Work and Travel Vergi İadesi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

work and travel vergi iadesi

Work and Travel Vergi İadesi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Work and Travel vergi iadesi işlemine başlayabilmeniz için daha öncesinde programa katılmış olmanız gerektiğini söylememize gerek yok. 2019 yılı öncesinde programa katılan öğrenciler ABD’de çalıştıkları süre boyunca aldıkları maaşlardan Federal ve State olmak üzere devlet kesintisi yapılıyordu. Ancak öğrenciler bu kesintilerin büyük bir kısmını Türkiye’ye döndüklerinde yaptıkları başvuru ile alabiliyorlardı. ABD’deki yeni yönetimle birlikte vergi iadesi ödemelerinde büyük değişiklikler yapıldı. Buna göre ABD’de çalışılan süre boyunca alınan toplam maaş miktarı 4000$ ve altında ise katılımcıların eline herhangi bir iade bedeli geçmiyor ya da vergi yasası içerisindeki bazı durumlardan ötürü az bir miktar geçiyor. Ancak bu miktarın üzerindeki her kazancın federal ve state iadesi mümkün. Peki başvuruları ne zaman ve ne şekilde yapabilirsiniz?

Work and Travel Vergi İadesi Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

ABD’den döner dönmez iade işlemleri için başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak işleminiz döndüğünüz yılın bir sonraki yılı olan Ocak ayında başlar. Çünkü ABD’deki vergi dönemi 31 Aralık tarihi ile sona erer ve alacak verecekler 1 Ocak tarihi ile hesaplanarak işlemlere başlanır. O nedenle ABD’de çalıştığınız süre boyunca net kazancınızı gösteren W2 formu işvereniniz tarafından Ocak ayı içinde gönderilir. W2 formu ise vergi iadesi başvurusu sırasında iade şirketine sunmanız gereken belgelerin başında gelir.

Work and Travel Vergi İadesi başvurusu yaparken aşağıdaki belgeleri sunmalısınız:

  • Pasaportunuzun vize sayfası
  • Pasaportunuzun kimlik sayfası
  • ABD’de aldığınız Paycheck’lerin tamamı ya da W2 formu
  • Başvuru formu (iade şirketi web sitesinden edinebilirsiniz)
  • DS-2019 formu (bazı durumlarda gerekli olmayabilir ancak olursa hızlı olur)
  • SSN kartınızın kopyası (Numarasını biliyor olmanız çoğu zaman yeterli olur ancak garanti değildir)

Work and Travel Vergi İadesi için Nereye Başvurmalısınız?

WestLine, Work and Travel vergi iadesi işlemleri için Taxback şirketini önermektedir. Başvurularınızı Taxback’in hizmeti olan Sprintax üzerinden başlatabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra bir hesap oluşturup sonrasında işlemlerinize devam edebilirsiniz. Alınacak ücretler, hesaplamalar ya da diğer tüm sorularınız için Taxback’in Türkçe Destek Masasına ulaşabilirsiniz.

Vergi İadesi Simsarlarına Mutlaka Dikkat Edin!

Sprintax vergi iadesi aracı dışındaki aracı şirket ya da kişilere kesinlikle dikkat ediniz. Yeni vergi yasası ile birlikte ABD’de kesilen vergilerin iadesi artık eskisi gibi yüksek miktarlarda değildir. Ancak bazı kişiler ya da kurumlar eskisi gibi iade alabileceğinizi üstelik üzerine 1000$ gibi bir miktarı hakkınızmış gibi edinebileceğinizi söylemekte ve yanlış yönlendirmektedirler. Bu kişi ya da kişilerin yaptıkları şey sizleri Work and Travel programından dönmüş olmanıza rağmen ABD’de okuyor gibi gösterip devletten yardım parası almaktadır. Amerikan Vergi Dairesi IRS beyan usulü çalıştığı için bu miktarları veriyor olsa dahi bir gün kapınızı çalıp alınan bedelleri faiziyle geri isteyecektir. Bu bir daha ABD’ye girdiğiniz zaman sınırda da olabilir veya evinize gelen bir posta ile de istenebilir. Bu gibi kişi ya da kişiler üzerinizden iade sürecini başlatıp haksız kazanç elde etmekte ve sizi ABD’ye borçlu hale getirip suça karışmanıza vesile olmaktadır. O nedenle iade işlemlerinizi mutlaka ama mutlaka Taxback’in hizmeti olan Sprintax üzerinden yapınız veya taxback.com üzerinden işlemlere başlamak için destek isteyiniz.

Ne olursa olsun SSN, pasaport vize sayfanızı ve DS-2019 formunuzu resmi kurumlar dışında kimseye göndermeyin ya da bir kopyasını vermeyin. Eğer daha öncesinde ve özellikle 2018 vergi iade işlemleri için kişilerden ya da farklı kurumlardan hizmet aldıysanız taxback.com’a ulaşarak statünüzün ne şekilde olduğunu ve iade işlemlerinizin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol ettiriniz. Taxback bu konuda patlak veren olay sonrası tüm J1 öğrencilerine yardım edeceğini belirtmiştir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader