Yurt Dışında Üniversite

Amerika’da Üniversite

Amerika’da üniversite eğitimi alarak dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından bir tanesinden alacağınız diplomayla iş hayatına atılma fikri size yalnızca bir hayal gibi geliyor olabilir. Ancak işin aslına bakılırsa Amerika’da üniversite okumak hiç de öyle sanıldığı kadar zor bir iş değil. Siz de oldukça avantajlı koşullarla Amerika’da lisans eğitiminizi tamamlayabilir, hayatınızın geri kalanında çok güçlü bir diplomaya sahip olmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz.

amerika'da üniversite

Amerika Hakkında

Başkent: Washington

Resmi Dil: İngilizce

Para Birimi: Amerikan Doları

Nüfus: 311 Milyon

Yüz Ölçümü: 9,8 Milyon KM2

Kuzey Amerika kıtasının yarısına yakınını kaplayan Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın neredeyse her alanda lider ülkesi konumunda. Teknoloji, ekonomi, politika, sanayi ve daha birçok alanda dünyaya yön veren ülke, eğitimiyle de yerkürenin öncü coğrafyalarından bir tanesi. Dünyaca ünlü bilim adamlarını yetiştiren sayısız prestijli üniversitesiyle Amerika lisans eğitiminde tercih edebileceğiniz ideal destinasyonların başında geliyor.

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite eğitimi temelde 2 alana ayrılıyor. Community College adı verilen 2 yıllık yüksek okulların yanı sıra ülkede 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversiteler de bulunuyor. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler her iki seçenekten de faydalanabiliyor. Her iki alternatifin de kendine göre avantajları bulunsa da iş hayatında Amerikan eğitim kurumlarından birinden bir diplomaya sahip olmak her halükarda büyük avantajlar yaratıyor.

amerika'da üniversite eğitimi

Amerika Yüksek Okulları (Community College)

Community College adı verilen kurumlar, temelde ülkemizdeki yüksek okullara benzer bir eğitim imkanı sunuyor. 2 yıllık ön-lisans programı sunan okullar bu eğitim süreci tamamlandıktan sonra 4 yıllık üniversitelere geçiş fırsatı da tanıyor. Community College’ların 4 yıllık lisans programlarına göre en büyük avantajı öğrenci kabülünde çok daha az şart aramaları. Bu okullara kabul alabilmek için temel düzeyde İngilizce bilginizin olması çoğu zaman yeterli görülüyor. Ayrıca Community College’lar 4 yıllık programlar sunan üniversitelere göre çok daha uygun fiyatlı eğitim imkanı da sunuyor.

Başlı başına 2 yıllık Community College diploması bile oldukça prestijli bir CV oluşturmanıza imkan sağlamasının yanında, öğrenciler bu eğitimlerinden sonra 4 yıllık üniversitelere geçiş için başvuruda da bulunabiliyor. Birçok Community College öğrencilerine bu konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Ayrıca 4 yıllık üniversitelerle direkt olarak anlaşmalı Community College’lar da bulunuyor.

Community College mezuniyetinden sonra 4 yıllık bir lisans programına geçiş yaparak buradan da mezun olanlar toplamda 2 adet diploma edinmiş oluyor. Bu da CV’niz için ekstra bir artı değer olarak öne çıkıyor.

Amerikan yüksek okullarında genel olarak temel mesleki eğitimler veriliyor. Bunun yanı sıra alana göre uzmanlaşan müfredatların da uygulandığı okullarda öğrenciler, çeşitli seçmeli derslerden de faydalanabiliyor.

Amerika Üniversiteleri

Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin bir diğer seçeneği ise 4 yıllık programlar sunan üniversiteler. Dünyanın en prestijli üniversitelerini bünyesinde barındıran Birleşik Devletler, bu kurumlara yabancı öğrenci kabulünde belirlenmiş bazı şartları uyguluyor. Amerika üniversitelerine kayıt olmak için iki temel sınava girmek gerekiyor. Bunlardan birincisi İngilizce düzeyinizi belirleyecek olan TOEFL sınavı. İkincisi ise SAT adı verilen; öğrencilerin Amerika’da üniversite eğitimi almak için yeterliliklerini teste tabi tutan bir sınav. Amerika üniversiteleri, bölümlere ve okullara göre değişmekle birlikte genellikle bu sınavlardan öğrencilerin belirli bir seviyede puan almasını talep ediyor.

Amerika’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavlarına girmek gerekmiyor. Amerika üniversitelerinin hiçbiri Türkiye’deki üniversite sınavlarından alacağınız puanlarla veya herhangi bir üniversiteye yerleşip yerleşmemenizle ilgilenmiyor. Amerika üniversitelerine kabul konusunda TOEFL ve SAT sınavlarının yanı sıra lise not ortalamanız göz önünde bulunduruluyor.

amerika'da üniversite okumak yurt dışı eğitim

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi?

· Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sizi Bekliyor

Dünyada her alanda olduğu gibi eğitimde de çıtayı Amerika belirliyor. Bu sayede dünyanın en iyi üniversiteleri de çok büyük çoğunlukla Amerika’da yer alıyor. Harvard, Columbia, Yale, Stanford gibi dünya çapında üniversitelere ev sahipliği yapan Birleşik Devletler’de, dünyanın en iyi akademisyenlerinden en üst düzey kalitede bir eğitim alma şansını yakalayabilirsiniz.

· CV’nizde Diplomanızla Fark Yaratın

İş hayatında en büyük yardımcınız şüphesiz ki özgeçmişiniz. Özgeçmişinizin eğitim alanında Amerika merkezli bir kurumun bulunması tercih edilirliğinizi büyük oranda artıracak faktörler arasında yer alıyor. İş başvurularında binlerce aday arasından sıyrılmanızı sağlayacak diplomayı edinmek için Amerika’da üniversite eğitimi almayı tercih edebilirsiniz.

· Amerika’da Uygun Maliyetli Üniversite Eğitimi

Sanılanın aksine Amerika’da üniversite okumak çok da büyük bütçeleri gerektiren bir tercih değil. Türkiye’deki sıradan vakıf üniversitelerine ayıracağınız bütçeye ve hatta bazen bu bütçenin de aşağısındaki miktarlara Amerika’da oldukça prestijli üniversitelerde eğitim alma imkanı bulabilirsiniz. Özellikle daha düşük bütçeli bir eğitim hedefindeyseniz ilk olarak Community College’ları tercih edebilir, daha sonra dilerseniz 4 yıllık programlara geçiş yapabilirsiniz.

Amerika’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Amerika üniversitelerinin neredeyse tamamı YÖK’ün belirlediği ilk 1000 üniversite arasında yer almaktadır. Bu sayede Amerika üniversitelerinden alacağınız diplomalarda kolayca YÖK denkliği alabilirsiniz.
  • Amerika’da üniversite eğitimi almak için en uygun başvuru zamanı lise eğitiminizin son yılında olmalıdır. Lise eğitiminizin son yılının başlarında Westline International ile iletişime geçerek Amerika’daki üniversite eğitiminize hazırlanabilirsiniz.
  • Community College’lara kayıt için daha düşük seviye bir İngilizce bilgisi yeterliyken 4 yıllık üniversiteler yüksek TOEFL puanları isteyebiliyor. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse dil okulları veya üniversite hazırlık programları vasıtasıyla bu eksiğinizi giderebilirsiniz.
  • Amerika üniversitelerinin bazıları öğrenci kabulünde referans mektupları da talep edebiliyor. Referans mektuplarınızın hazırlanması konusunda da Westline International’ın profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.
  • Okula, şehire ve bölüme göre değişmekle birlikte Amerika’da üniversite fiyatları yıllık olarak 5 bin USD ile 30 bin USD arasında değişiklik gösteriyor.
  • Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrencilere çeşitli burs imkanı tanıyan kurum ve kuruluşlar da mevcut. Dilerseniz bu burslardan faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Eğitimde dünyanın lider ülkesi Amerika’da üniversite okumak hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için hemen şimdi Westline International ile iletişime geçebilirsiniz. Westline International’ın profesyonel danışmanlığında sizin için en ideal eğitim planını çıkarabilir, hayatınızın geri kalanı için çok önemli bir yatırım yapabilirsiniz.

Eğer yüksek lisans yapmak gibi planlarınız varsa Amerika’da Yüksek Lisans sayfalarımızı geziniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader