Odessa Devlet Tarım Üniversitesi

0 out of 5

£1.200,00

1918 yılında kurulmuş olan Odessa Devlet Tarım Üniversitesi (Odessa State Agrarian University), kendi alanında ülkenin en iyi eğitim kurumlarından biridir. Özellikle Ukrayna’da okumak ve Rusça öğrenmek isteyen öğrenciler tarafından yoğun talep alan bir kurumdur. Okul, konum olarak güneybatı Karadeniz sahilinde yer almaktadır ve temel amaç tarımsal üretimin farklı dalları için yüksek vasıflı personeller yetiştirmektir.

 

Ukraynalı öğrenciler dışında birçok yabancı öğrenciye de kapılarını açan üniversitede, yabancı öğrenciler için 1 yıl Rusça hazırlık şartı bulunmakta, ardından 4 yıllık lisans eğitimine devam edilmektedir. Odessa Devlet Tarım Üniversitesi, ayrıca 1921 yılında bir tarım kütüphanesi kurmuş ve ülkenin güneyindeki en büyük tarım kaynağı olarak kabul edilmiştir. Bu kütüphanenin arşivlerinde 820 bini aşkın yayın bulunmaktadır.

 

Odessa Devlet Tarım Üniversitesi, ABD, İsveç, Almanya, Hollanda, Polonya, Macaristan, Slovakya ve Bulgaristan gibi ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla iş birliği içindedir. Okulun öğrencileri Fransa ve Almanya’da da uygulamalı eğitim alabilme hakkına sahiptirler. Üniversite, yerel ve uluslararası olmak üzere birçok konferans, seminer ve sempozyuma katılmaktadır. Odessa Devlet Tarım Üniversitesi, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tanınmaktadır ve YÖK tarafından belirlenen ilk 1000 üniversiteye de denkliği bulunmaktadır.

 

Ukrayna Devlet Akreditasyon Kurulu tarafından alanının en yüksek seviyesi olan Seviye IV ile ödüllendirilen üniversite ayrıca Ukrayna veya yurt dışında başarılı öğrencilerine sağladığı staj ve istihdam olanaklarıyla ülkenin alanında en cazip üniversitelerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
VeterinerlikLisansOdessa1500 Dolar
EkonomiLisansOdessa1200 Dolar

 

Odessa Devlet Tarım Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.