Yurt Dışında Üniversite

Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Şartları

Türk öğrencilerin yurt dışında üniversite tercihleri arasında Ukrayna üniversiteleri başlarda geliyor. Kuşkusuz bunda Ukrayna’daki eğitim ve yaşamsal maliyetlerin çok ekonomik olması büyük bir etken. Ukrayna’daki üniversiteler kabul şartı olarak sadece lise diplomanızı ve lise transkriptinizi ister. Bunun dışında Ukrayna’daki üniversitelere kayıt olmak ve okumak için Türkiye’de bir YKS sınavına girmeniz gerekmiyor.

ukrayna universiteleri basvuru sartlari

Ukrayna’da eğitim dili Rusça ve İngilizce olarak verilmekte. O nedenle üniversite eğitiminize başlamadan evvel eğitim dili tercihiniz hangisiyse ona göre bir dil hazırlık eğitimi almanız gerekiyor. Eğer bu dillerden birinde zaten başarılı iseniz direkt üniversite birinci sınıftan başlayabilirsiniz. Ukrayna’daki üniversitelere yapmış olduğumuz kabul başvurularından netice alma süremiz ortalama 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir.

Bir hazırlık eğitimi almanız gerekiyorsa başvurulan okulun hazırlık sınıfında bir ya da iki dönem boyunca dil eğitimi almanız gerekebilir. Bu sürenin uzunluğu sizin dil öğrenme becerinize göre değişmektedir.

Okul kabul başvuruları direkt ilgili okula yapılmaktadır. Yani başvurunuzun onay alması durumunda dil hazırlığınızı bitirir bitirmez başka bir işleme gerek kalmadan istemiş olduğunuz bölüm ve üniversitede okumaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, Ukrayna’da üniversite eğitimi almak hem kolay hem de çok ekonomik. Ancak yine de okul başvuruları olsun, vize evraklarının tamamlanması olsun profesyonel anlamda bir desteğe ihtiyacınız olacak. Eksik ve hatalı danışmanlık hizmetleri okullara olan başvurularınızın reddine veya vizeden olumsuz bir sonuç almanıza sebep olabilir. Ayrıca Ukrayna’da bazı okullar YÖK tarafından tanınmamaktadır. Alacağınız profesyonel destek ile hem harcamalarınız hem de yıllarınız boşa gitmemiş olur.

Yurt Dışı Üniversite Yerleştirmelerinde Neden WestLine başlıklı makalemizi mutlaka okuyunuz.

Diğer Önemli Kaynaklar:

Yurt Dışı – Türkiye Üniversiteleri Nitelik Karşılatırması

Yurt Dışı – Türkiye Üniversiteleri Maliyet Karşılaştırması

 

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader