Yurt Dışında Üniversite

Ukrayna’da Üniversite

Yurt dışında sınavsız üniversite fırsatlarını değerlendirmek isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri ülkelerden biri olan Ukrayna, hem uygun yaşam giderleri hem de kaliteli eğitim veren üniversiteleriyle son yıllarda giderek popülerliği artırıyor. Ukrayna üniversiteleri dünyanın dört bir yanından yabancı öğrencileri misafir ederken, Türkiye’den öğrencilerin de bu ülkeye olan ilgisi giderek artıyor. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak çok ekonomik olduğu kadar Ukrayna’da üniversite okurken yaşamsal masraflarınız da çok düşük olacak. Üstelik anlaşmalı olduğumuz Ukrayna’daki üniversitelerin hepsi YÖK tarafından denklik verilmiş veya tanınır durumda.

ukrayna'da üniversite

Ukrayna Hakkında

Başkent: Kiev

Resmi Dil: Ukraynaca

Para Birimi: Grivna

Nüfus: 45 Milyon

Yüz Ölçümü: 603 Bin KM2

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna, Sovyetler Birliği döneminin de etkisiyle Doğu Avrupa bölgesinin en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan ülkelerinden biri. Oldukça köklü birçok eğitim kurumuna sahip olan ülke, bu sayede dünyanın dört bir yanından öğrencilerin radarında kendisine yer buluyor. Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca olsa da, üniversitelerin birçoğunda eğitim dili Rusça olarak belirlenmiş. Günlük kullanımda birbirine çok benzeyen bu iki dilden herhangi birini bilmeniz veya öğrenmeniz Ukrayna’da üniversite eğitimi almak için size yeterli olacaktır.

Ukrayna’da üniversite eğitimi genellikle başkent Kiev, Odessa ve Kharkov gibi şehirlerde yoğunlaşıyor. Ülkenin en prestijli üniversiteleri bu bölgelerde konumlanmış durumda. Özellikle ülkemize çok yakın bir konumda bulunan Odessa üniversite eğitimi için oldukça ideal bir destinasyon. Odessa aynı zamanda bir turizm kenti olması sayesinde öğrencilere oldukça eğlenceli zamanlar da vadediyor.

Ukrayna’da üniversite okumak beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Birçok alanda geçerliliği olan Rusça dilini öğrenmenin yanı sıra Ukrayna üniversitelerinden alacağınız diploma ile oldukça farklı coğrafyalardaki kariyer fırsatlarını değerlendirme şansı bulabilirsiniz.

Ukrayna’da Sınavsız Üniversite

Ukrayna üniversiteleri kabul şartları konusunda oldukça esnek ve avantajlı. Ukrayna’da üniversite başvurusu yapabilmek için yalnızca lise diplomasına sahip olmanız yeterli. Üniversiteler herhangi bir sınava girmenizi genellikle talep etmiyor. Ukrayna üniversitelerinin çok büyük bir çoğunluğunda eğitim dili Rusça olduğu için yalnızca ilk sene bir Rusça hazırlık sınıfına kaydolmanız gerekiyor.

Ukrayna’da üniversite hazırlık sınıflarının bir diğer avantajı ise farklı bölgelerde hazırlık sınıfı okuyup daha sonra üniversite seçimi yapabilme imkanı tanımaları. Bu sayede ilk yılınızı bir şehirde geçirdikten sonra talebinize göre bir üniversite veya şehir seçimi yapabilirsiniz.

Ayrıca Ukrayna’da İngilizce üniversite okuma fırsatları da bulunuyor. Rusça eğitim veren programlara göre çok daha az sayıda olsalar da bu programları da değerlendirmeye alabilirsiniz.

ukrayna'da üniversite eğitimi

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Ukrayna’nın eğitim konusunda hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli yerlerinde bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi, ülkenin oldukça uygun bütçelerle üniversite eğitimi imkanı sunması. Ukrayna’da üniversite maliyetleri genellikle yıllık olarak konaklama dahil 2500 ile 3500 USD arasında değişiklik gösteriyor. Bu durum da Ukrayna’da üniversite okumayı Türkiye’deki üniversitelerden bile daha ucuz bir hale getiriyor.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri de oldukça uygun seviyelerde. Ülkede kullanılan Ukrayna Grivnası kur değeri olarak Türk Lirası’nın oldukça altında. Bu durumun da etkisiyle oldukça uygun bütçelerle Ukrayna’da yaşam sürmek çok kolay bir hale geliyor.

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

Bologna Anlaşması kapsamında değerlendirilen Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği içerisinde bulunan üniversitlerle aynı haklara sahip. Bu sayede Ukrayna üniversitelerinden alacağınız diploma hem Türkiye’de hem de Avrupa’nın her ülkesinde geçerliliğini koruyor. Ukrayna’da alacağınız eğitimden sonra YÖK’e başvuru yaparak diplomanız için kolayca YÖK denkliği alabilirsiniz.

Ukrayna’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Ukrayna’da hazırlık programları da dahil olmak üzere üniversite dönemleri her yıl eylül ayının ortasında başlıyor. Bu dönemi kaçıran öğrenciler için hızlandırılmış hazırlık kursları da mevcut.
  • Ukrayna’da konaklama için yabancı öğrencilerin çok çeşitli seçenekleri bulunuyor. Ülkede devlet yurtları, özel yurtlar veya öğrenci rezidansları hizmet verirken, öğrenci dilerse daire kiralama veya aile yanı konaklama fırsatlarından da yararlanabiliyor.
  • Ukrayna’da hazırlık sınıfları yalnızca dil eğitimi odaklı gerçekleşmiyor. Bu dönemde öğrenci, Rusça eğitimin yanı sıra tercih ettiği alana göre temel akademik bilgilerle ilgili eğitim de alıyor.
  • Çok daha az sayıda olmakla birlikte ülkede Ukraynaca veya İngilizce programlar sunan üniversiteler de bulunuyor.

Ukrayna Üniversiteleri Listesi ve Fiyatları

Aşağıdaki tabloda Ukrayna'daki anlaşmalı olduğumuz Ukrayna Üniversiteleri ve fiyatlarını görebilirsiniz. Ücretler yıllık ortalama ücretlerdir ve daha detaylı bilgi için üniversitelerin üzerine gelin ve tıklayın.
Okul AdıLokasyonYıllık Ortalama Fiyatlar
Bogomolets Tıp ÜniversitesiKiev3.200 USD
Harkov Politeknik ÜniversitesiKharkiv1.400 USD
Harkov Ulusal Karazin ÜniversitesiKharkiv1.800 USD
Kiev Politeknik ÜniversitesiKiev2.000 USD
Kiev Taras Shevchenko ÜniversitesiKiev1.500 USD
Kiev Tıp ÜniversitesiKiev2.400 USD
Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık ÜniversitesiKiev1.600 USD
Odessa Devlet Çevre ÜniversitesiOdessa1.600 USD
Odessa Devlet Tarım ÜniversitesiOdessa1.200 USD
Odessa Milli Denizcilik ÜniversitesiOdessa1.800 USD
Odessa Milli Ekonomi ÜniversitesiOdessa1.800 USD
Odessa Milli Hukuk AkademisiOdessa2.100 USD
Odessa Mechnikov ÜniversitesiOdessa1.800 USD
Odessa Milli Politeknik ÜniversitesiOdessa1.800 USD
Odessa Milli Tıp ÜniversitesiOdessa3.000 USD
Odessa Mühendislik ve Mimarlık AkademisiOdessa1.500 USD
Odessa International Gumanitarni ÜniversitesiOdessa2.500 USD

Siz de yurt dışı üniversite tercihinizi sınavsız eğitim fırsatı sunan Ukrayna’dan yana kullanmak istiyorsanız hemen şimdi Westline International ile iletişime geçebilir, sizin için en uygun üniversiteyi kolayca belirleyebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader