Work and Travel işler

Work and Travel’da Tercih Edilen ve Popüler Olan İşler

1961 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin desteğiyle uygulanan bir program olan Work and Travel, dünyanın çok çeşitli ülkelerinden üniversite öğrencilerine Amerikan kültürünü tanıma ve Amerika’da çalışma fırsatı sunuyor. Uzun yıllardır ülkemizde de büyük rağbet gören bir uygulama olan WAT hakkında en çok merak edilen konulardan birini de bu program dahilinde sunulan iş olanakları oluşturuyor.

İşte Work and Travel iş pozisyonları

Work and Travel işleri

Cankurtaranlık (Lifeguard)

Work and Travel işleri arasında en çok bilinen ve popüler olanlardan bir tanesi cankurtaranlık. İngilizcede Lifeguard adıyla anılan bu pozisyon WAT programıyla adeta özdeşleşmiş durumda. Ancak tabii ki bu pozisyonda çalışabilmek için bazı belli niteliklere sahip olmak gerekiyor. Cankurtaranlık pozisyonu için tahmin edeceğiniz üzere en büyük olmazsa olmaz; iyi derecede yüzme bilmek. Eğer iyi derecede yüzme biliyor ve suyla haşır neşir olmaktan hoşlanıyorsanız Lifeguard pozisyonunu tercih edebilirsiniz. Work and Travel iş listesi sıralamasında her daim en popüler seçeneklerden biri olma unvanını koruyan cankurtaranlık ile saatlik ortalama 8$ ila 11$ arasında bir kazanç elde edebilirsiniz.

Fast Food Restoranları

Work and Travel iş pozisyonları arasında sıklıkla tercih edilen alternatiflerden bir diğerini ise Fast Food restoranları oluşturuyor. Ülkemizde de faaliyet gösteren Mc Donald’s, Subway, Burger King gibi Fast Food zincirlerinin şubelerinde çalışabilen Work and Travel katılımcıları, haftalık olarak 30 ila 40 saat arasında mesai yapıyor. Fast Food restoranlarında çalışarak kazanabileceğiniz saatlik ücret ise 7,5$ ile 9$ arasında değişiklik gösteriyor.

Work and Travel iş listesi

Otel İşleri ve Housekeeping

Amerika’nın çeşitli bölgelerindeki otellerde sunulan pozisyonlar ve Housekeeping işleri de Work and Travel iş listesi içinde yer alıyor. Work and Travel’a katılan öğrenciler otellerin resepsiyonlarında görev alabilirken aynı zamanda yine bu işletmelerde oda temizliğinden sorumlu olan Housekeeping pozisyonlarına da yerleşebiliyor. Resepsiyon bölümünü tercih eden adayların iyi seviyede İngilizce bilmesi oldukça önem taşıyor. Resepsiyon pozisyonu insanlarla sürekli iletişimi gerektiren bir nokta olduğu için bu iş türüne yalnızca ileri seviye İngilizce bilgisine sahip öğrenciler kabul ediliyor. Housekeeping işlerinde ise üst düzey İngilizce bilgisi aranmıyor. Work and Travel’a kabul alabilecek kadar İngilizce bilgisine sahip olan her aday Housekeeping pozisyonlarında görev alabiliyor.

Satış İşleri

Yalnızca iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip öğrencilere uygun olan satış işleri saatlik olarak en fazla ücreti kazanabileceğiniz pozisyonlardan bir tanesi. Satış işleri, disiplin ve yoğun mesai gerektirmesinin yanında yapılan satışlardan komisyon kazanma olanağı da sunuyor. Bu nedenle iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan adaylara genellikle satış işlerinde açılan pozisyonlar öneriliyor.

Work and Travel iş pozisyonları

Eğlence Parkları

Amerika’da Amusement Park adıyla anılan eğlence parkları da Work and Travel işleri arasında önemli bir yere sahip. Eğlence parklarında Work and Travel öğrencilerine sunulan pozisyonlar arasında bilet satış görevlisinden güvenlik elemanına kadar birçok farklı iş alanı yer alıyor. Özellikle grup halinde kayıt olan öğrenciler aynı yerde çalışmak istediklerinde eğlence parklarını tercih edebiliyor. Çok sayıda açık iş pozisyonu sunan Amusement Park’lar öğrencilerin arkadaşlarıyla bir arada çalışabilmesine de olanak tanıyor.

Work and Travel’da İş Seçimi

“Work and Travel’da en iyi iş” diye bir şey olmadığını ancak “size en uygun iş” olabildiğini unutmamanız gerekiyor. Örneğin İngilizcesi orta düzeyde olan bir öğrenci satış işlerinde çok zorlanabilecekken üst düzey İngilizce bilgisine sahip bir aday içinse satış işi ideal olarak nitelendirilebiliyor. Bu sebepten Work and Travel iş seçimi konusunda yurt dışı eğitim konusunda uzman olan profesyonel danışmanlardan destek almak büyük önem taşıyor. Ayrıca talep ettiğiniz işe yerleşebilmeniz için olabildiğince erken kayıt olmanın da büyük önem taşıdığını unutmamanız gerekiyor.

Work and Travel Programının Popüler İşleri

Work and Travel 2020 kayıt işlemleri başladığından beri, erken kayıt avantajından yararlanan öğrenciler için iş seçimi süreci başladı. Work and Travel işleri eyalet ve dönemsel olarak çeşitlense de uzun yıllardır olduğu gibi Work and Travel 2020 döneminde de belli başlı işlerin çok daha sıklıkla tercih edileceği kesin.

Cankurtaranlık – Lifeguard

Work and Travel denince cankurtaranlık herkesin aklına ilk gelen mesleklerden bir tanesi. Öyle ki; bir arkadaşınıza “2019 yazında Work and Travel’a gideceğim” dediğinizde onun kafasında kırmızı bir tişörtle havuz başında hayal edilmeniz milisaniyeler sürüyor. Yıllardan beri süregelen bu gelenek 2020 Work and Travel döneminde de geçerliliğini sürdüreceğe benziyor. Ancak unutmamak gerekir ki cankurtaranlık işi havuz başında oturup kokteylini yudumlamaktan ibaret değil. Work and Travel programı dahilinde Lifeguard olarak görev almak için iyi seviyede yüzme bilmek büyük önem taşıyor.

Garson – Waiter/Waitress

Her üniversite öğrencisinin hayatında mutlaka bir gün de olsa tadacağı garsonluk mesleği Work and Travel programı içerisinde de oldukça popüler. Work and Travel kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu daha aşina oldukları bir meslek olarak garsonluğu tercih ediyor. Özellikle daha önceleri garsonluk pozisyonunda tecrübeye sahip olan adaylar Work and Travel işverenleri için bulunmaz nimet. Yeterli derecede İngilizce seviyeniz varsa ve hizmet sektöründe olmaktan hoşlanıyorsanız, Work and Travel maceranızı şık bir restoranda garson olarak geçirebilirsiniz.

Eğlence Parkı İşleri – Amusement Park Attendant

İçindeki çocuğu hala öldürmeyenler için en doğru seçim eğlence parkları olabilir.  Work and Travel iş seçimi tercihini eğlence parkından yana kullananlar İngilizce konusunda da büyük oranda pratik yapma imkanı buluyor. Amerika’da Amusement Park kültürü oldukça gelişmiş olduğu için her bir eğlence parkına gün boyu binlerce insan akın ediyor. Bu sayede öğrenciler için gün içerisinde bölgenin yerel halkıyla çokça iletişim kurma şansı doğuyor.

Komi – Busser

Work and Travel iş pozisyonları arasında son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir diğer meslek ise komilik. Garsonluk işine benzer özellikler gerektirse de komilik mesleğinde restoranlarda servisten ziyade temizlik, masa hazırlama, getir-götür gibi işler yapılıyor. Bu sayede Busser pozisyonu Work and Travel programı içerisinde tercih edilebilecek en kolay işlerden bir tanesi. İşverenine göre değişse de Busser pozisyonu için genellikle spesifik bir tecrübe aranmıyor. Üstelik Busser pozisyonu bahşiş bakımından da oldukça avantajlı.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader