Yurt Dışında Üniversite

Yurtdışında Üniversite Seçimi

Yurtdışında üniversite okuma kararını aldıktan sonraki sıradaki adım ülke ve üniversite seçimi oluyor. Lisans eğitiminizi Türkiye’deki üniversite seçenekleriyle sınırlamamaya eminseniz, dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda alternatif sizi bekliyor. Farklı imkanlar ve avantajlar sunan bu alternatifler arasından doğru üniversiteyi seçmek için de göz önünde bulundurmanız gereken bazı etmenler mevcut.

Önceliklerinizi Belirleyin

Her konuda olduğu gibi yurtdışı üniversite seçiminde de ilk yapmanız gereken önceliklerinizi belirlemek. Farklı ülkeler farklı talep ve ihtiyaçlara hitap edebiliyor. Bu doğrultuda bütçe, konaklama, eğitim kalitesi, program dili, coğrafi konum gibi etmenler arasından sizin için en önemli konuları bir sıralamaya koymanız en doğrusu. Böylece olmazsa olmazlarınızdan ödün vermeden hayatınızın bu önemli dönemini geçireceğiniz ülke ve üniversiteyi kolayca seçebilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Eğitiminde Hangi Ülke İdeal Seçim?

Üniversite belirlemeden önce alternatifleri daraltmak için ülke tercihinizi netleştirmenizde fayda var. Ülke seçimi noktasında ise gideceğiniz destinasyonun Türkiye’ye uzaklığı, kültürü, yaşam standartları ve yaşam maliyetlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Üniversite eğitiminiz minimum 3 yıl süreceği için bu süre boyunca sık sık Türkiye’ye gidip gelmek istiyorsanız buna göre bir ülke seçmeniz sizin açınızdan daha rahat olacaktır. Avrupa ülkelerinin birçoğu Türkiye’ye birkaç saat uzaklıkta bulundukları için bu konuda büyük avantaj sunuyorlar.

Ülke seçimi konusunda diğer bir göz önünde bulundurmanız gereken konu ise seçeceğiniz ülkenin kültürü. Eğer değişikliklere çok açık biri değilseniz, çok uç kültürlere sahip ülkeler yerine her kesimden insanın kolayca alışabileceği coğrafyaları tercih edebilirsiniz. Hayatınızın minimum 3 yılını geçireceğiniz ülkenin mutfağı, sosyal yaşamı ve genel dinamikleri hakkında fikir sahibi olmanız, ideal üniversite seçiminde önemli bir rol oynuyor.

Bütçenizi Belirleyin Seçimlerinizi Daraltın

Yurtdışı üniversite fiyatları, lisans eğitimini Türkiye dışında gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin en fazla akıllarını kurcalayan konu. Yurtdışında üniversite okumanın maliyetleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genel olarak Türkiye’de üniversite okumaktan çok da farklı bir seviyede konumlanmıyor. Aylık konaklama ve yaşam giderlerinizi de hesaba katarak ortalama bir bütçe belirlemeniz, üniversite seçimi konusunda önemli bir adım. Bütçenizi belirleyip diğer artı ve eksileri de göz önünde bulundurduktan sonra sizin için en ideal üniversiteyi kolayca belirleyebilirsiniz.

Hangi Alanda Eğitim Alacağınızı Netleştirin

“Yurtdışında üniversite okuyayım da bölümü ne olursa olsun” diye düşünmektense, eğitim almak istediğiniz bölümü belirleyip buna göre bir seçim yapmaya yoğunlaşmak, mutlu bir üniversite hayatı geçirmenin olmazsa olmazlarından. Gerçekten istediğiniz bir bölümü seçmeniz, üniversite hayatınızın başarıyla geçmesi için büyük öneme sahip. Üniversite alternatifleri arasından tercih edeceğiniz destinasyonu seçmeden önce eğitim almak istediğiniz programı belirleyerek, bu üniversitelerin söz konusu alanda sunduğu eğitim olanaklarını araştırabilirsiniz.

Yurtdışı üniversite seçimi konusunda da en büyük yardımcınız yine Westline International oluyor. Profesyonel danışmanlar vasıtasıyla sizin için en ideal ülke ve okulu seçmenize yardımcı oluyor, yurtdışı üniversite hayatınızı birlikte planlıyoruz. Siz de İngiltere’de üniversite veya Polonya’da üniversite gibi çok sayıda seçenek arasından tercih ettiğiniz destinasyonu değerlendirmek için hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader