Son Sınıfların Work and Travel’a Katılma Durumu

son sinif ogrencileri icin Work and Travel 2

Son Sınıfların Work and Travel’a Katılma Durumu

Son Sınıflar Work and Travel’a Kabul Ediliyor mu?

Üniversite son sınıf öğrencileri tarafından yakın zaman içerisinde yüzlerce kez aynı soruya maruz kalıyoruz. Mesele ise son sınıf öğrencileri Work and Travel programına katılabilir mi yoksa katılamaz mı(?) meselesi. Resmi kurallara göre son sınıf öğrencilerinin Work and Travel programına katılmalarına karşın herhangi bir engel yok. Fakat gelin görün ki olayın pratik kısmında bazı sıkıntılar var. Şimdi bunların neler olduğunu açıklayalım.

Sevgili Öğrenciler,

Sevgili Son Sınıf Öğrencileri,

Önümüzdeki Work and Travel sezonu için yani 2019 yazı programı için son sınıf öğrencilerini artık kabul edemediğimizi 2018 yılı Temmuz ayının ortalarında duyurmuştuk. Sonrasında aynı uygulamanın diğer kayıt alma yetkisine sahip bazı acenteler tarafından da başlatıldığını gördük. Kayıt sezonunun yoğunlaşmaya başladığı Eylül-Ekim aylarında ise artık çoğu Work and Travel acentesinin son sınıfta okuyan öğrencileri kabul etmediğini öğrendik.

Peki neden son sınıf öğrencilerini Work and Travel’a kabul edemiyoruz? 

Buna sebep bir kaç faktör söz konusu. Etkenlerin en başında ise son iki sezondur (2017 ve 2018) son sınıf öğrencilerinin vize alma oranlarının önceki senelere göre düşüş göstermesidir. Buna ilaveten mezun durumda olan ve vizesi onaylanan öğrencilerin ABD’ye gittikten sonra statü değişikliğine giderek ABD’de kalma oranlarının geçmiş senelere oranla biraz artış göstermesi şüphesi bizim bazı değişiklikler yapmamıza sebebiyet verdi.

Gelecek Kuşaklar da Work and Travel’dan Faydalanmalı

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin üniversite yıllarında mutlaka tecrübe etmesi gereken bir programdır ve bu programın uzun yıllar boyunca Türkiye’de devam etmesini istiyoruz. Çünkü Work and Travel’ın anlamını bir çalışma ve sonrasında da gezme programı olarak daraltmış olmamız haksızlık etmiş olmamız demektir. Program ayrıca Türk ve Amerikan halklarının kaynaşmasına, karşılıklı olarak kültürlerin tanımasına, gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmasına ve yine gençlerimizin yabancı bir dili pekiştirmesine en ekonomik yoldan olanak sağlıyor.

Son 5 yıldır Rusya, Ukrayna ve Sırbistan gibi ülkelerden Work and Travel programına katılmak isteyen öğrencilerin vize alma oranları ortalama %70 oranında düşüş göstermiştir. Bunun sebebi ise bu ülkelerden programa giden öğrencilerin ABD’den geri dönmemeleridir. Türkiye için durum aynı mı? Elbette hayır. Şu an geri dönme oranlarıyla alakalı gayri resmi duyumlar Türkiye’den giden öğrencilerin büyük bir bölümünün yine ülkemize döndüğü şeklindedir. Ancak son iki yıldır bu sayıda biraz artış görülmüştür. Benzer sıkıntılı bir durumun ülkemiz için oluşması ihtimali ise gerek sosyal, gerek ekonomik gerekse aile bağlarının daha yakın olması nedeniyle yine bu ülkelere nazaran düşük bir ihtimaldir.

Her sezon olumlu vize oranlarımızı daha da yukarı çekebilmek için istatistiki verileri kontrol ediyor ve aldığımız sonuçlara göre hareket ediyoruz. Vize reddi alan öğrencilerimiz maddi olarak bir kayıp yaşamaktadır. Böyle bir durumun oluşmasını ve öğrencilerimizin maddi yönden kayıp yaşamasını sırf kayıt alıyor olmak ve kayıt sayılarımızı yükseltmek için görmezden gelmemiz mümkün değildir. Vize redlerinden ötürü ayrıca Amerika’daki işverenler de kötü yönden etkilenebilmektedir. O nedenle başvurular esnasında katılımcı adayların programa uygun olup olmadıklarını en başından öğreniyor ve sürece bu şekilde devam ediyoruz.

Son Sınıf Öğrencilerini Artık Kabul Etmeyecek miyiz?

Buna net bir cevap vermek şu an için mümkün değil. Ancak şirket politikalarımızda esnek davrandığımız son sınıf öğrencileri mevcuttur. Örneğin, üniversitelerinin son sınıflarında okuyan akademik profili parlak, İngilizce seviyesi Advanced düzeyde olan ve 23 yaş altındaki öğrencileri yine belli şartlar çerçevesinde kabul edebilmekteyiz.  Hazırlık, birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri için ise şartlar daha esnektir. Detaylar için Work and Travel Başvuru Şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Acentelerin Son Sınıf Öğrencilerine Yönelik WAT Politikası Nedir?

Yine aldığımız duyumlara göre yukarıdaki şartlarımıza bakmaksızın son sınıf öğrencilerini Work and Travel programına kayıt olmaları için kabul eden şirketler bulunmaktadır. Detaylı bilgi almak için ilgili firmaları gezebilir veya arayabilirsiniz. Konsoloslukça tanınan tüm Work and Travel firmalarının listesine şuradan ulaşabilirsiniz. Şirket tercih ederken de dikkat etmeniz gerekenleri Work and Travel Şirketleri başlıklı sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Son Sınıf Öğrencilerinin Vize Alması Zor mu?

Gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda teknik olarak WAT (J-1) vizesi alma olasılığı yüksektir; ancak son sözü değerlendirme sonrasında vize memuru söylemektedir. Hazırlık ve ara sınıf öğrencilerinin yine gerekli şartları yerine getirmesi durumunda vize alma olasılığı son sınıf öğrencilerine nazaran daha yüksektir. Programa katılmak isteyen öğrenciler için Work and Travel Vizesi alma olasılığını kabaca tahmin eden bir test oluşturduk. Sonuçlar tavsiye niteliğinde değildir ancak çözmenizi tavsiye ederiz.

Sonuç itibarı ile üniversiteli gençlerimizin hem maddi kayıp hem de hayal kırıklığı yaşamasını istemeyiz. Almış olduğumuz önlemler daha temiz ve güzel tecrübelerin yaşanmasını hedeflemektedir. Tekrar edecek olursak firmamıza başvuran tüm öğrencilerin profillerini titizlikle inceliyoruz ve o şekilde karar veriyoruz. Bizlere ofis telefonlarımızdan veya direkt ziyaretlerle ulaşabilir ve ücretsiz bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • Meriç Aksoy cevap

  4. Sınıflar neden red alıyor anlamıyorum?? Okulu başarılı bir şekilde bitirecekse zaten döner kaçak da kalmaz. Başarıdan kastınız nedir?

  6 Kasım 2018 , 03:22
  • westline cevap

   Merhaba Meriç,

   Son sınıfların kesinlikle red alacağı anlamında bir düşüncemiz yok. Vize alma oranı olarak diğer sınıflara göre daha düşük bir seviyede olduğunu istatistiki verilerimize bakarak görüyoruz. Ancak bu durum kesinlikle tüm son sınıfların red alacağı anlamına gelmez. Nitekim akademik geçmişi parlak olan öğrencilerin çoğu eğer diğer şartları da sağlıyorsa vize alabiliyor. Yine de son söz konsolosluk memurunun.

   Bizler öğrencilerimizin daha sağlıklı ve güzel tecrübelerle birlikte maddi olarak bir kayıp yaşamaması için bazı önlemler alıyoruz.

   Teşekkür ederiz.

   6 Kasım 2018 , 13:57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader