Work and Travel Nedir? Nasıl Yapılır?

Work and Travel Nedir?

Work and Travel nedir? Okulda, dışarıda ya da arkadaş ortamlarında duydunuz belki de Work and Travel’ı ama ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Biraz bilgi sahibi olduğunuzda bu sefer Work and Travel nedir nasıl başvurulur veya Work and Travel nedir nasıl yapılır diye sormaya başlayacaksınız. İşte bu yüzden sizler için kapsamlı bir sayfa hazırladık.

Work and Travel herkesin elini kolun sallayarak ücretini ödeyip de gidebildiği bir program mıdır?

Elbette hayır.

Öncelikle örgün eğitim alan bir üniversite öğrencisi olmanız gerekiyor. Sonrasında Work and Travel’ın aslında ne olduğunu ve size uygun olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden Work and Travel’ın ne olduğunu bu sayfadan öğrendikten sonra Work and Travel Başvuru Şartları sayfasından uygunluğunuzu ölçmelisiniz.

work and travel nedir

ABD, dünyanın bir çok ülkesindeki üniversiteli gençlerin ABD’yi görmesini ve tanımasını istiyor. Öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtırken Amerikalılar’ında kültürüne yakından şahit olmasını istiyor. Ancak bunlar için bile bir ekonomik kaynak gerekiyor. İşte bu nedenle 3-4 aylık bir çalışma hakkı da sağlıyor. Böylece öğrenciler ailelerinden bir finansal destek almadan ABD’de vakit geçirebiliyor.

WAT Nedir Nasıl Başvurulur

Türkiye’deki öğrenciler için programın başlangıcı okulların kapanış tarihlerine göre değişiklik gösterir. Çünkü öğrenciler Work and Travel programına ancak okullar yaz tatiline girdiği zaman katılabilir ve yine okullar açılmadan evvel ülkeye dönmeleri gerekir. Her ne kadar okulların bitimiyle program başlıyor olsa da kayıt süreci çok önceden başlar. Çünkü programla ilgili prosedürler aylarca sürebilir. En fazla süre alan kısım ise iş seçimidir. Öğrencilerin yerleştikleri işler de değişiklik gösterir ve kayıt tarihine göre yerleştirmeler yapılır. Bu da demek oluyor ki, popülaritesi yüksek işler için olabildiğince erken kayıt olmak gerekir. 6 Adımda Work and Travel sayfamızda Work and Travel programını adım adım inceleyebilirsiniz.

Work and Travel Bir Kültürel Değişim Programıdır

Work and Travel nedir sorusuna cevaplar ararken programın amacının sadece çalışmak ve gezmek olmadığını bilmelisiniz. Kısacası Work and Travel nedir derseniz bu program bir kültürel değişim programıdır. Amerika ile diğer ülkelerin kültürlerini bir araya getiren güzel bir programdır. Dilinizi geliştirebileceğiniz, farklı insanlar tanıyabileceğiniz bir programdır.

Öğrencilere tanınan 3 veya 4 aylık çalışma süresi ile kendi paranızı biriktirebilirsiniz. Bu birikimle çalıştığınız süre boyunca masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Work and Travel nedir diye sorarken hep ‘Work’ kısmından bahsettik. Bir de bunun ‘Travel’ kısmı var. Bu da 1 aylık bir süreç olup birikimlerinizle ABD’yi baştan sona gezmenize olanak sağlıyor.

WAT İle Çalış ve Gez

Özetle öğrenciler program süresince Amerika’da yasal olarak çalışabilir, konaklayabilir ve bir Amerikan vatandaşı gibi dilediklerince gezebilirler. Programın en çok sevilen tarafı katılımcılara kendi masraflarını karşılamaları adına çalışma izni vermesi ve böylece katılımcıların ya da ailelerin maddi anlamda zorluk çekmemesini sağlaması ve durumlarını finanse etmesine olanak vermesidir.

Elbette programa katılım için bazı şartlar gereklidir. Şartların başında gelen ise katılımcıların örgün bir üniversitede 4 yıllık okuyor olmasıdır. Ayrıca programa hangi tarih aralığında kayıt olduğunuz da çok önemlidir. Program başlangıcından aylar öncesinde kayıt olmanız gerekiyor. Başvuru tarihleri hakkında detaylı bilgi için Work and Travel Başvuru Tarihleri

Work and Travel Ne Değildir?

  • Bir tatil programı değildir
  • Para biriktirme programı değildir
  • Staj programı değildir
  • Bölümünüzle alakalı bir iş yerinde çalışma olanağı tanıyan program değildir
  • Sadece çalışma programı değildir
  • Sadece gezi programı değildir

Ayrıca Amerikan Başkonsolosluğu’nun resmi YouTube hesabından program süreci hakkında derlenmiş videoya şu link altından ulaşabilirsiniz.

Program ve kayıt süreci hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilir veya danışmanlarımıza ofis telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

WestLine International Yurt Dışı Eğitim
Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader