Macaristan’da Yüksek Lisans

Macaristan’da Yüksek Lisans

Avrupa’da yüksek lisans yapmak isteyen adaylara en uygun koşulları sunan ülkelerden bir tanesi de; Macaristan. Orta Avrupa’da konumlanan ülke, kaliteli eğitimi ve uygun yaşam maliyetleriyle hem dünyadan hem de Türkiye’den birçok öğrencinin tercih ettiği destinasyonlardan biri oluyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans İçin Sınava Girmeniz Gerekmiyor

Türkiye’deki yüksek lisans programlarına kayıt olabilmeniz için gereken ALES puanı Macaristan’da master yapmak için hiçbir önem taşımıyor. Macaristan’da yüksek lisans yapabilmek için tek ihtiyacınız olan lisans mezuniyeti ve belirli bir seviyede İngilizce bilgisi. Yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümle direkt olarak bağlantılı bir alandan lisans mezunu olmanız da kabul almanızda büyük önem taşıyor.

Macaristan üniversiteleri, yüksek lisans kabulünde adayların İngilizce bilgilerine önem veriyor. Ülkenin resmi dili Macarca olmasına rağmen üniversitelerin yüksek lisans programlarının neredeyse hepsi İngilizce dilinde veriliyor. Bu sebeple adayların belirli bir seviyede İngilizce bilmeleri gerekiyor.

Şartlı Kabul ile Macaristan’da Master Fırsatı

Macaristan’da master yapmak isteyen adaylara sunulan bir diğer fırsat ise şartlı kabul ile yüksek lisans yapma fırsatı. İngilizce seviyesi yüksek lisans kaydı yapmak için yeterli düzeyde olmayan adaylar Macaristan üniversitelerinden şartlı kabul alabiliyor. Bu sayede aday, önce belirli bir süre dil eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans programlarına geçiş yapabiliyor. Ayrıca dilerseniz yüksek lisans eğitiminiz öncesi Macaristan dil okulları bünyesinde dil eğitimi alabilir, master programına kolayca hazırlanabilirsiniz.

Macaristan Yüksek Lisans Fiyatları Uygun Seviyelerde

Avrupa’da master yapmak isteyen öğrencilerin Macaristan’ı tercih sıralarında en üstlere almalarının en önemli sebeplerinden biri bu ülkedeki eğitim ve yaşam maliyetlerinin oldukça uygun seviyelerde seyretmesi. Macaristan, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen para birimi olarak Euro değil Macar Forinti kullanıyor. İki döviz turu arasındaki kur farkı da Macaristan’ın birçok Avrupa ülkesine oranla daha uygun fiyatlarla eğitim programları sunmasına neden oluyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans Mezuniyetinden Sonra Çalışma İzni Fırsatı

Macaristan’da yüksek lisans yapmanın bir diğer önemli avantajı ise Macaristan devletinin ülkesindeki yüksek lisans programlarından mezun olan kişilere sunduğu 2 yıllık çalışma izni. Böylece eğitiminizi tamamladıktan sonra Macaristan’da iş bularak hayatınızı Avrupa’da kurma şansına sahip olabilirsiniz.

Siz de Avrupa’nın göbeğinde, kaliteli eğitimi ve uygun fiyatlarıyla öne çıkan Macaristan’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız, hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu