Work and Travel Nedir? Nasıl Yapılır?

Work and Travel Nedir? Nasıl Yapılır?

Work and Travel nedir? Okulda, dışarıda ya da arkadaş ortamlarında duydunuz belki de Work and Travel’ı ama ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Biraz bilgi sahibi olduğunuzda bu sefer Work and Travel nedir nasıl başvurulur veya Work and Travel nedir nasıl yapılır diye sormaya başlayacaksınız. İşte bu yüzden sizler için kapsamlı bir sayfa hazırladık.

Work and Travel herkesin elini kolun sallayarak ücretini ödeyip de gidebildiği bir program mıdır?

Elbette hayır.

Öncelikle örgün eğitim alan bir üniversite öğrencisi olmanız gerekiyor. Sonrasında Work and Travel’ın aslında ne olduğunu ve size uygun olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden Work and Travel’ın ne olduğunu bu sayfadan öğrendikten sonra Work and Travel Başvuru Şartları sayfasından uygunluğunuzu ölçmelisiniz.

work and travel nedir

ABD, dünyanın bir çok ülkesindeki üniversiteli gençlerin ABD’yi görmesini ve tanımasını istiyor. Öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtırken Amerikalılar’ında kültürüne yakından şahit olmasını istiyor. Ancak bunlar için bile bir ekonomik kaynak gerekiyor. İşte bu nedenle 3-4 aylık bir çalışma hakkı da sağlıyor. Böylece öğrenciler ailelerinden bir finansal destek almadan ABD’de vakit geçirebiliyor.

WAT Nedir Nasıl Başvurulur

Türkiye’deki öğrenciler için programın başlangıcı okulların kapanış tarihlerine göre değişiklik gösterir. Çünkü öğrenciler Work and Travel programına ancak okullar yaz tatiline girdiği zaman katılabilir ve yine okullar açılmadan evvel ülkeye dönmeleri gerekir. Her ne kadar okulların bitimiyle program başlıyor olsa da kayıt süreci çok önceden başlar. Çünkü programla ilgili prosedürler aylarca sürebilir. En fazla süre alan kısım ise iş seçimidir. Öğrencilerin yerleştikleri işler de değişiklik gösterir ve kayıt tarihine göre yerleştirmeler yapılır. Bu da demek oluyor ki, popülaritesi yüksek işler için olabildiğince erken kayıt olmak gerekir. 6 Adımda Work and Travel sayfamızda Work and Travel programını adım adım inceleyebilirsiniz.

Work and Travel Nasıl Yapılır?

Yaz tatillerini böylesine unutulmaz bir deneyimle zenginleştirmek isteyen öğrencilerin akıllarında “Work and Travel nasıl yapılır?” veya “WAT nedir?” soruları oluşuyor. Work and Travel programına katılmak için programın başlangıç tarihinden belirli bir süre önce harekete geçmek gerekiyor.

WAT maceranıza başlamadan önce ilk yapmanız gereken doğru şirket seçiminde bulunmak. Türkiye’nin birçok noktasında çok sayıda Work and Travel şirketi bulunuyor. Ancak bu çeşitlilik her zaman olumlu sonuçlar doğurmayabiliyor. Work and Travel deneyiminden memnun kalmayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hatayı ilk adımda yani şirket seçiminde yapıyor. Bu noktada Work and Travel konusunda uzmanlaşmış ve pozitif referansları olan bir acente seçiminde bulunmak büyük önem taşıyor.

Work and Travel programına katılma amacıyla bir şirket ile temas kurduktan sonra bu programa katılmak için gerekli yeterliliğe sahip olup olmadığınız değerlendirmeye alınıyor. Work and Travel programına katılabilmek için sahip olunması gereken özelliklerden biri ve belki de en önemlisi belirli bir İngilizce seviyesi. Tabii ki kimse sizden bir Amerikalı gibi İngilizce konuşmanızı beklemiyor olsa da gideceğiniz şehirde yapacağınız işi rahatça gerçekleştirebilecek kadar bir yabancı dil bilgisine sahip olmanız önem taşıyor.

Yalnızca Üniversite Öğrencileri Katılabiliyor

Work and Travel programına katılmak için sahip olunması gereken özelliklerden bir tanesi de adayın halihazırda üniversite öğrencisi olması. 4 yıllık bir üniversitede öğrenim gören adaylar çok daha kolay bir şekilde programa kabul alabiliyor. Bazı Work and Travel şirketleri 2 yıllık bir bölümde okuyan adayların başvurularını kabul etse de bu öğrencilerin vize başvuru süreçleri genellikle olumsuz sonuçlanıyor.

Work and Travel programına katılmak için uygun şartları taşıdığınız tespit edildikten sonra sırada Amerika’da geçireceğiniz zaman boyunca çalışacağınız iş pozisyonuna yerleşmeniz geliyor. Bunun için aday başvurduğu Work and Travel acentesi vasıtasıyla bir CV hazırlıyor. Bu CV yine söz konusu şirketin bağlantıda olduğu Amerika’daki işverenlere ulaşıyor. Açılan kontenjanlar, öğrencinin nitelikleri ve başvuru tarihi doğrultusunda katılımcı, Amerika’daki işine yerleştiriliyor. Bu süreci öğrencinin yerleştiği iş ve gideceği şehir ile ilgili eğitimler takip ediyor.

İş sürecini de başarıyla geçiren katılımcı adayı, daha sonra vize aşamasına ulaşıyor. Bu aşamada da Work and Travel şirketinin danışmanlık hizmeti büyük önem taşıyor. Vize reddi alınmaması için tüm evrakların ABD Başkonsolosluğu’nun talep ettiği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Tüm bu prosedürler tamamlandıktan sonra Work and Travel uçak bileti ve diğer detaylar öğrenci ve Work and Travel şirketi iş birliğinde hallediliyor. Tamamlanan aşamalarda herhangi bir aksaklık olmaması durumunda katılımcı yaz mevsiminin başlarında Amerika’ya seyahat ediyor ve daha önceden yerleştiği işte çalışmaya başlıyor.

Work and Travel’a kayıt ve başvuru süreci birkaç basit adım gibi görünse de her bir detayın özenle değerlendirilmesi oldukça büyük önem taşıyor. Bambaşka bir ülkede geçirilecek 3 aylık bir sürecin kabusa dönüşmemesi için adayların profesyonel danışmanlık hizmeti almaları gerekiyor. Yurt dışı eğitim danışmanlığı alanında uzun yıllara dayanan tecrübesi ve uzman kadrosuyla WestLine International, Work and Travel’a katılmak isteyen öğrencilerin talep ve ihtiyaçlarını özenle değerlendiriyor, adaylara en uygun nokta atışı çözümleri sunuyor.

Work and Travel Bir Kültürel Değişim Programıdır

Work and Travel nedir sorusuna cevaplar ararken programın amacının sadece çalışmak ve gezmek olmadığını bilmelisiniz. Kısacası Work and Travel nedir derseniz bu program bir kültürel değişim programıdır. Amerika ile diğer ülkelerin kültürlerini bir araya getiren güzel bir programdır. Dilinizi geliştirebileceğiniz, farklı insanlar tanıyabileceğiniz bir programdır.

Öğrencilere tanınan 3 veya 4 aylık çalışma süresi ile kendi paranızı biriktirebilirsiniz. Bu birikimle çalıştığınız süre boyunca masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Work and Travel nedir diye sorarken hep ‘Work’ kısmından bahsettik. Bir de bunun ‘Travel’ kısmı var. Bu da 1 aylık bir süreç olup birikimlerinizle ABD’yi baştan sona gezmenize olanak sağlıyor.

WAT İle Çalış ve Gez

Özetle öğrenciler program süresince Amerika’da yasal olarak çalışabilir, konaklayabilir ve bir Amerikan vatandaşı gibi dilediklerince gezebilirler. Programın en çok sevilen tarafı katılımcılara kendi masraflarını karşılamaları adına çalışma izni vermesi ve böylece katılımcıların ya da ailelerin maddi anlamda zorluk çekmemesini sağlaması ve durumlarını finanse etmesine olanak vermesidir.

Elbette programa katılım için bazı şartlar gereklidir. Şartların başında gelen ise katılımcıların örgün bir üniversitede 4 yıllık okuyor olmasıdır. Ayrıca programa hangi tarih aralığında kayıt olduğunuz da çok önemlidir. Program başlangıcından aylar öncesinde kayıt olmanız gerekiyor. Başvuru tarihleri hakkında detaylı bilgi için Work and Travel Başvuru Tarihleri

Work and Travel Ne Değildir?

  • Bir tatil programı değildir
  • Para biriktirme programı değildir
  • Staj programı değildir
  • Bölümünüzle alakalı bir iş yerinde çalışma olanağı tanıyan program değildir
  • Sadece çalışma programı değildir
  • Sadece gezi programı değildir

Ayrıca Amerikan Başkonsolosluğu’nun resmi YouTube hesabından program süreci hakkında derlenmiş videoya şu link altından ulaşabilirsiniz.

Program ve kayıt süreci hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilir veya danışmanlarımıza ofis telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader