Yurt Dışında Üniversite

Almanya’da Üniversite

Yurt dışında üniversite okuma kararını verdiyseniz, kaliteli eğitimi ve dünyaca ünlü üniversiteleriyle Almanya sizin için doğru tercih olabilir. Yüksek yaşam standartları sayesinde yabancı öğrencilere oldukça konforlu bir eğitim süreci vadeden Almanya’da üniversite okumak sizlere birçok avantajı beraberinde getiriyor. Almanya’da üniversite eğitimi

almanya'da üniversite eğitimi

Almanya Hakkında

Başkent: Berlin

Resmi Dil: Almanca

Para Birimi: Euro

Nüfus: 82 Milyon

Yüz Ölçümü: 357 Bin KM2

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Her alanda sistemli yapısıyla tanınan Almanya, bu kendine özgü disiplinini ve mükemmeliyetçiliğini eğitimde de gösteriyor. Tarih boyunca dünyaca ünlü bilim adamlarını ve düşünürleri yetiştirmiş olan ülke, günümüzde halen dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Almanya devletinin eğitim konusundaki katı ve olumlu politikaları sayesinde Almanya’da üniversite eğitimi oldukça ideal şartlarda gerçekleşiyor. Avrupa’nın eğitim alanındaki lider ülkelerinden biri olan Almanya’da üniversite okumak hem bilgi ve birikim hem de kariyer planı açısından çok büyük avantajlara sahip.

Almanya’da üniversite kaydı yaptırabilmek için eğitim kurumlarının uyguladığı bazı ön şartlar bulunuyor. Almanya üniversitelerinin Türk öğrencileri kabulünde değerlendirdiği en önemli unsur, öğrencinin Türkiye’de üniversite sınavına girip ülkemizde bir üniversiteye yerleşebilmiş olması. Yerleşmeye hak kazandığınız üniversitenin devlet ya da vakıf üniversitesi olması bir şeyi değiştirmiyor. Buradaki önemli nokta; Almanya’da okumak istediğiniz bölümün aynısı veya çok benzerini Türkiye’de kazanabilmiş olmanız.

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin yerine getirmesi gereken bir diğer ön şart da Almanca bilgisi. Almanya üniversiteleri çok büyük çoğunlukla aday öğrencilerin belirli bir seviyede Almanca bilmesini talep ediyor. Bu gereklilik de Almanca bilginizi teste tabi tutan TestDAF veya DSH sınavları ile belirleniyor. Bölümlere ve okullara göre değişmekle beraber genellikle Almanya üniversiteleri, öğrencilerin bu sınavlar vasıtasıyla C1 seviyesinde Almanca bildiklerini belgelemelerini talep ediyor. B2 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olan öğrencilerse Almanya üniversitelerinden şartlı kabul alma şansına sahip oluyor.

Almanya Üniversitelerinde Şartlı Kabul Nedir?

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin elde edebilecekleri haklardan bir tanesi şartlı kabul uygulaması. Şartlı kabul uygulaması Almanca seviyesi yeterli düzeyde olmayan öğrencilere uygulanıyor. Bu kabüle hak kazanan öğrenciler belirli sürelerde dil eğitimi alarak Almancalarını geliştiriyor ve daha sonra Almanya üniversitelerine kesin kabul alma şansı elde ediyor.

Almanya Üniversiteleri Hazırlık Süreci

Bazı Almanya üniversitelerinde hazırlık sınıfları da bulunuyor. Bu sayede yeterli düzeyde Almanca bilgisine sahip olmayan öğrenciler ilk yıllarında yalnızca Almanca eğitimi alıyor. Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl sürdüğü için hazırlık sınıfının bu süreye eklenmesi herhangi bir dezavantaj oluşturmuyor.

almanya'da üniversite okumak

Almanya Üniversite Fiyatları

Almanya, devlet olarak eğitime en fazla önem veren ülkelerin başında geliyor. Bu kapsamda üniversite eğitiminde de devlet tarafından çok önemli teşvik politikaları uygulanıyor. Almanya’da eğitim üniversitelerin büyük bir kısmında ücretsiz olarak gerçekleşirken, bazı üniversitelerde ise harç uygulaması bulunuyor. Ancak bu harç uygulamalarında dahi ücretler oldukça düşük seviyelerde tutuluyor. Yıllık olarak ortalama 500-600 Euro arasında değişen harç ücretleriyle Almanya üniversitelerine kayıt olunabiliyor.

Almanya üniversite fiyatları, ülkemizdeki vakıf üniversitesi fiyatlarıyla kıyaslandığında oldukça makul seviyelerde bulunuyor. Bu durum da Almanya’da üniversite okumanın maliyetleri konusunda çok büyük avantajlar yaratıyor. Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesine ayıracağınız bütçeyle Almanya’da Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz.

Almanya’da Üniversite Eğitimi Boyunca ve Sonrası Çalışma İzni Var

Almanya’da üniversite eğitimi alacağınız süre boyunca ülke genelinde part-time çalışma izniniz bulunuyor. Ayrıca üniversite eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonraki ilk bir yıl içinde sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaya başlamanız durumunda çalıştığınız süre boyunca Almanya’da ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde oturum hakkınız bulunuyor.

Almanya Üniversiteleri Başvuru Sürecinde de Avantajlı

Almanya, Avrupa ülkeleri arasında yabancı öğrencilere en fazla kolaylık sağlayan ülkeler arasında bulunuyor. Belirli bir Almanca seviyesi haricinde öğrencilerden genellikle ekstra bir başarı belgesi talep edilmiyor. Ülkemizdeki öğrencilerin yalnızca Türkiye’deki üniversite sınavında herhangi bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanacak puana ulaşması yeterli oluyor.

YÖK denkliği konusunda da avantajlı bir destinasyon olan Almanya’dan alacağınız diplomalarla kolayca denklik başvurusu yapabilirsiniz. Dünyanın en prestijli üniversitelerine sahip olan ülkedeki birçok eğitim kurumu YÖK’ün belirlediği ilk 1000 üniversite arasında bulunuyor.

almanya'da üniversite eğitimi maliyetleri

Almanya’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Öğrenciler için Almanya’da yaşam maliyetleri konusunda ortalama 500 ile 700 euro arasında bir aylık bütçe yeterli oluyor.
  • Almanya üniversitelerinin tamamı öğrencilerinin sağlık sigortası yaptırmasını zorunlu kılıyor. Bir devlet politikası olarak uygulanan bu şart, yalnızca üniversite kaydında değil vize işlemleri için de gerekli. Almanya’daki sigorta şirketleri öğrencilere uygun kampanyalar düzenleyerek bu hizmeti daha uygun maliyetlerle almanıza imkan tanıyor.
  • Almanya üniversitelerinden mezun olduktan sonra 1 yıl içerisinde iş bulduğunuz takdirde Almanya devleti size oturma ve çalışma izni veriyor. Bu durum Almanya’da üniversite eğitimi almanın en önemli avantajlarından birini oluşturuyor.
  • Almanya’da üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin belirli sürelerde çalışma izinleri de bulunuyor. Almanya devleti öğrencilere, yılda 90 tam veya 180 yarım gün çalışma izni sağlıyor.

Avrupa’nın en önemli ülkelerinin başında gelen Almanya’da üniversite okumak için hemen WestLine International ile iletişime geçebilir, yurt dışında üniversite hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader