Work And Travel

Work and Travel ile Mağdur Olmayın! Doğru tercihler Yapın ve Araştırın!

güvenli work and travel

Geçmiş dönemlerde bir çok Work and Travel katılımcısı Amerika’da mağdur olmuştur. Bu mağduriyetlerin başında gelen sebepler firma dahi olmadan zayıf bağlantıları olan veya hiç olmayan kişi ya da kişilerin öğrencileri ABD’ye göndermesinden kaynaklanmaktadır. Doğal olarak bu durum Work and Travel gibi mükemmel bir programın adına leke sürmektedir. Yazılı ve görsel basında da programın kimi çevrelerin neden olduğu olumsuz tarafı gösterilmiştir. Bu da öğrencileri programa katılmadan önce iki defa düşünmeye itmiştir.

Bazı çevreler ise programın bir kölelik programı olduğunu öne sürmektedir. Work and Travel hiç bir şekilde kölelik programı değildir. Programın esas amacı öğrencilerin ailelerinden veya çevrelerinden herhangi bir finansal destek almadan Amerika’da kendi ayakları üzerinde durmasını sağlaması, bu sırada dillerini geliştirmesine olanak vermesinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen eğitimli bireylerin Amerikan kültürüne yakından tanıklık etmesini sağlamasıdır. Normalde ABD gibi dünyanın en büyük ekonomisine sahip bir ülkenin dönemsel iş gücüne ihtiyacı yoktur. Nitekim şu an ABD’de işsizlik oranlarının var olduğu da herkesçe bilinmektedir.

Tecrübeli Bir Work and Travel Acentesi Seçin

Programda mağdur olmamanız için öncelikle bu işi bilen, daha önce tecrübe etmiş güçlü sponsorlara ve bağlantılara sahip kişilerden profesyonel olarak destek almanız gerekir. Sonuçta, gitmiş olduğunuz bölge okyanus aşırı bir ülke ve buraya gidiş süreniz en yakın mesafeyle (New York) minimum 11 saatlik bir uçuştur. Bu nedenle firma tercihinizi ciddi araştırmaların ve sorgulamaların ardından en kısa sürede yapmalısınız.

Bunların yanı sıra kayıt olacağınız firmanın size ne gibi güvenceler verdiğini ve bunların sözleşmede yer alıp almadığını sormalısınız. Unutmayınız ki bazı firmalar sözleşme dahi yapmadan kayıt almaktadır. Bu durum sizi hiç bir şekilde güvence altına almaz. Sözleşmeniz varsa da ABD’de olası bir mağduriyet durumunda ne gibi teminatlarınızın olduğuna bakmanızda fayda var. Programın doğası gereği iş verenlerden tutun herhangi bir başka sebepten dolayı firma kaynaklı olmayan bazı problemler de yaşanabilir. Bu gibi durumlara danışmanınızın sizi hazırlaması, olaya zamanında ve hızlı müdahil olması gerekir.

Yukarıda saymış olduğumuz önerilerimizin yanı sıra, yerleşmiş olduğunuz işin gerçekliğini gösteren Job Offer (iş sözleşmesi) formunuzun olması gerekir. Eğer iş anlaşmasını henüz almadıysanız danışmanınızdan iş anlaşması formunuzu isteyin ve form üzerinde yer alan ve sizi işe aldığına dair imza atan patronunuza iletişim bilgilerinden e-mail veya telefon yoluyla irtibat kurmaya çalışın. ABD’ye gidiş tarihinize yakın bir zamanda da oraya varacağınız günü mutlaka işvereninize bildirin.

Belli Başlı İşlerde Israrcı Olmayın

Bir diğer nokta da katılımcıların uygun olmayan pozisyonlara yerleştirilmesi ve akabinde yaşanan problemlerin var oluşuyla ilgilidir. Siz bir eğlence parkını veya saatlik ücreti yüksek bir pozisyonu ısrarla isteyebilirsiniz fakat İngilizce’nin buna müsait olmayabilir. Getirisi ve çevresi iyi diye herhangi bir pozisyon konusunda ısrarcı olmayın. Tecrübelere dayanarak söyleyebiliriz ki, kimi katılımcılar geçmiş senelerde uygun olmayan pozisyonlar sebebiyle ya işten çıkarılıyor ya da farklı bir pozisyona atanarak hiç ummadığı bir ortamda kendilerini bulabiliyorlar. Bu durumda danışmanınıza ve işvereninize karşı dürüst olmak mutlu bir sezon geçirmenize olanak sağlayan olmazsa olmazlardan biridir.

Work and Travel programına katılırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri de firma seçiminizdir. Programınızı güzel tecrübelerle tamamlamanız için Work and Travel Şirket Tercihi adlı makalemizi mutlaka okumalısınız.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader