Yurt Dışında Staj

Yurt Dışında Staj Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yurt dışında staj yapmaya karar verdikten sonraki ilk adım staj sürecinizin planlanması. Kariyerinizin başlangıcında önemli bir dönüm noktası görevi üstlenen staj döneminizi yurt dışındaki prestijli firmalardan birinde geçirmeye karar verdiyseniz, kafanızda bu süreçle ilgili bazı sorular oluşabiliyor. İşte yurt dışı staj programları hakkında merak edilen sorular ve cevapları:

Yurt Dışı Staj Programlarına Kimler Katılabilir?

Yurt dışı staj programları, aday kabülünde çeşitli kriterleri göz önünde bulunduruyor. Bu ön şartlar firma, program nitelikleri ve ülkeye göre değişiklik gösterebiliyor. Programların çok büyük bir çoğunluğu 18-35 yaş arasındaki adaylara hitap ediyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden yeni mezun olan adaylara yönelik staj pozisyonları olduğu gibi, eğitimine devam eden öğrenciler için açık pozisyonlar da bulunuyor. Staj programlarının birçoğunda adayların akıcı İngilizceye sahip olması ön koşul olarak aranıyor. Program dahilinde belirlenen kriterleri karşılayan herkes yurt dışı staj programlarına katılabilme şansına sahip.

Yurt Dışında Maaşlı Staj Yapabilir Miyim?

Yurt dışı staj programlarının birçoğu maaş imkanı da sağlıyor. Özellikle Amerika’da staj yapmak isteyen adayların birçoğunun yöneldiği maaşlı staj seçeneği, hem staj süreniz boyunca yaşam giderlerinizi karşılamaya hem de belirli bir miktar para biriktirebilmenize imkan sağlıyor. Maaşlı staj seçeneklerinin birçoğunda sigorta gibi sosyal haklar da bulunuyor. Maaşsız programlara göre daha uzun süreli bir dönemi kapsayan programlarda genellikle aranan en önemli kriter akıcı bir İngilizceye sahip olmak oluyor. Ayrıca kimi maaşlı staj programlarında adayların belirli bir iş tecrübesine sahip olması da isteniyor.

Yurt Dışı Stajı İçin Hangi Seviyede İngilizceye İhtiyacım Var?

Çalışacağınız şirket, sektör ve tercih ettiğiniz ülkeye göre değişiklik göstermekle beraber, yurt dışı staj programlarının birçoğu adayların en az Intermediate seviyede İngilizce bilgisine sahip olmasını talep ediyor. İnsanlarla etkileşimin daha büyük önem taşıdığı sektörlerde ise bu seviye daha yukarılara, Upper Intermediate veya Advanced’a kadar çıkabiliyor.

İngilizcem Yeterli Değilse Ne Yapabilirim?

Yurt dışında staj yapmak için yeterli İngilizceye sahip olmayan adaylar için de çeşitli imkanlar bulunuyor. Bunların en başında ise Amerika’da Dil Okulu+Staj programları yer alıyor. Bu programlar dahilinde adaylar öncelikle belirli bir süre dil eğitimi aldıktan sonra, alanları dahilinde bir staj programına yerleştiriliyor. Bu sistem maaşsız staj imkanı sunmasına rağmen, süreç boyunca yabancı dil ve iş tecrübesi anlamında kişiye önemli oranda pozitif etkileri oluyor. Bunun haricinde staj programınızdan bağımsız olarak bir yurt dışı dil okulu vasıtasıyla İngilizcenizi geliştirebilir, daha sonra çeşitli staj programlarına başvurabilirsiniz.

Staj Süresi Neye Göre Belirleniyor?

Yurt dışı staj süresi konusunda en önemli belirleyici faktör, firmanın stajyere ihtiyaç duyduğu zaman aralığı. Yani bir diğer deyişle staj sürenizi çalışacağınız firma belirliyor. Sektörlere ve dönemlere göre değişiklik gösterse de maaşlı staj programları maksimum 18 ay sürüyor. Turizm stajındaysa bu süre maksimum 12 aya düşüyor. Dil okulu+staj programlarında ise adaylar ne kadar süreyle staj yapacaklarına kendileri karar verebiliyor.

Yurt Dışı Staj Programlarına Ne Zaman Başvurmam Gerekiyor?

Yurt dışında staj yapmak için belirli bir başvuru dönemi bulunmuyor. Oldukça geniş bir şirket havuzu tarafından oluşturulan açık pozisyon listesi her dönemde zenginlik gösterebiliyor. Yalnızca staja başlamayı planladığınız tarihten 5-6 ay önce başvuruda bulunmanız, gerekli prosedürlerin zamanında tamamlanması açısından önem taşıyor.

Hangi Alanlarda Staj Yapabilirim?

Özellikle Amerika’da staj konusunda çok çeşitli alan ve sektörlerde açık pozisyon bulma imkanı bulunuyor. Ekonomi/finans, bilişim, turizm, mühendislik, medya, işletme, mimarlık gibi çok sayıda alanda çeşitli firmalarda staj yapma fırsatından yararlanabilirsiniz. Dönemsel olarak değişen açık staj pozisyonları için Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader