Work and Travel Katılım Koşulları Değişiyor

Work and Travel şartları

Work and Travel Katılım Koşulları Değişiyor

Eğer sen de 2020 yazını Amerika’da unutulmaz bir maceraya dönüştürmek istiyorsan “Work and Travel Koşulları Nelerdir?” sorusu çoktan gündemine girmiş demektir. Evet, Work and Travel her kesimden her talep edenin katılabileceği bir program değil. Sayısız yönden avantajı bulunan bu maceraya atılabilmek için bazı ön şartlara sahip olman gerekiyor. Bazı şartlar kişisel durumlara göre esneyebilse de en temel ve önemli koşul üniversite öğrencisi olmak.

4 Yıllık Bir Programda Üniversite Öğrencisi Misin?

Eğer bu soruya cevabın evetse en önemli adımı geride bıraktın demektir. Buradaki 4 yıllık ifadesine ayrıca dikkat çekmek gerekiyor. Aslında 2 yıllık bölümlerde okuyan öğrencilerin de Work and Travel programına katılmasında kağıt üstünde bir engel yok. Ancak 2 yıllık bölümde okuyan öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu vize aşamasında problemlerle karşılaşıyor. Bu sebeple adayları da mağdur etmemek adına WestLine International, istisnai durumlar haricinde 2 yıllık bölümlerde okuyan adayların başvurularını maalesef kabul etmiyor.

Bir de unutmadan ekleyelim; 4 yıllık bir bölümün hazırlık sınıfında okuyor olman da Work and Travel koşulları içerisindeki en önemli adımı sorunsuz bir şekilde aşman için yeterli. Daha basit bir anlatımla söylemek gerekirse; hazırlık sınıfı öğrencileri de Work and Travel’a katılabiliyor.

Orta Seviye İngilizce Biliyor Musun?

İngilizce seviyesi de tabii ki Work and Travel başvuru şartları içerisinde en olmazsa olmaz maddelerden bir tanesi konumunda. Ancak “kime göre orta neye göre orta” diye sorabilirsin. Bu konuyu da dert etmene gerek yok. WestLine International ofisinde gerçekleştirilen testler ile İngilizce seviyenin Work and Travel’a katılmak için yeterli olup olmadığı test ediliyor. Üstelik eğer İstanbul dışında yaşıyorsan bu testleri ofise gelmeye gerek kalmadan online platformlar üzerinden de gerçekleştirebilirsin.

18-24 Yaş Arasında Mısın?

Work and Travel’da yaş kriteri de önemli konulardan bir tanesi. Eğitimin yaşı yok tabii ki ancak Work and Travel’ın var. Work and Travel 2020 sezonu için konuşmak gerekirse 1995-2002 yılları arasında doğmuş olmak Work and Travel koşulları arasında en önemli adımlardan birini daha başarıyla geride bırakmış olman anlamına geliyor. Tabii ki işlemlerinin başladığı dönemde yasal olarak 18 yaşını doldurmuş(ay/gün) olman da çok önemli bir kriter.

Not Ortalaman 2,00’ın Üstünde Mi?

Bayram ziyaretlerinde sıklıkla duyulan can sıkıcı “okul nasıl gidiyor?” sorularından bir tanesini sormak istemezdik ama bu konu da Work and Travel başvurusu açısından önem teşkil ediyor. 2,00 ve üzerinde bir not ortalamasına sahip olan öğrencilerin vize başvuruları daha yüksek bir yüzdeyle pozitif olarak neticeleniyor. 2,00’ın altında bir not ortalamasına sahip olman ise Work and Travel’a asla katılamayacağın anlamına gelmiyor. Ancak böyle durumlarda söz konusu ortalamanın altındaki her bir puan için vize görüşmesi biraz daha zora giriyor diyebiliriz. Yine de haklı gerekçelerle söz konusu eğitim döneminde düşük notlar almış olan öğrenciler başarılı bir mülakatın ardından Work and Travel’a katılma şansı elde edebiliyor.

Özetle: Work and Travel’a Kimler Katılabilir?

“Work and Travel’a katılabilir miyim” sorusu yaz aylarını Amerika’da geçirerek unutulmaz bir macera yaşamak isteyen öğrencilerin aklında kocaman bir yer tutuyor. Uzun yıllardır uygulanan program zaman zaman farklı başvuru şartları gerektirse de gelin Work and Travel 2020 dönemine katılmak için hangi şartları taşımak gerekiyor, beraber bakalım.

En Önemli Konu İngilizce

Her sene olduğu gibi Work and Travel 2020 dönemine kayıt olabilmek için de en önemli ön koşul yeterli İngilizce bilgisine sahip olmak. Kime göre neye göre yeterli diye soruyor olabilirsiniz. Tam da bu noktada ofisimizde gerçekleşecek ücretsiz İngilizce testi devreye giriyor. Testimiz sonucunda orta seviye İngilizce bilgisine sahip olduğunu kanıtlayan adaylar Work and Travel 2020 başvuru işlemlerinin sonraki aşamalarına geçebiliyor.

Üniversite Öğrencisi Olmak Şart

Work and Travel başvuru koşulları arasındaki bir diğer olmazsa olmaz ise adayın üniversite öğrencisi olması. Work and Travel kayıt işlemlerini yaptırmak isteyen adayların sıklıkla sorduğu bir diğer soru ise “2 yıllık üniversite öğrencileri Work and Travel’a katılabilir mi?” oluyor. Maalesef bu sorunun cevabı negatif. Work and Travel programı dahilinde Amerika’ya gidebilmek için 4 yıllık örgün öğretim öğrencisi olmak gerekiyor.

Üniversite konusunda bir diğer merak edilen konu da açık öğretim detayı. Maalesef açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrenciler de Work and Travel programına katılma hakkı elde edemiyor.

Work and Travel 2019 döneminde kafaları karıştıran bir diğer konu ise son sınıf öğrencilerinin katılım hakkı. Westline International olarak üniversite son sınıf öğrencilerinin başvurularını maalesef kabul edemiyoruz. Bu konuda çok daha detaylı bilgiyi buradaki içeriğimizde bulabilirsiniz.

Üst üste “maalesef” içeren bu kadar bilgi verdikten sonra pozitif bir haber vermenin de zamanı geldi. “Hazırlık sınıfı öğrencileri Work and Travel programına katılabilir mi?” sıklıkla karşılaştığımız sorulardan bir diğeri. Cevabımız ise evet. 4 yıllık bir programa kayıtlı olduğu sürece hazırlık sınıfı öğrencilerinin Work and Travel kayıt işlemlerinde herhangi bir sorun oluşmuyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Work and Travel programına katılabilmek için;

 • Orta seviyede İngilizce bilgisine sahip,
 • 26 yaşın altında,
 • 4 yıllık bir program dahilinde örgün üniversite öğrencisi,
 • AÖF veya son sınıfta okumayan,
 • Programa katılmak istediği dönemde okulunu dondurmamış,
 • 2,00 üstü not ortalamasına sahip olmak gerekiyor.

Hangi Durumlarda Work and Travel’a Katılamazsın?

Bu 4 temel soruya olumlu cevap verdiysen Work and Travel koşulları konusunda uzun bir yol aldın demektir. Ancak tüm bu ön şartları karşılıyor olsan bile bazı durumlarda Work and Travel’a katılma şansın maalesef bulunmuyor.

 • Açıköğretim fakültesinde okuyorsan,
 • 2019-20 eğitim dönemi için okulunu dondurduysan,
 • Doktora öğrencisiysen Work and Travel yerine alternatif yurt dışı eğitim fırsatlarını değerlendirmeyi düşünebilirsin.

Tüm bunların yanı sıra WestLine International kurum politikası olarak;

 • Bölümlerinin son sınıfında okuyan öğrencilerin, (Son sınıfların durumu hakkında detaylı bilgi için tıklayın)
 • Yüksek lisans öğrencilerinin,
 • Okulunu uzatan öğrencilerin başvurularını kabul edemiyor.

 

Eğer Work and Travel başvuru şartları konusunda tüm gereklilikleri karşıladığını düşünüyorsan 2020 yazı için hızla harekete geçmen gerek. Çok daha avantajlı Work and Travel fiyatları ile unutulmaz bir maceraya atılmak için erken kayıt fırsatını kaçırma!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader