new-york

Work and Travel Gezilecek Yerler | New York

Work and Travel Gezilecek Yerler serisine başlıyoruz! “WestLine ile Karış Karış Amerika” programımızın ilk durağı; neredeyse her Work and Travel öğrencisinin görmeyi en çok istediği eyalet olan New York. Yalnızca ABD’nin değil dünyanın en önemli kentlerinden biri olan New York’ta bir Work and Travel öğrencisinin mutlaka görmesi gereken yerleri sizin için derledik. İşte New York’ta görmeden dönmemeniz gereken mekanlar:

Özgürlük Heykeli

Adres: Liberty Island

Ziyaret Saatleri: Her Gün 08:30 – 18:20

Giriş Ücreti: 18,5 USD (Feribot Bileti)

Tabii ki ilk durak hem New York’un hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli; yerel adıyla Statue of Liberty. 1800’lü yıllarına sonuna doğru inşa edilmiş olan heykelin yaratıcısı; Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi. Özgürlük kavramının bir simgesi olarak tasarlanmış olan yapının taç bölgesinde 7 adet uç bulunuyor. Bu uçlar 7 kıtayı ve 7 denizi temsil ederken heykelin sol elinde ise Roma rakamlarıyla Bağımsızlık Bildirgesi’nin okunduğu tarihe işaret ediliyor.

Özgürlük Heykeli hem Work and Travel öğrencilerinin hem de dünyanın dört bir yanından New York’a akın eden turistlerin en gözde duraklarından bir tanesi konumunda. Doğal olarak bu durum da heykel bölgesinde bir yoğunluk oluşmasına sebep oluyor. Statue of Liberty ziyaretinizi planlarken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Dilerseniz nps.gov/stli/index.htm adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Central Park

Adres: Manhattan, New York

Ziyaret Saatleri: 06:00 – 01:00

New York’un bir diğer simge bölgelerinden biri olan Central Park tam 778 dönümlük bir alanı kaplıyor. Dünyanın en büyük parklarından biri olan bölge şehrin en popüler noktalarından Manhattan’da yer alıyor. 100’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan parkta on binlerce ağaç bulunuyor. ABD halkı ve turistler tarafından hem spor yapmak hem de şehrin gürültüsünden uzaklaşarak keyifli vakit geçirmek için tercih edilen Central Park, New York ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Aynı zamanda parkta rehberli turlar ve çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Ancak bunların hiçbirine katılmasanız bile Central Park’ın içinde keyifle yürümek Work and Travel maceranız boyunca yaşadığınız unutulmaz anlardan biri olacaktır.

Parkla ilgili daha detaylı bilgi için centralparknyc.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Brooklyn Köprüsü

Work and Travel öğrencisi olmanın birinci kuralı Brooklyn Bridge’de fotoğraf çektirmektir! Tamam bu belki biraz iddialı bir ifade olabilir ama Brooklyn Köprüsü, Work and Travel öğrencileri tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor demek asla yanlış olmaz. New York’un simge yapılarından biri olan köprü, Gotik mimari tarzını yansıtıyor. 1870 yılında yapımına başlanan yapı, New York’un iki önemli bölgesi Brooklyn ve Manhattan’ı birbirine bağlıyor. Olağanüstü bir New York manzarasının seyrine imkan veren Brooklyn Bridge, doğal olarak harika fotoğraflar çekmeyi de mümkün kılıyor. Eğer Work and Travel maceranızdan Instagram hesabınız için şahane fotoğraflarla dönmek istiyorsanız Brooklyn Bridge’i mutlaka gezi rotanıza katmalısınız.

5th Avenue

Work and Travel Gezilecek Yerler serisinin New York bölümünde bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir diğer bölge ise meşhur 5. Cadde. Yerel adıyla 5th Avenue, Washington Square Park’tan başlayıp Harlem Nehri’ne kadar uzanıyor. Şehrin en popüler caddelerinin başında gelen 5th Avenue, aynı zamanda New York’ta alışveriş ve ticaretin de kalbinin attığı yer. Bölgede birçok önemli firmanın ofisi bulunurken aynı zamanda cadde boyunca çok çeşitli alışveriş olanakları da sunuluyor. Victoria’s Secret, Abercrombie&Fitch, Gucci, Dolce Gabbana gibi dev markalar caddede faaliyet gösteriyor. Tabii ki markalardan da anlaşılacağı üzere bu bölgedeki fiyatların biraz yüksek olduğunu söylemek gerek. Ancak hiçbir şey satın almayacak olsanız bile 5. Cadde’yi mutlaka görmelisiniz.

Times Square

Yüzyıllar önce bir at pazarı olan şimdiyse dünyanın en popüler meydanlarından biri haline gelen Times Square, “New York’u gezdim” diyebilmek için görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Işıl ışıl atmosferi ve hareketli yaşamıyla Times Meydanı, hem yerel halkın hem de turistlerin gözde gezi noktalarından bir tanesi konumunda. Yılın her döneminde konserler veya sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan meydan, renkli fotoğraflar çekmek isteyenler için de harika bir arka plan sunuyor. Yine New York’un birçok bölgesi gibi buradaki mekanlar da biraz pahalı olsa da Times Meydanı’nda yalnızca sokaklarda gezmek bile paha biçilemez bir etkinlik.

Work and Travel Gezilecek Yerler serimizin ilk durağı olan New York sayısız cazibe merkezine sahip. Her birini gezmek için belki vaktiniz olmayabilir ancak aralarından ilginizi en çok çekenleri tercih edebilirsiniz. Saydığımız merkezlerin yanı sıra New York’ta aşağıdaki bölgeleri de gezi listenize almayı düşünebilirsiniz:

  • Metropolitan Museum of Art
  • Rockefeller Center Top of The Rock
  • American Museum of Natural History
  • Chinatown
  • Little Italy
  • Patrick’s Cathedral
  • Soho
  • Broadway

Work and Travel yalnızca unutulmaz bir deneyim sunmakla kalmıyor aynı zamanda dünyanın en önemli şehirlerini gezme imkanı da tanıyor. Siz de ABD’nin dünyaca ünlü noktalarını görmek için Work and Travel başvuru işlemlerine göz atabilirsiniz. Üstelik hemen harekete geçerseniz erken kayıt dönemi sayesinde çok daha avantajlı Work and Travel fiyatları sizleri bekliyor!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader