerine en yüksek sıralarda yer bulan eğitim kurumlarında lisans eğitimi alma şansı elde edebilirsiniz.
  • Macaristan’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürüyor. Okul ve bölümlere göre değişmekle birlikte bu durum öğrencilere, hazırlık sınıfı okusalar dahi vakit kaybetmemelerini sağlıyor.
  • Macaristan’da üniversite okumak aynı zamanda size Avrupa’nın da kapılarını açıyor. Eğitimniz boyunca sahip olacağınız Schengen vizesi sayesinde Avrupa’yı dilediğiniz gibi gezebilir, farklı ülkeler ve kültürlerle tanışabilirsiniz.
  • Macaristan üniversiteleri dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler tarafından talep gördüğü için kontenjan bulabilmek adına olabildiğince erken başvuru yapmak büyük önem taşıyor.

Siz de Türkiye’deki üniversite sınavlarına mahkum olmamak ve çok daha uygun koşullarla daha prestijli bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız Macaristan üniversiteleri hakkında bilgi almak için hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader