Work and Travel Nedir?

Work and Travel Nedir?

Work and Travel nedir? Belki de her üniversite öğrencisinin arayıp da cevabını bulmak için uğraştığı bir program bu Work and Travel. Özetleyecek olursak Work and Travel programı Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya üzerindeki bazı ülkelere kapılarını açtığı ve sadece üniversite öğrencilerine yönelik bir kültürel değişim programıdır. Her ülkeden üniversite öğrencileri yılın belirli bir döneminde en fazla 5 ay olmak üzere bu programa katılabilirler.

work and travel nedir

Öğrenciler program süresince Amerika’da yasal olarak çalışabilir, konaklayabilir ve bir Amerikan vatandaşı gibi dilediklerince gezebilirler. Programın en çok sevilen tarafı katılımcılara kendi masraflarını karşılamaları adına çalışma izni vermesi ve böylece katılımcıların ya da ailelerin maddi anlamda zorluk çekmemesini sağlaması ve durumlarını finanse etmesine olanak vermesidir.

Elbette programa katılım için bazı şartlar gereklidir. Şartların başında gelen ise katılımcıların örgün bir üniversitede 4 yıllık okuyor olmasıdır. Her ne kadar 2 yıllık okuyan öğrenciler 2018 yılı itibarı ile programa katılıyor olsalar bile şirket politikalarımız gereği 2 yıllık okuyan öğrencileri programa kabul edemiyoruz. Programa başvuru şartları konusunda daha detaylı bilgiye Work and Travel Başvuru Şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Work and Travel Ne Değildir?

  • Bir tatil programı değildir
  • Para biriktirme programı değildir
  • Staj programı değildir
  • Bölümünüzle alakalı bir iş yerinde çalışma olanağı tanıyan program değildir
  • Sadece çalışma programı değildir
  • Sadece gezi programı değildir

Türkiye’deki öğrenciler için programın başlangıcı okulların kapanış tarihlerine göre değişiklik gösterir. Çünkü öğrenciler Work and Travel programına ancak okullar yaz tatiline girdiği zaman katılabilir ve yine okullar açılmadan evvel ülkeye dönmeleri gerekir. Her ne kadar okulların bitimiyle program başlıyor olsa da kayıt süreci çok önceden başlar. Çünkü programla ilgili prosedürler aylarca sürebilir. En fazla süre alan kısım ise iş seçimidir. Öğrencilerin yerleştikleri işler de değişiklik gösterir ve kayıt tarihine göre yerleştirmeler yapılır. Bu da demek oluyor ki, popülaritesi yüksek işler için olabildiğince erken kayıt olmak gerekir. Work and Travel programına erken kayıt olmanın avantajları için sayfamızı ziyaret etmeniz de fayda var.

Programın başvuru tarihleri hakkında detaylı bilgiler için Work and Travel Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Amerikan Başkonsolosluğu’nun resmi YouTube hesabından program süreci hakkında derlenmiş videoya şu link altından ulaşabilirsiniz.

Program ve kayıt süreci hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilir veya danışmanlarımıza ofis telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Simdi Ara
Başvuru Formu