Yurt Dışında Üniversite

Polonya’nın En İyi 10 Üniversitesi

Yüksek yaşam standartları, üstün eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla yurt dışında üniversite dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri olan Polonya, oldukça prestijli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Dünya sıralamalarında ilk sıralarda kendilerine yer bulan çok sayıda üniversite, Polonya’nın çeşitli şehirlerinde konumlanmış durumda. İşte Polonya’nın en iyi 10 üniversitesi:

1. Varşova Üniversitesi

polonya'nın en iyi üniversiteleri

Kuruluş: 1816

Konum: Varşova

Polonya’nın köklü üniversitelerinden biri olan Varşova Üniversitesi, yalnızca Polonya’nın değil dünyanın sayılı eğitim kurumları arasında. Tarih boyunca çok sayıda önemli bilim insanı ve düşünür yetiştirmiş olan üniversite başkent Varşova’da bulunuyor. Her yıl 60 bin civarında öğrencinin kayıt olduğu okul, en yüksek kalitede eğitim sunuyor.

2. Jagiellonian Üniversitesi

polonya üniversiteleri

Kuruluş: 1364

Konum: Krakow

Avrupa’nın en eski ikinci üniversitesi olma ünvanını elinde bulunduran Jagiellonian Üniversitesi, Krakow şehrinde konumlanıyor. 170 farklı program sunan üniversite ayrıca yüksek lisans ve doktora programlarına da sahip.

3. Varşova Teknik Üniversitesi

polonya'nın prestijli üniversiteleri

Kuruluş: 1826

Konum: Varşova

Başkent Varşova’da konumlanan Varşova Teknik Üniversitesi ülkenin en prestijli eğitim kurumlarından bir tanesi. Mühendislik ve sayısal bilimler alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen kurum, her yıl on binlerce öğrenciye eğitim sağlıyor.

4. Adam Mickiewicz Üniversitesi

polonya üniversiteleri

Kuruluş: 1919

Konum: Poznan

Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in adını taşıyan üniversite, ülkenin batısında Poznan şehrinde konumlanıyor. 50 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapan kurum; hukuk, ekonomi, tıp gibi çok çeşitli alanlarda eğitim veriyor.

5. Lazarski Üniversitesi

polonya'da üniversite eğitimi

Kuruluş: 1993

Konum: Varşova

Polonya’nın yeni üniversiteleri arasında bulunan Lazarski Üniversitesi, 2015 yılında Polonya’nın en iyi üniversitesi olarak seçildi. Özel üniversite statüsünde bulunan Lazarski, modern kampüsü ve üst düzey kalitedeki eğitimiyle ülkenin en iyi eğitim kurumları arasında.

6. Wroclaw Üniversitesi

wroclaw üniversitesi

Kuruluş: 1702

Konum: Wroclaw

Polonya’nın Wroclaw şehrinde konumlanan Wroclaw Üniversitesi, kamu araştırma üniversitesi statüsünde. Dünyaca ünlü bilim insanlarını yetiştirmiş olan kurum, akademik alanda yaptığı araştırmalarla da adından sıkça söz ettiren üniversitelerden bir tanesi konumunda.

7. Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

wroclaw teknoloji üniversitesi

Kuruluş: 1945

Konum: Wroclaw

Wroclaw şehrinin bir diğer önde gelen eğitim kurumu da; Wroclaw Teknoloji Üniversitesi. 35 bine yakın öğrencisi bulunan üniversite, 16 farklı fakülte ile hizmet veriyor.

8. Lodz Üniversitesi

lodz üniversitesi

Kuruluş: 1945

Konum: Lodz

Polonya’nın tam ortasında bulunan Lodz şehrinde konumlanan üniversite, 40 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Polonya’nın en büyük ve prestijli üniversiteleri arasında gösterilen Lodz; İngilizce, Lehçe, Almanca ve Fransızca dillerinde çeşitli eğitim programları sunuyor.

9. Gdansk Tıp Üniversitesi

gdansk tıp üniversitesi

Kuruluş: 1454

Konum: Gdansk

Polonya’nın kuzeyindeki Gdansk şehrinde konumlanan Gdansk Tıp Üniversitesi, yüzyıllardır tıp alanında eğitim veriyor. Avrupa’nın en eski yüksek öğretim kurumlarından biri olan üniversite, 4 ayrı fakültesinde 6 bin civarında öğrenciye hizmet veriyor.

10. Poznan Teknoloji Üniversitesi

poznan teknoloji üniversitesi

Kuruluş: 1919

Konum: Poznan

100 yıla yakın bir tarihe sahip olan Poznan teknoloji üniversitesi, özellikle iletişim alanındaki çalışmalarıyla ünlü. 25 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan kurum, modern kampüsüyle de öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği üniversitelerden bir tanesi konumunda.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader