Yurt Dışı Dil Okulları ve Yurt Dışı Dil Eğitimi

Malta’da Yaşam ve Malta’da Yaşam Masrafları

Malta dil okulları, her geçen yıl artan talep ile daha da fazla popüler hale geliyor. Adeta bir dil eğitimi merkezi haline gelen bu ufak ve şirin ada ülkesi her yıl dünyanın çok çeşitli yerlerinden yüzbinlerce yabancı öğrenciyi ağırlıyor. Çok sayıda dil okulu alternatifi sunan Malta’da yaşam ise en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Hem tatil hem de eğitim cenneti olan Malta’da hayat nasıl işliyor, gelin beraber inceleyelim.

Başkent: Valletta

Resmi Dil: Maltaca, İngilizce

Para Birimi: Euro

Nüfus: 436 Bin

Yüz Ölçümü: 316 KM2

Malta Hakkında

Güney Avrupa’da Akdeniz’in ortasında 3 büyük 2 küçük takımadadan oluşan Malta, İtalya’nın Sicilya şehrinin hemen aşağısında bulunuyor. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olmasına karşın dil eğitimi ve yaz turizmindeki iddialı konumu sebebiyle Malta son yıllarda önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş durumda.

Oldukça küçük bir alana yayılan Malta’da ulaşım genel olarak otobüslerle sağlanıyor. Ancak özellikle başkent Valletta’da bir yerden bir yere gitmek için yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Genellikle başkent içerisindeki merkezler birbirlerine oldukça yakın konumda bulunuyor.

Malta İklimi

Tam bir Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Malta, yılın neredeyse her döneminde ziyaret edilebilecek hava durumuna sahip. Yaz aylarında 35 derece civarlarında sıcaklık görülürken, kışın en sert günlerinde bile 15 derece altındaki sıcaklıklar çok nadiren görülüyor. Ülkede yağmur en sık Kasım ve Şubat aylarında görülürken, genel olarak Malta halkı yağmura pek alışkın değil denilebilir.

Eşsiz güzellikteki iklimi sebebiyle deniz turizminde önemli bir yere sahip olan ada ülkesinde, genellikle Mayıs aylarından Ekim aylarına kadar denize girilebiliyor. Malta dil eğitimi almak için en uygun iklime sahip ülkelerden bir tanesi konumunda.

Malta’da Sosyal Yaşam

Malta, özellikle son 15-20 yıllık periyot içerisinde tam bir dil okulu cenneti haline gelmiş durumda. Dünyanın tüm bölgelerinden olduğu gibi Türkiye’den de Malta’ya dil eğitimi için giden öğrenci sayısı bir hayli fazla. Öyle ki; ülkenin nüfusunun büyük bir kısmını yabancı öğrenciler oluşturuyor. Bu sayede oldukça çok kültürlü bir dokuya sahip olan ada ülkesinde farklı milletlerden insanlarla tanışabilir, unutulmaz arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Malta sosyal yaşamı ile de oldukça renkli bir ülke. Tam bir turizm ülkesi olması sebebiyle yılın her döneminde çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenleniyor. Başkent Valletta ve sahil kesimleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken, Malta gece hayatı da unutulmaz eğlenceler vadediyor.

Uzun yıllar boyunca bir İngiliz sömürgesi olan Malta’da genel olarak İngiliz kültürü hakim denebilir. Ancak iklimin de etkisiyle çok daha sıcak insanlara sahip ada ülkesi aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi. AB standartları uyarınca Schengen Vizesi uygulayan Malta’ya 90 güne kadar olan ziyaretlerinizde bu vizeyi kullanarak seyahat edebilirsiniz. Ancak daha uzun süreli dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı prosedürlere sahip Malta vizesi uygulaması bulunuyor. Malta vizesi başvuru süreci ve gerekli şartlar ile ilgili Westline International’ın profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Malta Yaşam Maliyetleri

Malta’da dil okulu serüvenine başlayacak öğrencilerin kafalarını en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi “Malta’da hayat pahalı mı?” oluyor. Ana dili İngilizce olan diğer ülkelerle kıyaslandığında Malta, çok daha uygun fiyatlara sahip denilebilir. Ancak tabi ki Türk Lirası ve Euro arasındaki kur farkı bu durumun kısmen de olsa ortadan kalkmasına sebep oluyor.

Yine de ülkede çok fazla sayıda öğrencinin bulunması, ülkenin yaşam standartlarının doğal olarak öğrencilere uyum sağlamasına sebep oluyor. Bu sayede uygun fiyatlı konaklama alternatifleri, marketler veya sosyal etkinlikler bulmak hiç de zor olmuyor.

Malta’da Konaklama

Malta dil okulları, genellikle öğrencilerine çeşitli konaklama alternatifleri sunuyor. Bunlar arasında en sık tercih edilen metotlardan biri aile yanı konaklama. Malta aile yanı konaklama konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmiş durumda. Ülkenin yabancı öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmiş olması aile yanı konaklama yöntemine olan ilgiyi de doğal olarak artırıyor.

Malta konaklama seçenekleri arasında diğer tercih edilen yöntemlerden biri ise yurt tipi konaklamalar. Dil okullarının kendi bünyelerinde sundukları yurt imkanları olduğu gibi anlaşmalı özel yurtlar da öğrencilere seçenek olarak sunuluyor. Tüm bu yurt konaklamalarında öğrencilerin gün içerisindeki öğünleri de çeşitli konseptler içerisinde fiyat dahilinde bulunuyor.

Malta daire kiralama açısından ise çok uygun bir ülke değil. Ülkenin halihazırda oldukça küçük olması sebebiyle az sayıda kiralık daire bulunuyor. Az sayıdaki bu kiralık daireler de genellikle öğrencilerin bütçesini aşacak fiyatlarla kiraya veriliyor.

Malta Dil Okulları ile Hem Yaz Tatili Hem Eğitim

Malta’nın son yıllarda dil eğitimi için bu denli yüksek talep görmesinin sebepleri arasında en büyük unsur, öğrencilere eğitimin yanında aynı zamanda çok büyük bir eğlence fırsatı da vadediyor olması. Olağanüstü güzellikteki sahilleri ile unutulmaz bir yaz tatili geçirmek için Malta’yı dil eğitimi rotanıza tereddüt etmeden ekleyebilirsiniz. Ayrıca Malta’nın Türkiye’ye sadece 2,5 saatlik bir uçuş mesafesinde olması da önemli bir artı.

Malta Gezilecek Yerler

Malta, sadece eğitim ve eğlence ile değil, tarihi ve kültürel mekanlarıyla da oldukça iddialı. Dil eğitiminiz süresince boş zamanlarınızda bu şirin ada ülkesinin önemli yerlerini görmeye mutlaka vakit ayırmalısınız.

Malta’nın eski başkenti Mdina, ülkeye ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ortaçağ’ın büyüleyici atmosferini yaşayabileceğiniz bu antik kent UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Başkent Valletta Malta’da iyice gezmeniz gereken yerlerden bir diğeri. Game of Thrones dizisinin çok büyük bir bölümünün de Valletta’da çekildiğini hatırlatmakta fayda var. Bu büyüleyici şehirler haricinde Malta’da; St. John Katedrali, Tarxien Tapınakları, Üç Şehir(Birgu-Isla-Bormla) gibi çok sayıda doğal güzellik ve tarihi mekan da yer alıyor.

Akdeniz’in ortasında adeta bir dil eğitimi merkezi haline gelmiş olan Malta, dünyanın her bölgesinden öğrenciyi İngilizce eğitimi için misafir etmeyi bekliyor. Siz de son yılların en popüler dil okulu destinasyonu olan Malta’da dil eğitimi almak isterseniz Westline International’ın profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanarak kendinize harika bir eğitim ve tatil planı hazırlayabilirsiniz. Çok sayıda farklı eğitim programı ve imkan sunan Malta Dil Okulları’na göz atabilir, talep ve ihtiyaçlarınıza göre sizin için ideal okulu kolayca seçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader