Work And Travel

Work and Travel Programında İşleri ve Kazançlar

Work and Travel işleri programda orta düzey vasıfsız olarak nitelendirilebilecek pozisyonlar sınıfındadır. Sponsor firmalara DS-2019 formu basma yetkisi veren bir kurum olan Department of State (DoS) Work and Travel işleri arasında bebek bakıcılığı, İngilizce öğretmenliği, medikal servisler, resmi daireler ve güvertede yapılan işler yer almamaktadır. Bunların haricinde yasal olarak eğlence parklarında, su parklarında, fast-food restaurantlarında, satış işlerinde, otellerde, marketlerde ve benzeri bir çok işletmenin çeşitli pozisyonlarında çalışabilirsiniz. Şimdi bunları kısa özetlerle başlıklar altında toparlayacağız.

work and travel işleri, work and travel iş türleri ve kazançları

Work and Travel Fastfood işleri

Katılımcılar arasında en çok tercih edilen Work and Travel işleri pozisyonlarından biri de fast-food restaurantlarıdır. Katılımcılar Mc Donald’s, Burger King, Subway ve Domino’s gibi markalaşmış işletmelerde kasiyer, hamburger hazırlayıcısı gibi pozisyonlarda bulunduğu gibi dönüşümlü olarak işletmenin temizliğini de üstlenebilirler. Haftalık çalışma saatleri 30 ile 40 saat arasında değişebilir. Ortalama saatlik ücreti ise 7,5$$ – 9,00$$ arasındadır.

Work and Travel Otel, Housekeeping işleri 

Otel işlerine dil bakımından her iki uç gruba mensup öğrenciler yerleşebilirler. İki gruptan kastımız İngilizce konuşma seviyesi ileri olanla düşük olan gruptaki öğrenciler otellerin çeşitli bölümlerinde pozisyon alabilirler. Türkiye’deki öğrencilerin büyük çoğunluğu İngilizce pratikliği açısından düşük seviyededir. Bu nedenle çalıştıkları işletmeyle program esnasında sıkıntı yaşamamaları ve mağdur olmamaları için seviyelerine uygun işlere yerleşmelidir. Bu noktada housekeeping (oda temizliği) pozisyonu İngilizce seviyesi düşük öğrenciler için oldukça caziptir. Diğer yandan otellerin resepsiyon kısımlarında İngilizce konuşma seviyesi iyi durumda olan katılımcılar çalışabilirler. Böylece müşterilerle devamlı diyalog kurarak İngilizce’lerini pekiştirirler. Yine burada açıklamakta yarar gördüğümüz bir nokta daha var; o da housekeeper olarak çalışan öğrencilerin İngilizce’lerini yeterince geliştirip geliştiremeyeceği konusu. İngilizce konuşulan bir ülkede katılımcıların her ne pozisyon olursa olsun dil seviyelerini geliştirmeleri kesinlikle kendilerine bağlıdır. İş saatleri dışında sosyal hayata katılmanız için bolca zamanınız olur. Bu zamanı iyi değerlendiren katılımcılar dillerini geliştirebilirler.

Work and Travel Eğlence parkları

Yine en çok tercih edilen işlerin başında eğlence parklarındaki pozisyonlar gelir. Fakat uyarmamız gereken bir konu var ki o da eğlence parklarında çalışan öğrencilerin sezon boyunca eğlenceli bir iş yapmayacaklarını bilmeleri gerekir. Programda yer alan diğer pozisyonlar gibi eğlence parkı işlerinde de disiplin gerektiren ve işverenlerin sizden çalışmanızı beklediği pozisyonlar yer alır. Ride operatör, game operatör, bilet satışı, güvenlik görevlisi, ofis içi işler gibi pozisyonlarda yer alabilirsiniz. Eğlence parklarını en çok tercih edilen iş türü yapan şey ise gruplar halinde kayıt olan öğrencilerin en kolay yerleşebileceği pozisyonlara sahip olmasıdır.

Su parklarında ve Sitelerde Cankurtaranlık

Su parklarında gelen müşterilere rehberlik yapabileceğiniz gibi cankurtaranlık pozisyonunda da bulunabilirsiniz. Eğer yüzme biliyorsanız ve yüzmekten hoşlanıyorsanız rahat bir pozisyon olan cankurtaranlığı tercih edebilirsiniz. Bu iş türünde saatlik ücretler ortalama 8,00$$ – 11,00$$ arasında değişmektedir ve haftalık çalışma saatleri ortalama 35 saattir. Bu çalışma saati özellikle Ağustos aylarında 50 – 60 saati bulabilir. Çoğu Amerikalı ağustos ayında tatile çıkar ve bu da su parklarını oldukça yoğun bir döneme sokar.

Work and Travel Satış işleri

İngilizce seviyesi iyi olan öğrenciler için seçmesi gereken işlerin başında gelir. Getiri olarak saatlik ücret alabileceğiniz gibi ayrıca satışlardan belli bir komisyon alma durumunuz da vardır. Bu da kazanç anlamında sizi tatmin edebilir. Bunlara ilaveten İngilizce konuşma beceriniz de bir hayli ilerler.

Work and Travel işleri her sezon Work and Travel iş listeleri arasında gelmektedir. Amerika’daki sponsor firmalar iş pozisyonlarını dönemsel aralıklarla ve ihtiyaçlara göre gönderir. Programa erken kayıt olmanız daha çok iş pozisyonunu değerlendirme şansınızı doğurur.

Eğer bu eşsiz programı tecrübe etmek istiyorsanız programa katılabilirliğinizi gösteren Work and Travel Başvuru Şartları adlı makalemize göz gezdirin.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader