Work And Travel

Work and Travel vizesinde GPA ve İngilizce Faktörü

Katılımcı adaylarından şimdiye dek sıkça aldığımız sorulardan iki tanesi: Work and Travel vizesi almak için not ortalamam kaç olmalı veya vize için İngilizce ne seviyede olmalı? Her ikisi de önemli kriterler ancak vize görüşmesinde başka kriterler de değerlendirilmektedir ve ona göre bir sonuç çıkmaktadır. Şimdi Work and Travel vizesi için not ortalamasının ve İngilizce seviyesinin vize almak açısından ne kadar önemli olduğunu değerlendirelim.

work and travel vizesi not ortalaması

Genel ve son dönem not ortalamanızın 2.00 altında olmamasına özen gösterin

GNO’nun veya son dönem not ortalamasının 2.00 altında olması demek kesinlikle vize alamayacağınız anlamına GELMEZ! Ortalaması daha düşük olup sebebini güzel ve dürüst bir şekilde anlatan katılımcıların çoğu vize alabilmiştir. Konsolosluk görevlisi sizin ABD’ye gittikten sonra orada kalmayacağınıza ikna olursa vizenizi onaylar. Not ortalamanızın çok düşük olması ise okulunuza pek bağlı olmadığınızı ve sizi Türkiye’de tutan nedenlerin pek de fazla olmadığı intibası uyandırır. Bu nedenle konsolosluk memurları not grafiği en azından orta seviyede olan bir başarı beklemektedir. Fakat not ortalaması düşük olup vize alan öğrencilerin ortak gerekçeleri şimdiye dek hep aşağıdaki gibi olmuştur.

  • Bölüm derslerinin zor olması
  • Raporlanabilir sağlık sorunları
  • Bir çok ders alınmış olmasına rağmen kredisi yüksek derslerin grafiği aşağı indirmesi

Yukarıdaki sebeplerden müzdarip kişiler İngilizcelerini de konuşturarak not ortalaması düşük olmasına rağmen vize alabilmişlerdir. Yine yukarıdaki sebepleri sıralamış olmanız konsolosluk memurunu ikna etmeyebilir. Ancak geçerli ve tölere edilebilir bir sebebiniz varsa şansınız var demektir. Siz yine de notlarınızı yüksek tutmaya çalışın.

En az orta seviye İngilizce konuşma becerisine sahip olmanız vize almanız açısından önemlidir

Work and Travel bir kültürel değişim programıdır ve dilinizi akademik anlamda geliştirmeniz için varolan bir program değildir. Yani Work and Travel ile İngilizce konuşma pratiği yaparak ileri düzeylerde konuşma becerisine sahip olabilirsiniz. Ancak programa katılırken iş mülakatlarından ve vize görüşmesinden olumlu sonuç almanız gerekiyor. Konsolosluk görevlileri programa katılacak öğrencilerden en az orta seviye konuşma becerisi istiyor ancak bu tam olarak ne anlama geliyor? Bu şu anlama geliyor: Kendinizi ifade edebilmeniz ve Amerika’da iken olası zor bir durumda kalmanız durumunda iletişim kurabilecek kadar bir seviyede İngilizceniz var mı? Bu görüşme esnasında hemen kendini belli eden bir durumdur. Eğer programa katılacaksanız ve İngilizce’niz yeterli değilse yurt içinde bir kursa gidebilirsiniz.

Kurum olarak programa katılacak ve kayıt olmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini kontrol ediyoruz. Akabinde uygun bir seviyeniz varsa ancak o şekilde kayıtları kabul ediyoruz. Kayıt öncesi yapmış olduğumuz İngilizce seviye tespit hizmetimiz ücretsizdir.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader