work and travel

Work and Travel Maliyetlerine Etki Eden Unsurlar

Work and Travel programına katılmaya karar veren öğrencilerin akıllarına doğal olarak ilk gelen “Work and Travel ne kadar?” sorusu oluyor. Ancak çoğu zaman Work and Travel fiyatları hakkında nokta atışı tek bir rakam verebilmek mümkün değil. Acenteden acenteye farklılık göstermekle birlikte öğrencinin İngilizce seviyesinden tutun halihazırda bir pasaporta sahip olup olmamasına kadar birçok unsur Work and Travel ücretleri hakkında belirleyici rol oynuyor.

Work and Travel ücretleri

Work and Travel Fiyatları Neleri Kapsar?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle Work and Travel kayıt sürecini adım adım ele almak gerekiyor. Work and Travel’a kayıt olmak isteyen bir öğrenci ilk olarak Work and Travel acentesi ile iletişime geçerek bu talebini iletiyor. Gerekli şartları taşıdığına kanaat getirilen bir adayın daha sonra ön kayıt ücretini yatırması gerekiyor. Ön kayıt ücreti kayıt tarihine ve döneme göre değişmekle birlikte genellikle 250 ile 350 USD arasında seyrediyor. Ön kayıt ücreti yatırıldığında öğrencinin işe yerleşme süreci başlamış ve programa kabulü de tamamlanmış oluyor.

Ön kayıt sürecinin ardından Work and Travel maliyeti konusunda en önemli kalemi oluşturan ve yasal çalışma belgesi, sağlık sigortası ve vize evraklarının temini gibi işlemleri karşılayan ödeme kısmı geliyor. Bu aşamada ödenecek miktar da öğrencinin kayıt yaptırdığı döneme göre değişiklik gösteriyor.

WestLine International vasıtasıyla Work and Travel kaydı yaptırmak isteyen öğrencilerin ön kayıt ücreti de dahil olmak üzere Work and Travel için toplamda 2000 ila 2500 USD arasında bir ödeme yapması gerekiyor.

Work and Travel Ek Masraflar

Work and Travel programına katılım süreci öğrencinin durumuna göre bazı ek masraflar doğurabiliyor. Bunların en temelini ise tabii ki vize harcı oluşturuyor. Amerika vizesi alınmadan önce ABD Başkonsolosluğuna 160 USD tutarında bir vize harcı ödenmesi gerekiyor. Yine Work and Travel programına kayıt olabilmeniz için ABD Başkonsolosluğuna SEVIS harcını da yatırmanız gerekiyor. Bu harcı yatırmayan öğrenciler S.E.V.I.S sistemine kayıt olamıyor ve dolayısıyla Work and Travel kayıt işlemleri de sekteye uğramış oluyor. Vize alım sürecinin öncesinde ödenmesi gereken SEVIS harcı 2019 yılı için 35 USD olarak belirlenmiş.

Her yurt dışı programında olduğu gibi Work and Travel programında da ulaşım masrafları da önemli bir maliyet kalemini oluşturuyor. Work and Travel uçak biletlerinizi bireysel olarak da satın alabileceğiniz gibi dilerseniz WestLine International aracılığıyla indirimli öğrenci bileti fırsatlarından da faydalanabilirsiniz. Work and Travel için gidiş-dönüş uçak bileti maliyeti genellikle 600 ila 1000 USD arasında değişiklik gösteriyor. Bu noktada öğrencinin uçak biletini aldığı tarih büyük önem taşıyor.

Bunların haricinde öğrencinin hali hazırda pasaporta sahip olmaması durumunda pasaport çıkarmak için de belirli bir ücret ödemesi gerekiyor. Pasaport ücretleri yıldan yıla ve geçerlilik süresine göre değişiklik gösterirken 2019 yılı itibarıyla 4-10 yıllık yeni bir pasaport çıkarmanın maliyeti yaklaşık 750 TL’ye denk geliyor. Ancak üniversite öğrencileri pasaport çıkarırken harç ödemiyor ve güncel fiyatı 108 TL olan defter parası ödüyor. Pasaportunuzun süresi de 25 yaşına bastığınız tarihe kadar olacaktır.

Work and Travel Maliyeti

Work and Travel Programında Harçlık

 Work and Travel programında öğrencinin kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belirli bir harçlık bütçesi ayırması gerekiyor. Konaklama türü, çalışılacak olan şehir ve kişisel alışkanlıklara bağlı olarak değişiklik gösterse de 800 ila 1000 USD’lik bir miktar bu maliyet kalemi için genellikle yeterli oluyor. Work and Travel programı zaten öğrenciye çalışma ve para kazanma imkanı sunması sebebiyle bu miktar yalnızca ilk maaşı alana ve yeni bir ülkeye adapte olana kadar gerekli görülüyor.

Work and Travel Maliyetleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Work and Travel programı kapsamında sınırlı kontenjanlarla Self Placement kayıtlar da açılıyor. Öğrencinin çalışacağı işi kendisinin bulduğu bu kayıt türü daha uygun fiyatlar sunuyor. Ancak Self Placement kayıtlar için Work and Travel prosedürlerinin büyük bir bölümünün öğrencinin kendisi halletmesi gerekiyor.
  • Öğrencilerin Work and Travel fiyatları konusunda bazı indirimlerden de faydalanma imkanı bulunuyor. Örneğin belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler 100 USD’lik indirimden faydalanabiliyor. Aynı şekilde peşin ödemeler veya grup kayıtlarında da çeşitli indirimler uygulanıyor.
  • Erken kayıt Work and Travel maliyeti konusunu minimuma indirgemek için hayati önem taşıyor. Work and Travel ücretleri kayıtların başladığı tarihten itibaren yukarı yönlü bir giderek artıyor. Bu sebeple kayıt dönemlerinin ilk tarihlerinde başvuran öğrenciler çok daha uygun fiyatlardan faydalanabiliyor.

W

Work and Travel Şirketi Seçimine Dikkat Edin!

Work and Travel fiyat seçenekleri konusunda acenteden acenteye bazı farklılıklar oluşabiliyor. Hatta kimi durumlarda bu fiyat farkları şaşırtıcı seviyelerde de karşınıza çıkabiliyor. Tam bu noktada; bambaşka bir ülkede geçireceğiniz yaklaşık 3 aylık bir süreci bazı fiyat farklarını gözetip emin olmadığınız bir şirkete emanet edip etmemeniz gerektiğini düşünmeniz gerekiyor. Work and Travel deneyiminizin yanlış şirket veya iş seçimi, kayıt aşamasındaki problemler veya başka unsurlar sebebiyle bir kabusa dönüşmemesi için acenteye karar verme aşamasına ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Oldukça meşakkatli bir süreç olan Work and Travel kayıt ve işleyişini gerçekten alanında uzman ellere bırakmak daha sonrasında oluşabilecek can sıkıcı sorunların önüne geçebiliyor.

Work and Travel Ne Kadar Maliyetli?

2020 yazını evinde veya artık sıradanlaşan güney şehirlerinden birinde değil de Amerika’nın rüya gibi şehirlerinde geçirmeye karar verdiysen, artık sırada Work and Travel planlaması var. Tabii ki her programda olduğu gibi Work and Travel’ın da bazı maliyetleri mevcut. Tüm maliyetleri bir araya toplayıp tek bir fiyat vermektense her bir masraf kalemi için ortalama gideri açıklamayı daha uygun bulduk. Çünkü Work and Travel fiyatları; senin taleplerin, kayıt tarihin ve kişisel giderlerine göre değişiklik gösteriyor. Güncel Work and Travel fiyatları için ilgili sayfamızı mutlaka incelemelisiniz.

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ve her biri alanında uzman ekibiyle WestLine International, yurt dışı eğitim noktasında Work and Travel deneyiminizin kusursuz geçmesi için hazır bekliyor. Güncel Work and Travel fiyatları ve yararlanabileceğiniz indirimler hakkında bilgi almak için 0 212 241 02 83 numaralı telefondan WestLine International danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader