Work And Travel

Work and Travel’ın En Çok Tercih Edilen İş Pozisyonları

Work and Travel öğrencilerinin yıllardır tercih ettikleri işler arasında bazı işler üst sıralarda bulunuyor. Bunun esas sebebini çalışma ortamı, haftalık saatler ve saatlik ücretler nedeniyle özetleyebiliriz. Özellikle haftalık çalışma saatleri 40 saatin üzerinde olursa yasal olarak 40 saatin üzerindeki her saat normal maaşın 1,5 katı ile çarpılır ve maaşlara bu şekilde yansır. Bu da öğrencilerin iş sözleşmelerini bitirmesiyle gezi planlarında ekonomik anlamda daha rahat olmasını sağlıyor. Peki Work and Travel’da öğrencilerin en çok tercih ettiği ilk 4 pozisyon nelerdir? Şimdi açıklamaları ve seçilme nedenleriyle popüler iş pozisyonlarını sıralayalım.

work and travel ile en cok tercih edilen isler

Cankurtaranlık (Lifeguard) Pozisyonları

Türkiye’den ve hatta dünyanın diğer ülkelerinden Work and Travel programına katılan öğrencilerin en çok tercih ettikleri işlerin başında cankurtaranlık (lifeguard) geliyor. Çünkü lifeguard olarak görev alan öğrencilerin büyük bir kısmı haftalık 45-70 saat arasında çalışıyor ve 40 saatin üzeri over-time olarak yani fazla mesai olarak nitelendirildiği için haftalık kazançları diğer iş pozisyonlarına göre oldukça yüksek oluyor. Bu durum size iyi para biriktirme yolu olarak gözükmesin; zira programın amacı kültürel değişim programı ve çoğu öğrenci bu birikimlerini tatil zamanında Amerika’nın bir çok noktasını gezerek harcıyor.

Nitelikler: Yüzme biliyor olmak, sorumluluk sahibi olmak, en az orta seviye İngilizce

Avantajlar: Yüksek çalışma saatleri, saatlik ücretler, çalışma şartlarının kolaylığı

Dezavantajlar: Konaklama ücretleri ortalamanın üstünde, güneşli havalar

 

Eğlence Parklarında Ride Operator Olmak

Work and Travel’da en çok tercih edilen iş seçeneklerinden biri de eğlence parklarında ride operator pozisyonu. Katılımcıların bu pozisyonu seçmesinin en büyük sebeplerinden biri park içerisinde bir çok kişi ile gün boyu iletişim halinde olması ve aynı zamanda çalıştığı eğlence parkında çalışmadığı günlerde düşük bir ücretle veya ücretsiz olarak parkın olanaklarından yararlanmasıdır. Haftalık saat bakımından ise öğrenciler genelde 35-40 saat arasında alırken özellikle Ağustos ayı itibarı ile bu çalışma saatleri daha da artabiliyor over-time imkanı da doğuyor.

Nitelikler: En az orta seviye İngilizce bilmek, güler yüzlü olmak, iletişimi seviyor olmak

Avantajlar: Zaman zaman over-time alma olanağı, park içerisindeki avantajlardan faydalanma, çalışma şartları

Dezavantajlar: Güneşli havalar, yoğun iş temposu

Restaurantlarda Busser (Komi) Pozisyonu

Restaurantlarda Busser pozisyonun en çok tercih edilenlerden biri olmasının sebebi kuşkusuz işin kolaylığı ve aynı zamanda çoğu restaurant çalışma sistemlerinde ortak bir bahşiş kutusunun olmasıdır. Yani restaurant içinde gün boyu yapılan servislerden sonra verilen bahşişlerin restaurant içinde farklı pozisyonlarda olan çalışanlara dağıtılıyor olmasıdır. Mutfak ve garson arasındaki iletişimi kuran Busser’lar eğer sezon içerisinde üstün bir performans sağlar ve dil pratiklerini daha iyi bir noktaya getirirlerse garson olarak da çalışmaya başlayabilirler. Bu durum tamamen işverenin insiyatifinde olan bir şeydir. Busser gibi şu pozisyonlarda benzer şartlara ve avantajlara sahiptir: Back of the House, Host, Hostes, Kitchen Crew

Nitelikler: En az orta seviye İngilizce bilmek, çalışkan olmak, hızlı hareket edebiliyor olmak

Avantajlar: Bahşiş alıyor olmalarına rağmen saatlik ücretlerin garsonlardan fazla olması, pozisyon değiştirebilme, kolaylık

Dezavantajlar: Yoğun tempo

Garsonluk Pozisyonu

Aslında garsonluk pozisyonu bir çok insanın ilk tercih etmek istediği pozisyonlardan biridir ancak istediği nitelikler bakımından çoğu insan Garsonluk pozisyonuna hemen yerleşemez. Çünkü restaurantların müşterileri ile olan iletişimi garsonlar tarafından yapılır. Garsonlar bir restaurantın yüzüdür. O nedenle daha öncesinden bu pozisyonla alakalı bir tecrübe beklenir. Garsonların saatlik ücretleri çoğu eyalette 2,5 USD civarındadır. Bunun sebebi ise Amerika’da yasa gibi bir gelenek olan bahşiş verme durumunun garsonlar için her zaman geçerli olmasıdır. Garsonlar maaşlarının büyük bir kısmını bahşişlerden alır ve bu durum Work and Travel pozisyonları arasında garsonluğun en çok kazandıran işlerinden biri olmasına sebebiyettir.

Nitelikler: İyi derecede İngilizce bilmek, tercihen tecrübesi olmak, hızlı hareket edebiliyor olmak, güler yüzlü olmak

Avantajlar: Gün boyu bahşişlerden ortalama üstü kazanmak, devamlı iletişim halinde olmaları

Dezavantajlar: Çok yoğun tempo

Yukarıdaki işler gerek çalışma saatleri olsun gerekse çalışma süreleri olsun Work and Travel programında öğrencilerin en çok tercih ettiği iş pozisyonları arasında yer alıyor. Ayrıca Work and Travel işleri arasında yer alan diğer seçenekler için Work and Travel İş Pozisyonları sayfamıza göz atabilirsiniz. Unutmayın en popüler iş pozisyonları erken zamanlarda tükenir. O nedenle programa erken kayıt olmanız çok önemlidir.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader