Amerika’da Staja Kimler Katılabilir?

Amerika’da Staja Kimler Katılabilir?

Yurt dışı stajı konusunda en sık tercih edilen ülkelerin başında gelen Amerika, çok çeşitli alanlarda avantajlı staj imkanları sunmasının yanında, bu programlara katılacak adaylarda bazı ön şartlar da arıyor. Dönemsel olarak değişen Amerika’da staj programlarına yerleşebilmek için aşağıda bulunan şartları karşılamak gerekiyor.

Amerika Staj Programlarında Aranan Koşullar

Akıcı İngilizce (Intermediate)

İş dünyasında iletişimin önemi diğer bütün unsurların önünde konumlanıyor. Dolayısıyla Amerika’da staj yapabilmek için de belirli bir seviyede İngilizce biliyor olmak büyük önem taşıyor. Sektörlere veya şirketlere göre zaman zaman değişiklikler gösterse de, Amerika staj programları çok büyük çoğunlukla adayların akıcı seviyede İngilizce biliyor olmasını ön şart olarak koşuyor.

18-35 Yaş Arası Adaylar

Dar bir aralık olmamasına rağmen Amerika’da staj programları dahilinde bir yaş sınırlaması da uygulanıyor. Amerika’da staj programlarının çok büyük bir çoğunluğu 18-35 yaş arasındaki adayları değerlendirmeye alıyor.

Yeni Mezuniyet veya İş Tecrübesi

Amerika staj programlarına katılım konusunda uygulanan diğer şartlardan bir tanesi de iş tecrübesi. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden yeni mezun olmuş adaylarda iş tecrübesi genellikle aranmazken, mezuniyetinin üzerinden 1 yıl ya da daha fazla süre geçmiş kişilerin belirli bir süreliğine iş tecrübesine sahip olması isteniyor. Bu süre sektörler ve şirketlere göre değişiklik gösterirken çoğunlukla minimum 6 aylık bir iş tecrübesi ön şart olarak aranıyor.

Üniversite Mezunu Olmak

Amerika staj programları genellikle üniversite mezunlarına yönelik seçenekler sunuyor. Programların birçoğu yeni mezun olan kişilere 1 yıllık bir süreyle staj imkanı sunarak direkt olarak kişiyi iş hayatına hazır hale getiriyor. Staj yapılacak alanla direkt olarak bağlantılı bir bölümden mezun olmuş olmak da hayati önem taşıyor.

Lise Mezunları ve Üniversite Öğrencileri

Lise mezunları veya üniversite ara sınıf öğrencileri de Amerika’da staj yapma imkanına sahip. Üniversite mezunlarına nazaran daha nadiren tercih edilseler de, Amerika staj programları arasında bu kesime yönelik seçenekler de bulunuyor.

Amerika Dil Okulu + Staj Programları

Amerika’da, üstteki kıstasları karşılamayan adaylara yönelik olarak da staj fırsatları mevcut. Maaşsız staj olanağı sunan dil okulu+staj programları, halihazırda İngilizce seviyesi yetersiz kişilere yönelik olarak hazırlanıyor. Belirli bir süre İngilizce eğitimi verildikten sonra adaylar tercih ettikleri alanlarda staj programına dahil ediliyor. Bu programlara katılımda iş tecrübesi aranmazken herhangi bir yaş sınırı da uygulanmıyor.

Size uygun Amerika’da staj fırsatlarından yararlanmak için hemen şimdi Westline International ile iletişime geçebilir, yurt dışı staj hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader