Yurt Dışında Üniversite

1-YKS SINAVINI KAZANAMADIM. YİNE DE YURT DIŞINDA OKUYABİLİR MİYİM?

Evet. Almanya ve Avusturya dışındaki ülkelerde üniversiteye yerleşebilmeniz için Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanmış olma şartı aranmamaktadır.

 

2-YURT DIŞINDA TÜRKÇE EĞİTİM ALABİLİR MİYİM?

Üniversite eğitimi için gönderdiğimiz ülkelerimizin hiçbirinde Türkçe eğitim bulunmamaktadır. Eğitim dilleri İngilizce, Almanca, Rusça, Ukraynaca veya Lehçe olabilmektedir.

 

3-YABANCI DİL BİLMİYORUM. YİNE DE YURT DIŞINDA EĞİTİM ALABİLİR MİYİM?

Yabancı dil bilmemeniz sorun teşkil etmemektedir. Dünyanın dört bir yanına yayılmış olan yüzlerce okulumuz dil öğrenmeniz koşulu ile (şartlı kabul) kabul vermektedir. Bununla birlikte öğrenciler ilk aşamada hazırlık sınıflarına kayıt edilir. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler lisans eğitimlerine başlayabilirler.

 

4-KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Yurt dışındaki üniversite kayıtlarının birçoğunda temel belge olarak lise transkripti ve lise diploması istenmektedir. Bunun yanında ülkelere, bölümlere veya okullara göre değişmek ile birlikte sağlık raporu, başvuru formları, portfolyo (mimarlık-resim bölümleri için) da istenebilmektedir.

 

5-ÜNİVERSİTE BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMANA KADAR SÜRMEKTEDİR?

Başvuru tarihleri ülkeler ve okullara göre değişiklik gösterir. Başvuru tarihi aralıkları; Ukrayna için Mayıs ayından Eylül ayına kadar, Polonya için Mayıs ayından Eylül ayına kadar, Macaristan için Mayıs ayından Ağustos ayına kadar, Almanya için Mayıs ile 15 Temmuz arası veya Kasım ile 15 Ocak arası şeklindedir. İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde başvuru tarihleri farklılık göstermekle birlikte kontenjan durumu da göz önünde bulundurularak yılın her döneminde bir sonraki dönem için başvuru alınabilmektedir.

 

6- ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE OKUYABİLİR MİYİM?

Almanya’daki devlet üniversiteleri hariç çalıştığımız hiçbir ülke de ücretsiz üniversite hizmeti verememekteyiz. Almanya’daki üniversiteler ücretsiz olmasına rağmen yıllık olarak 400-800 Euro arasında okulların harç bedelleri olabilmektedir.

 

7- ÜNİVERSİTELERİN ÜCRETLERİ NE KADAR?

Fiyatlar okullara ve bölümlere göre değişiklik gösterir.

 • Ukrayna için 1500$’dan başlayan fiyatlarla,
 • Polonya için 2000€’dan başlayan fiyatlarla,
 • Macaristan için 5000€’dan başlayan fiyatlarla,
 • İngiltere için 10000£’dan başlayan fiyatlarla,
 • İrlanda için 13000€’dan başlayan fiyatlarla,
 • Kanada için 16000 Kanada Doları’ndan başlayan fiyatlarla,
 • Amerika için 18000$’dan başlayan fiyatlarla,
 • Avustralya için 20000 Avustralya Doları’ndan başlayan fiyatlarla yurt dışında üniversite okuyabilirsiniz.

 

8- İSTEDİĞİM BÖLÜMÜ OKUYABİLİR MİYİM?

Türkiye’den herhangi bir sınav şartı olmadan öğrenci kabul eden ülkelerde istediğiniz bölüme başvuru hakkınız vardır. Sadece bazı okullarda bölüme geçmeden önce okulların yapmış olduğu sınavları geçtiğiniz takdirde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Buna TIP da dahil.

 

9- VİZE ALMAKTA ZORLUK YAŞAR MIYIM?

Her ülkenin kendine göre vize şartları bulunmaktadır. Bu vize şartlarını uzman danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Danışmanlarımız şartlarınıza uygun olarak sizleri yönlendirmektedir. Ülkelere göre vize almak için gerekli şartlara örnek olarak; öğrencinin geçmiş başarıları ve maddi durumu gösterilebilir. Westline International gerçekleştirdiğimiz başvurularda vize reddi oranımız yalnızca yüzde 2 civarındadır.

 

10- EĞİTİM SÜRESİ NE KADARDIR?

Birçok Avrupa ülkesinde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bunlara örnek olarak İngiltere, İrlanda, Almanya gibi ülkeler verilebilir. Bunların yanında Macaristan ve Polonya’daki bazı bölümler de 3 yıl sürmektedir. Kanada, Amerika, Avustralya gibi ülkelerde ise lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir.

Ancak İngiltere ve İrlanda’da üniversite okuyabilmeniz için Foundation programa kayıt olmanız gerekmektedir.

 

11- FOUNDATION PROGRAMI NEDİR?

İngiltere ve İrlanda eğitim sistemleri, üniversiteden önce 14 yıllık bir eğitim alınmasını talep etmektedir. Bu süreç Türkiye’deki üniversite eğitiminde 12 yıldır. Bu sebeple Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış öğrenciler bir yıl Foundation programına katılmak durumundadır. Bu programda öğrencilerin temel kimya, fizik, matematik gibi bilgilerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

 

12- WESTLİNE INTERNATIONAL OLARAK SAĞLADIĞINIZ HİZMETLER NELERDİR?

Üniversite-bölüm rehberlik ve danışmanlık hizmeti, üniversite kabulü, vize danışmanlığı, hava alanı karşılama, konaklama ayarlama ve danışmanlığı, 1 yıllık gideceğiniz ülkede danışmanlık desteği, uçak bileti danışmanlığı hizmetlerimizi öğrencilerimize sunmaktayız.

 

13- ALACAĞIM HİZMET İÇİN HERHANGİ BİR ÖDEME YAPMAM GEREKECEK Mİ?

Her bir ülke için belirlenmiş farklı danışmanlık ücretlerimiz mevcuttur.

 

14- SAĞLIK SORUNUM OLDUĞUNDA NASIL HALLEDİYORUM?

Eğitim alacağınız ülkelerde geçerli olacak özel sağlık sigortası hizmeti satın almanız birçok ülkeye giriş için zorunlu tutulmaktadır. Bu sigortadan faydalanarak ortaya çıkabilecek tüm sağlık giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

 

15- EĞİTİM ALACAĞIM ÜLKEDE BANA REHBERLİK EDEBİLECEK KİŞİLER OLACAK MI?

Westline International olarak Ukrayna, Polonya ve Macaristan’da direkt olarak öğrencilerimizle ilgilenecek partnerlerimiz bulunmaktadır. Bunun yanında Almanya, Kanada, İngiltere, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde ise okul yetkililerimiz öğrencilerimize birebir yardımcı olmaktadır. Ayrıca Westline International olarak öğrencilerimizi Buddy programı gibi programlara kayıt etmekteyiz. Bu sayede öğrencilerimiz eğitim alacakları ülkeye gitmeden önce; okul, konaklama gibi konularda yardım almak adına üniversitelerin mevcut öğrencilerinden biriyle tanışma imkanı yakalamakta. Böylece kültür şoku veya yabancılık çekme olasılığınızı minimum düzeye indirgemekteyiz.

 

16-KONAKLAMA NASIL AYARLANACAK?

Öğrencilerin konaklamasını Westline International olarak ayarlamaktayız. Bu noktada okul yurtları özel yurtlar aile yanı konaklamalar ve öğrencilere direkt olarak ev tutulması gibi hizmetler verebilmekteyiz.

 

17- ALACAĞIM EĞİTİMİN YÖK DENKLİĞİ BULUNMAKTA MIDIR?

Yurt dışında alacağınız eğitim ve duruma göre bu süreç farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için ofisimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Ancak yurt dışında çalıştığımız tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınan kurumlardır ve bu avantaj YÖK denkliği almanızı sağlayacaktır.

 

18- EĞİTİMİMİN SONUNDA EĞİTİM ALDIĞIM ÜLKEDE KALIP ÇALIŞMA İMKANINA SAHİP OLACAK MIYIM?

Eğitim alacağınız tüm ülkelerde eğitim sonunda çalışma ve kalma imkanına sahip olacaksınız. Bu konuda en avantajlı koşulları sağlayan ülkelerin başında ise Kanada gelmektedir.

 

19- 2 YILLIK ÖN LİSANS OKUDUM LİSANS TAMAMLAMA YAPABİLİR MİYİM?

Lisans tamamlama Ukrayna ve Polonya gibi ülkelerin bazı üniversitelerinde mümkün olabilmektedir. Ancak çoğunlukla okuduğunuz ön lisans programının 2 yılı değil, 1 yılı sayılmaktadır.

 

20- HANGİ BÖLÜMLERİ OKUYABİLİRİM?

Dilediğiniz tüm bölümleri okuyabilirsiniz.

 

21- SAĞLIK BÖLÜMÜ OKUMAK İSTİYORUM (TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, ECZACILIK) MÜMKÜN MÜDÜR?

Tıp eğitimini Ukrayna, Polonya ve Macaristan üniversitelerinde alabilirsiniz. Ülkelere ve üniversitelere göre şartlar değişmektedir. Polonya ve Macaristan’daki üniversiteler giriş sınavı yapılmaktadır. Bu sınavdan başarısız olmanız durumunda bir yıl bölüm hazırlığı altında temel fen bilimleri bilginizi artıracak eğitime tabi tutulmanız gerekmektedir.

 

22- AVRUPA’DA YAŞAM MALİYETLERİ NE KADARDIR?

Yaşam maliyetleri ülkelere ve tercih ettiğiniz şehirlere göre değişiklik gösterir.

 • Ukrayna’da aylık ortalama 200-250$,
 • Polonya’da aylık ortalama 300-450€,
 • Macaristan’da aylık ortalama 400-500€,
 • İngiltere’de aylık ortalama 600-800£,
 • İrlanda’da aylık ortalama 600-800€,
 • Kanada’da aylık ortalama 700-800 Kanada Doları,
 • Amerika’da aylık ortalama 700-800$ bir maliyetle yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

23- YURT DIŞINDA OKUMAK İÇİN BURS ALABİLİR MİYİM?

Polonya, Macaristan ve Ukrayna gibi ülkelerde burs sistemi yaygın olmadığından bu ülkelerde yalnızca Türkiye’deki burs başvurularından yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Kanada, Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde bursluluk sistemi gerçek anlamda çok iyi çalışmaktadır. Fakat bu ülkelerde bursları eğitime başlamadan alma olasılığınız düşüktür. Türk öğrenciler buradaki üniversitelerde “uluslararası öğrenci” kategorisinde sayıldıklarından yerli öğrencilerin okullara ödediğinden yaklaşık iki katı para ödemektedirler. Öğrencilerimiz; eğitimlerine başladıktan sonra, ilk olarak hocaları ile aralarını iyi tutarak ve derslerdeki başarı oranını üst seviyelere çekerek statü değişikliğine başvurabilirler. Başvuruları kabul edilen öğrenciler, “uluslararası öğrenci” kategorisinden “yerli öğrenci” statüsüne erişebilir. Bu da öğrencilere yaklaşık yüzde 50 oranında burs olarak geri dönmektedir. Bunun yanında okulların sağladığı çeşitli başarı ve spor ve yetenek bursları da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bunları kullanarak okullara bursluluk başvurusunda bulunabilirler.

 

24- SÖMESTR VE YIL SONU TATİLLERİNDE TÜRKİYE’YE GERİ DÖNEBİLİR MİYİM?

Evet, ülkenize tatillerde geri dönüş yapma hakkınız mevcuttur. Alacağınız vize türü çoklu giriş çıkışı olanağını öğrencilerimize sağlar.

 

25- EĞİTİM ALIRKEN BİR YANDAN DA ÇALIŞABİLİR MİYİM?

Evet çalışabilirsiniz. Ancak dil eğitimi kısmında, yani hazırlık süresi boyunca çalışma imkanınız bulunmamaktadır. Lisans eğitimine geçtiğinizde Part Time (haftada 20 saat) olarak çalışma imkanına sahip olursunuz. Yalnızca Amerika’da, bu izin eğitim gördüğünüz kampüs içerisinde bulacağınız işler için geçerlidir.

 

26- YURT DIŞINDA EĞİTİM ALIRKEN TÜRKİYE’YE DÖNMEK İSTEDİĞİMDE TÜRKİYE’YE TRANSFER MÜMKÜN MÜDÜR?

Buna direkt olarak hayır cevabı vermek istememekteyiz ancak aldığınız eğitim ile ilgili Türkiye’ye transfer çok zor olacaktır. Bu konuda en önemli kriter ders notlarınız ve eğitim aldığınız kurumdur.

 

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader