Work And Travel

Work and Travel Self Placement Kayıtlar

Work and Travel Self Placement kayıtlar, Amerika’daki işini ve konaklamasını güvenli şekilde ayarlayabilen öğrenciler için açık bir kayıt türüdür. Amerika’daki işinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz ancak arada bir firma olmadan tüm işlemleri direkt kendiniz yapamazsınız. O nedenle Amerikan Konsolosluğu’nca akredite edilmiş, Amerika’da bir sponsorla direkt anlaşma sağlamış acente üzerinden programa katılabilirsiniz. Self Placement kayıtlarında ücretler Full Placement kayıtlara göre daha düşüktür ancak acenteler arka planda bir çok evrakın tamamlanması, işleme sokulması ve DS-2019 formunun temini için çaba sarfeder.

work and travel self placement

İşinizin programa uygun bir pozisyon olması gerekir

Self Placement program türüyle kayıt olabilmeniz için Amerika’daki herhangi bir işi ayarlamanız yetmez. Bazı öğrenciler uzaktan ya da yakından tanıdığı eş, dost, akraba vasıtasıyla iş ayarlamaya ve program ücretini aşağıya çekmek isterken iş yerinin tipi ve bulunduğu lokasyonu hesaba katmazlar. Work and Travel programındaki işlerin kabul edilebilmesi için ilgili işin sezonluk bir lokasyonda olması ve Work and Travel programındaki yasaklı işlerden biri olmaması gerekir. Yasaklık işlerin listesini yazımızın aşağısında bulabilirsiniz.

Sezonluk lokasyonlardan kasıt ise yaz ile kış mevsimlerinde nüfus yoğunluğunun farklılık gösterdiği bir yer olması gerektiğidir. Örneğin, New Jersey eyaletindeki Cherry Hill şehri yaz ve kış aylarında benzer nüfusa sahipken sahil kesiminde yer alan Wildwood şehrinde kışın 10.000 nüfus olurken yazın bu sayı 500.000’in üzerindedir. Buradan da anlaşılacağı üzere Work and Travel’a Self Placement ile katılmak isterseniz iş yerinizin bir tatil yöresinde olması gerekiyor.

Self Placement kayıtlar için ayrılan kotalar oldukça kısıtlıdır

Eğer Amerika’daki işiniz hazırsa hiç düşünmeyin ve erken kayıt olun. Çünkü Self Placement için acentemizin ayırmış olduğu kotalar sınırlıdır. Özellikle daha önce Amerika’da çalışmış olan ve tekrar gitmek isteyen öğrencilerin çoğu ABD’den döner dönmez bu program türüne kayıt olurlar.

İşvereniniz evraklarını tam ve zamanında iletmelidir

Work and Travel programına öğrenci alan işyerleri sponsor firmalar tarafından incelenmektedir. Bu incelemerle ilgili iş yerinin gerçekten bir çalışana ihtiyacı olup olmadığı, Google Haritalar üzerinde bir adresinin bulunup bulunmadığı ve ayrıca bazı yasal evrakların temin edilip edilemediğine bakar. Yasal evraklardan kasıt ise iş yerinin mutlaka Business License (Faaliyet Belgesi de denebilir) ve Workers’ Compensation Policy Letter (iş yerinin çalışanlar için sigortası) gibi iki belgeye sahip olması gerekir.

Yukarıdaki nitelikleri sağlayan işyerlerinde Work and Travel programı ile gelen öğrenciler çalışabilirler. Eğer anlaşma sağladığınız işyeri programa uygunsa acentemizden temin edeceğiniz boş Job Offer formunu işverene doldurması ve imzalaması için e-mail aracılığı ile gönderebilirsiniz.

Özetle, Amerika’da anlaştığınız programa uygun bir iş yeri varsa aşağıdaki adımlardan geçersiniz:

 1. Programa kayıt olmak için WestLine ile bir aracılık sözleşmesi imzalamak
 2. Gerekli evrakları WestLine’a temin etmek (pasaport, İngilizce öğrenci belgesi, vize fotoğrafı)
 3. WestLine’ın size e-mail ile göndereceği Job Offer formunu doldurması ve imzalaması için işverene göndermek
 4. İşverenden tarafından gönderilen tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış Job Offer formunu WestLine’a iletmek
 5. İşverenden süresi geçmemiş Workers’ Compensation Policy Letter ve Business License’ı alıp WestLine’a iletmek
 6. Sponsor evraklarının doldurulması ve imzalanması (Sponsor-Öğrenci anlaşması, CV ve diğer bazı evraklar)

Tüm bu işlemlerin ardından evraklarınız Amerika’daki sponsor firmamıza gönderilir ve incelemeye alınır. Eğer tüm evraklar eksik veya yanlış değilse Sponsor firma işvereninize önce e-mail gönderir ve Job Offer formu üzerinde size sunduğu imkanların onayını yazılı olarak alır. İşvereniniz e-mail ile cevap verdikten sonra Sponsor firma bu sefer Job Offer formu üzerindeki işyerinin telefonunu arar ve işverenle kısa bir görüşme yapar. Akabinde işiniz ve programınız onaylanmış olur. Sonraki aşama ise DS-2019 formunuzun basılıp gönderilmesidir.

Bir işin onaylanması ve DS-2019 formunun kısa süre içinde temin edilmesi tamamen işvereninizin ulaşılır olmasına ve hızlı davranmasına bağlıdır. Geciken DS-2019 formlarının nedenleri işverenlerin her zaman ulaşılamıyor olması veya gerekli evrakları zamanında iletmemesinden kaynaklanıyor.

Örnek bir Business License Kopyası

business license work and travel

 

Örnek bir Workers’ Compensation Kopyası

workers compensation

Work and Travel Programındaki Yasaklı İşler

 • Pedicap (bisiklet taksi), chair-ride gibi işlerde ve bu işleri sağlayan işyerleri
 • Yolcu taşımacılığı olmasa bile ehliyet gerektiren ve pozisyon gereği araç kullanılması gereken işyerleri
 • Komisyonlu işlerde
 • Bebek veya yaşlı bakıcılığı, bahçıvanlık, ev işleri, kamp işleri
 • Yetişkinlere özel işyerleri veya kumarhaneler
 • Tarım, avcılık, ormancılık, balıkçılık ve inşaat işleri gerektiren işyerleri
 • Sevkiyat işlerinin yapıldığı depo işyerleri
 • Alaska’da balık fabrikaları
 • Alım-Satım işleri
 • Çalışma saatlerinin büyük bir kısmı 22:00 – 06:00 arasında olan işyerleri
 • Sağlık sektörlerinde
 • Sabit bir adresi olmayan işyerleri
 • Dövme, manikür, masaj gibi iş gereği başka insalara dokunmayı gerektiren işyerleri
 • Kimyasalların olduğu, satıldığı veya üretildiği işyerleri

Work and Travel programında yasaklı olan ve Sponsor firmalar tarafından asla kabul edilmeyecek işlerdir.

Özetle Self Placement olarak programa katılım sağlamanız Work and Travel fiyatları dahilinde ekonomik bir program elde etmeniz anlamına gelse de bazı zorluklara sahiptir. Daha ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konularda ücretsiz danışmanlık hizmetlerimiz için bizlere mesai saatlerimiz arasında ulaşabilir veya Bilgi İstek Formu’nu doldurabilirsiniz.

Amerikan Konsolosluğu’nun ilgili web adresi: US Consulate İstanbul

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader