Yurt Dışında Üniversite

Avustralya’da Üniversite

Avustralya’da üniversite eğitimi her geçen yıl dünyanın her bölgesinden çok sayıda öğrenci tarafından daha fazla tercih ediliyor. Ülkenin kendine özgü iklimi, kültürel yapısı ve büyüleyici doğal güzellikleri, yurt dışı üniversite eğitimi seçiminde Avustralya’yı öncelikli bir noktaya taşıyor. Eğitim alanında da oldukça iddialı olan Avustralya, lisans eğitimi için tercih edebileceğiniz ideal destinasyonlardan bir tanesi. Avustralya’da üniversite başvuru ve kabul şartlarını ise bu sayfada detaylandırdık.

avustralya'da üniversite

Avustralya Hakkında

Başkent: Canberra

Resmi Dil: İngilizce

Para Birimi: Avustralya Doları

Nüfus: 24 Milyon

Yüz Ölçümü: 7,6 Milyon KM2

Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Bağımsız kuruluşlarca yapılan araştırmalarda dünyanın en yaşanılası ülkeleri sıralamasında hep kendine en üstlerde yer bulan Avustralya, bu başarısını ülkenin genel yapısına hakim olan huzur iklimine borçlu. Kendine özgü kültürünün yanı sıra büyüleyici doğal güzelliklere de sahip olan ülke, bu huzur veren yapısını toplumsal yaşamın her alanına yansıtıyor. Dolayısıyla Avustralya üniversite eğitiminde de dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor. Dünyanın en iyi üniversite eğitimi veren ülkeleri sıralamasında kendisine 8. Sırada yer bulan ülke, her yıl çok sayıda yabancı öğrenciye lisans eğitimi imkanı sağlıyor.

Avustralya oldukça çok kültürlü yapıya sahip bir ülke. Bu çok kültürlü ortamın bir kısmını ise dünyanın dört bir yanından gelen yabancı öğrenciler oluşturuyor. Ülkedeki prestijli üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, hem bambaşka bir kültürle tanışma imkanı buluyor hem de en yüksek standarlarda üniversite eğitimi almanın avantajlarını yaşıyor. Avustralya yabancı öğrenci turizmi konusunda sürekli artan bir grafiğe sahip. Öyle ki; her yıl Avustralya’ya çeşitli ülkelerden üniversite eğitimi için gelen öğrenci sayısı 5’te 1 oranında artış gösteriyor.

Avustralya’da eğitim, ülkedeki diğer tüm alanlarda olduğu gibi oldukça sistemli ve yüksek standartlarda gerçekleşiyor. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi sıralamasında yer alan birçok prestijli eğitim kurumuna ev sahipliği yapan ülkede vasat bir üniversiteye rastlamak oldukça zor. Tüm üniversitelerin eğitim kalitesi devlet tarafından denetleniyor.

Avustralya’da Üniversite Okumak Birçok Deneyimi Beraberinde Getiriyor

Avustralya, dünyada doğal güzellik dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden bir tanesi. Güney yarım kürede dev bir ada üzerine kurulu olan ülke, doğanın tüm zenginliklerini misafirlerine sunuyor. Bu sayede Avustralya’da üniversite eğitimi almak sadece bir eğitim macerası olmakla kalmıyor; aynı zamanda unutulmaz bir tatile de dönüşüyor.

Avustralya’da üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler, eğitim süreleri boyunca sayısız aktiviteye katılma fırsatı buluyor. Çeşitli extreme sporlardan, kültürel aktivitelere kadar birçok unutulmaz deneyim Avustralya’da üniversite eğitimi alma hedefindeki öğrencileri bekliyor.

avustralya'da üniversite eğitimi

Avustralya Üniversiteleri Başvuru Koşulları

Avustralya’da yer alan üniversitelerin her biri öğrenci kabulünde kendi başvuru koşullarını uyguluyor. Ancak tüm üniversitelerin aradığı temel şart; aday öğrencinin belirli seviyede İngilizc e bilgisine sahip olması. Kimi üniversiteler bu konuda TOEFL veya IELTS gibi sınav sonuçlarını baz alırken, kimi üniversiteler ise kendi özel sınavlarını uyguluyor. Avustralya üniversitelerine başvuru konusunda lise not ortalamanız gibi diğer başarı durumlarınız da önem taşıyor. Ancak Avustralya, yabancı öğrenci kabulünde kolaylıklar sağlayan ülkelerden bir tanesi.

Avustralya üniversite fiyatları, devletin eğitim konusunda uyguladığı teşvik politikaları sayesinde uygun seviyelerde seyrediyor. Kur farkı da göz önünde bulundurulduğunda ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre çok daha avantajlı yaşam maliyetleri sunan Avustralya’da üniversite eğitimi almak, hiç de sanıldığı gibi yüksek bütçeler gerektirmiyor.

Avustralya’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Avustralya güney yarım kürede yer aldığı için adadaki mevsimler ülkemize göre farklılık gösterir. Bu durumun sonucunda Avustralya’da lisans eğitim dönemleri genellikle şubat aylarında başlar.
  • Avustralya’da lisans eğitim süreleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekle beraber genellikle 3 ile 5 yıl arasında sürer.
  • Avustralya üniversitelerinden alacağınız diplomaların YÖK denkliği bulunmaktadır.
  • Avustralya’da herhangi bir üniversiteden mezun olduğunuzda mezuniyetinizden sonra 1 yıl içinde iş bulmanız durumunda çalışma ve oturma izni almaya hak kazanırsınız. Ayrıca Avustralya devleti, kendi ülkesindeki üniversitelerden mezun olan öğrencilere göçmenlik başvurusu konusunda da birçok kolaylık sağlamaktadır.
  • Avustralya üniversitelerinde eğitim gören yabancı öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunur.

Yurt dışı üniversite tercihinizi hem ana dili İngilizce olan, hem uygun yaşam maliyetleri sunan hem de unutulmaz deneyimler vadeden bir ülkeden yana kullanmak istiyorsanız, Avustralya’da üniversite eğitimi hakkında bilgi almak için hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader