Yurt Dışı Dil Okulları ve Yurt Dışı Dil Eğitimi

GRE Sınavı Nedir? Graduate Record Examination

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra eğitim hayatında yurtdışında devam etmek isteyenler için birçok seçenek bulunuyor. Yurtdışında yüksek lisans için en çok tercih edilen rotalardan biri ise Amerika.  Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen adayları değerlendirme metodlarının başında ise GRE (Graduate Record Examination) Sınavı geliyor.

gre sinavi

GRE Nedir?

1949 yılından beri Educational Testing Service kurumu tarafından düzenlenen sınav, Amerika’da yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen kişileri değerlendirmek amacıyla uygulanıyor.

GRE General Test ve GRE Subject Test isimlerine sahip iki bölümden oluşan sınavda, adayların sözel, sayısal, yazma ve düşünme yetileri teste tabi tutuluyor. Yaklaşık 3 saat 45 dakika süren GRE’de adaylar, istedikleri branşlarda sınava girme şansına sahip bulunuyor.

GRE General Test

Adından da anlaşılacağı üzere daha genel kapsamlı bir test olan GRE General Test, ABD’deki birçok eğitim kurumundaki yüksek lisans ve doktora programlarına girebilmek için ön şart olarak aranıyor.

GRE Subject Test

8 bilim dalı üzerinde yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen adaylar için GRE Subject Test sınavı uygulanıyor. Bu sınav kapsamında öğrencilere belirli alanlarda sorular soruluyor. ABD’deki bazı eğitim kurumları GRE General Test yanında adayların GRE Subject Test’e de girmelerini talep ediyor.

GRE Subject Test İçerikleri

  • Hücre ve Moleküler Biyoloji, Biyokimya

180 sorudan oluşan testte adaylara; Biyokimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Hücre Biyolojisi alanlarından sorular sorulur.

  • Biyoloji

 

200 sorudan oluşan testte adaylara; Ekoloji ve Evrim, Organizma Biyolojisi, Hücre ve Moleküler Biyoloji alanlarından sorular sorulur.

 

  • Kimya

130 sorudan oluşan testte adaylara; Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Organik kimya ve Fizikokimya alanlarından sorular sorulur.

  • Bilgisayar Bilimleri

70 sorudan oluşan testte adaylara; Yazılım ve Sistem, Bilgisayar Mimarisi, Teori ve Matematik ile diğer bilgisayar konularını içeren sorular sorulur.

  • İngiliz Edebiyatı

230 sorudan oluşan testte adaylara; Edebi Analiz, Kültürel ve Tarihsel Şartlar, Yazar ve Eser Bilgisi ile Edebiyat Teorisi alanlarından sorular sorulur.

  • Matematik

 

66 sorudan oluşan testte adaylara; Temel Matematik Bilgisi, Cebir ve diğer matematik konularından oluşan sorular sorulur.

 

  • Fizik

100 sorudan oluşan testte adaylara; Mekanik, Elektromanyetizma, Optik ve Frekans, Termodinamik ve Statik, Kuantum Mekaniği, Atom Fiziği, İzafiyet Teoremi, Laboratuvar Yöntemleri ve diğer fizik konularından oluşan sorular sorulur.

  • Psikoloji

205 sorudan oluşan testte adaylara; Doğal ve Deneysel Psikoloji, Sosyal Bilimler ve diğer psikoloji konularından oluşan sorular sorulur.

GRE Sınav Ücretleri ve Tarihleri

GRE sınavı, yıl boyunca birçok kez uygulanmaktadır. Sınava girilmek istenen tarihe göre güncel tarihlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

GRE sınavına katılım ücretleri, sınav türüne göre değişiklikler gösterir. GRE sınav ücretlerini havale, kredi kartı veya banka çeki vasıtasıyla ödeyebilirsiniz.

Online GRE Sınav Ücreti:

ABD’den katılacak adaylar için: 105 USD

Diğer ülkelerden katılacak adaylar için: 130 USD

Sınav tarihi değiştirme ücreti: 40 USD

GRE Subject Test Sınav Ücreti:

ABD’den katılacak adaylar için: 130 USD

Diğer ülkelerden katılacak adaylar için: 150 USD

Sınav tarihi değiştirme ücreti: 35 USD

GRE Subject Essay Sınav Ücreti:

ABD’den katılacak adaylar için: 50 USD

Diğer ülkelerden katılacak adaylar için: 60 USD

Sınav tarihi değiştirme ücreti: 40 USD

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi İçin GRE

Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra eğitim alanındaki lider ülkelerden ABD’de yüksek lisans veya doktora programlarına katılmak isterseniz, GRE sınavına girerek ülkedeki okullara kabul alma şansınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader