Yurt Dışında Üniversite

Macaristan’da Yüksek Lisans

Avrupa’da yüksek lisans yapmak isteyen adaylara en uygun koşulları sunan ülkelerden bir tanesi de; Macaristan. Orta Avrupa’da konumlanan ülke, kaliteli eğitimi ve uygun yaşam maliyetleriyle hem dünyadan hem de Türkiye’den birçok öğrencinin tercih ettiği destinasyonlardan biri oluyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans İçin Sınava Girmeniz Gerekmiyor

Türkiye’deki yüksek lisans programlarına kayıt olabilmeniz için gereken ALES puanı Macaristan’da master yapmak için hiçbir önem taşımıyor. Macaristan’da yüksek lisans yapabilmek için tek ihtiyacınız olan lisans mezuniyeti ve belirli bir seviyede İngilizce bilgisi. Yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümle direkt olarak bağlantılı bir alandan lisans mezunu olmanız da kabul almanızda büyük önem taşıyor.

Macaristan üniversiteleri, yüksek lisans kabulünde adayların İngilizce bilgilerine önem veriyor. Ülkenin resmi dili Macarca olmasına rağmen üniversitelerin yüksek lisans programlarının neredeyse hepsi İngilizce dilinde veriliyor. Bu sebeple adayların belirli bir seviyede İngilizce bilmeleri gerekiyor.

Şartlı Kabul ile Macaristan’da Master Fırsatı

Macaristan’da master yapmak isteyen adaylara sunulan bir diğer fırsat ise şartlı kabul ile yüksek lisans yapma fırsatı. İngilizce seviyesi yüksek lisans kaydı yapmak için yeterli düzeyde olmayan adaylar Macaristan üniversitelerinden şartlı kabul alabiliyor. Bu sayede aday, önce belirli bir süre dil eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans programlarına geçiş yapabiliyor. Ayrıca dilerseniz yüksek lisans eğitiminiz öncesi Macaristan dil okulları bünyesinde dil eğitimi alabilir, master programına kolayca hazırlanabilirsiniz.

Macaristan Yüksek Lisans Fiyatları Uygun Seviyelerde

Avrupa’da master yapmak isteyen öğrencilerin Macaristan’ı tercih sıralarında en üstlere almalarının en önemli sebeplerinden biri bu ülkedeki eğitim ve yaşam maliyetlerinin oldukça uygun seviyelerde seyretmesi. Macaristan, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen para birimi olarak Euro değil Macar Forinti kullanıyor. İki döviz turu arasındaki kur farkı da Macaristan’ın birçok Avrupa ülkesine oranla daha uygun fiyatlarla eğitim programları sunmasına neden oluyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans Mezuniyetinden Sonra Çalışma İzni Fırsatı

Macaristan’da yüksek lisans yapmanın bir diğer önemli avantajı ise Macaristan devletinin ülkesindeki yüksek lisans programlarından mezun olan kişilere sunduğu 2 yıllık çalışma izni. Böylece eğitiminizi tamamladıktan sonra Macaristan’da iş bularak hayatınızı Avrupa’da kurma şansına sahip olabilirsiniz.

Macaristan Üniversiteleri Listesi ve Fiyatları kopyası

Aşağıdaki tabloda Macaristan'daki anlaşmalı olduğumuz Macaristan Üniversiteleri ve fiyatlarını görebilirsiniz. Ücretler yıllık ortalama ücretlerdir ve daha detaylı bilgi için üniversitelerin üzerine gelin ve tıklayın.
Okul AdıLokasyonYıllık Ortalama Fiyatlar
Budapeste Film AkademisiBudapeşte7.960 EU
Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler ÜniversitesiBudapeşte3.400 EU
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi ÜniversitesiBudapeşte6.400 EU
Corvinus ÜniversitesiBudapeşte3.400 EU
Debrecen ÜniversitesiDebrecen5.500 EU
Dunaujvaros ÜniversitesiDunaujvaros3.950 EU
Eotvos Lorand ÜniversitesiBudapeşte4.400 EU
International Business School BudapestBudapeşte6.600 EU
Obuda ÜniversitesiBudapeşte5.000 EU
Pecs ÜniversitesiPecs3.000 EU
Semmelweis ÜniversitesiBudapeşte6.200 EU
Szeged ÜniversitesiSzeged11.750 EU
Wekerle Business SchoolBudapeşte2.450 EU

Siz de Avrupa’nın göbeğinde, kaliteli eğitimi ve uygun fiyatlarıyla öne çıkan Macaristan’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız, hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader