Yurt Dışı Dil Okulları ve Yurt Dışı Dil Eğitimi

GMAT Hazırlık Yurt Dışı Eğitim Fırsatı

İşletme bölümleri hem yurtdışında hem de Türkiye’de üniversite eğitimi alanındaki popülerliğini koruyor. Böylesine sık tercih edilen bir bölümde okuyan öğrenciler de rakiplerinden sıyrılabilmek için yüksek lisans veya doktora programlarını tercih ediyor. Türkiye’de veya yurtdışında İşletme Yüksek Lisansı veya Doktorası yapmak isteyen adayların, GMAT sınavına girmeleri gerekiyor. İşletme haricinde Finans, Pazarlama gibi bölümlere katılım göstermek isteyen veya MBA başvurusu yapmak isteyen adaylar için de eğitim kurumuna kayıtta GMAT çok önemli bir rol oynuyor.

gmat sinavi

GMAT Nedir?

Açılımı Graduate Management Admission Test olan GMAT; İşletme, Finans, Pazarlama bölümlerinde yüksek lisans, doktora veya MBA yapmak isteyen öğrencilere uygulanan bir sınavdır. Hem yurtdışında hem de ülkemizde birçok üniversite bu programlara öğrenci kabulünde GMAT sınavını ön şart olarak aramaktadır. GMAT sınavı İngilizce bilginizi test etmeniz açısından da önem teşkil eder.

GMAT sınavında İngilizce dil hakimiyeti oldukça önemlidir. 1997 yılından beri uygulanan sınav, prestijli bir eğitim kurumu olan Educational Testing Service tarafından düzenlenir. Online sınav sistemi uygulanan GMAT’a öğrenciler diledikleri tarihte bilgisayar başından girebilir.

GMAT Sınav İçeriği

Sınav; sayısal, sözel ve analitik olmak üzere üç bölümden oluşur.

Sayısal Bölüm | 37 Soru

Adayların 75 dakikalık bir süre içerisinde problem çözme ve sayısal bilgi yeterlilikleri teste tabi tutulur.

Sözel Bölüm | 41 Soru

Adayların 75 dakikalık bir süre içerisinde cümle düzeltme, okuduğunu anlama ve akıl yürütme yeterlilikleri teste tabi tutulur.

Analitik Bölüm

Öğrenciye bu bölümde 30 dakikalık bir süre verilir ve bir konu hakkında kompozisyon yazması istenir.

GMAT Sınav Ücreti ve Tarihleri

GMAT sınavına kayıt olmak için 225 USD tutarında bir ödeme yapılması gerekmektedir. Sınav bilgisayar üzerinden online olarak gerçekleşeceği için belirli bir tarih bulunmamaktadır. Öğrenci kendini hazır hissettiği an sınava girebilir.

GMAT sınavına online olarak mba.com üzerinden kayıt olunabilir. Ayrıca 09:00-18:00 saatleri arasında +44 (0) 161 855 7219 numaralı telefon hattı ile de sınav başvurusu yapılabilmektedir.

GMAT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Sınavda sorular zorluk derecesine göre bilgisayar ekranına gelir. Öğrencinin her soruyu cevaplamak için tek bir hakkı bulunur. Cevaplanmış soruları düzeltmek mümkün değildir.
  • Sistem her bir cevaptan sonra öğrencinin seviyesine göre sıradaki soruyu belirler. Zor bir soruya yanlış cevap veren öğrenciye bir sonraki sırada daha kolay bir soru sorulur.
  • GMAT sınavı sonucunda öğrenciler 200 ile 800 arasında bir puan alırlar. 600 üzerindeki puanlar genellikle yeterli olarak görülür.
  • Sınav ücreti, online kayıt esnasında kredi kartıyla ödenebilmektedir.
  • Sınavda istediği performansı gösteremeyen öğrenciler sınav iptali için başvuruda bulunabilir.
  • Sınavın geçerliliği 5 yıldır.
  • Sınav sırasında bilgisayar başından belirli bir süre ayrılınması durumunda sınav otomatik olarak iptal olur.

Siz de İşletme, Finans veya Pazarlama eğitiminizi bir üst noktaya taşımak, ülkemizde veya yurtdışında Doktora, Master, MBA programlarından birine katılmak istiyorsanız GMAT sınavına başvurabilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader