Kiev Politeknik Üniversitesi

0 out of 5

£2.000,00

Kiev Politeknik Üniversitesi (Kyiv Polytechnic İnstitute), ünlü bilim insanı Igor Sikorsky’nin adı ile anılıyor. Dünyanın ilk çok motorlu uçağı ve helikopter gibi katkıları ile havacılık alanında büyük buluşları olan Sikorsky, bu okulda eğitim gördü. Bu nedenle teknik eğitim konusunda kendini fazlasıyla kanıtlamış bir üniversite arayanlar için Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi ilk tercihlerden biri oluyor.

 

1898 yılından itibaren eğitim alanında sürekli kendini geliştiren ve yüksek standartlara sahip olan üniversitede, 18 fakülte ve 9 enstitü yer alıyor. 500’ün üzerinde profesör ve 1300’den fazla doçente sahip olan kurum, dünyanın dört bir yanında adından söz ettiren mühendisler yetiştiriyor. Nitelikli eğitimini teknik donanımla da destekleyen kurum, çağın gerekliliklerini en yakından takip ediyor.

 

Oldukça büyük bir kampüse sahip olan Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi, öğrencilerine konaklama imkanı da sağlıyor. 3-4 kişilik odaları bulunan yurdun her katında 2 adet mutfak da bulunuyor. Ayrıca kampüs içerisinde alışveriş yapılabilecek mağazalar, marketler, kafeler, spor ve öğrenci kulüpleri de bulunuyor.

 

Eğitim hayatı dışında farklı ilgi alanlarına sahip öğrenciler, okulda yer alan kulüpler sayesinde bu tutkularını kolayca gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sosyal ve kültürel etkinlikler de öğrencilerin daha kolay kaynaşmasını sağlıyor.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Sistem AnaliziLisansKiev2300 Dolar
Sistem MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Sistem MühendisliğiLisansKiev2800 Dolar
Bilgisayar MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Bilgisayar MühendisliğiLisansKiev2800 Dolar
Bilgisayar BilimleriLisansKiev2200 Dolar
Yazılım MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Yazılım MühendisliğiLisansKiev2800 Dolar
Elektronik MühendisliğiLisansKiev2100 Dolar
Elektronik MühendisliğiLisansKiev2400 Dolar
Elektronik Cihazlar ve SistemlerLisansKiev2100 Dolar
Mikro ve Nano ElektronikLisansKiev2600 Dolar
Bilgi ve İletişim Sistemleri GüvenliğiLisansKiev2300 Dolar
TelekomünikasyonLisansKiev2600 Dolar
TelekomünikasyonLisansKiev2800 Dolar
Uçak MühendisliğiLisansKiev2000 Dolar
Uçak MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Uçak ve Roket Yapımı MühendisliğiLisansKiev2000 Dolar
Uçak ve Roket Yapımı MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Makine MühendisliğiLisansKiev2000 Dolar
Makine MühendisliğiLisansKiev2000 Dolar
Makine MühendisliğiLisansKiev2600 Dolar
Elektrik MühendisliğiLisansKiev2000 Dolar
Elektrik MühendisliğiLisansKiev2000 Dolar
Elektrik MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Hukuk FakültesiLisansKiev2800 Dolar
Radyo MühendisliğiLisansKiev2600 Dolar
Radyo MühendisliğiLisansKiev2600 Dolar
Nükleer Enerji MühendisliğiLisansKiev2300 Dolar
Aircrafts and HelicoptersLisansKiev2300 dolar
Aircraft Control SystemsLisansKiev2300 dolar
Computer Systems and NetworksLisansKiev2800 Dolar
Intelligent Decision Making SystemsLisansKiev2800 Dolar
Electronic SystemsLisansKiev2600 Dolar
Mechanical Engineering TechnologyLisansKiev2800 dolar
Control and Automation SystemsLisansKiev2600 dolar
Telecommunication Systems and NetworksLisansKiev2800 dolar

Kiev Politeknik Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.