Yurt Dışında Üniversite

Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Ukrayna’daki üniversitelerin eğitime başladıkları tarih ortalama üniversiteden üniversiteye değişkenlik göstermekle birlikte Ekim ayının ortalarıdır. Okulların kapanma ve yaz tatiline girme tarihleri de Mayıs sonu gibidir. Üniversitelerin başvuruları kabul ettikleri tarih aralığı ise Mayıs ve Ekim ayları arasındadır. Ancak bu kabuller kontenjan sayıları ile sınırlı olduğu için erken başvurular her zaman önemlidir.

ukrayna universiteleri kayit tarihleri

Dikkat etmeniz gereken husus ise yukarıdaki başvuru ve kabul tarihlerinin üniversite birinci sınıfına başlama tarihleri ile alakalı olmasıdır. Ukrayna’da eğitim dili Rusça ve İngilizce olarak değişmektedir. Bölümler yoğunluklu olarak Rusça eğitim vermektedir. O nedenle eğer eğitim diline olan hakimiyetiniz yoksa ilk yıl dil hazırlık eğitimi almanız gerekiyor.

Dil Hazırlık Eğitimi Alanlar Daha Geç Zamanlarda Kayıt Olabilir

Ukrayna’daki üniversitelere her ne kadar Mayıs – Ekim ayları arasında kayıt olma şansınız olsa da ara dönem başlangıçları için de daha geç kayıt olma şansınız bulunuyor. Örneğin Ukrayna’da hazırlık sınıflarında ilk dönem hazırlığa başlamak istiyorsunuz ancak Kasım ayı itibarı ile gidebilirsiniz. Sorun yok, hazırlık derslerine geç tarihlerde katılabilir, eksiklerinizi yoğunlaştırılmış eğitim ile kapatabilirsiniz. Bu eksikliği kapatmada sizin derslere olan ilginiz, sosyal hayatta aktif olmanız ve Türk arkadaşlarınızla değil de Ukrayna’dan edindiğiniz arkadaşlarınızla konuşma pratiği yapmanız önemlidir. Ayrıca ikinci dönem başlamak üzere yine Aralık ayının sonuna kadar Ukrayna’daki üniversitelere başvurularınızı yapabilirsiniz.

Özetle, Ukrayna’daki üniversitelerde bölümlerinize başlamadan önce eğitim dilini yeterince öğrenmelisiniz. Bu da bir hazırlık eğitimi almanız gerektiği anlamına gelir. Hazırlık dönemi 2 yarı dönmeden oluşmakla birlikte o eğitim dilini öğrenme beceriniz ve hızınız Ukrayna’daki üniversite yerleştirmelerinde önemli bir rol oynar. Bazı öğrencilerimiz ikinci dönem itibarı ile hazırlık eğitimine başlayarak dil seviyelerini yeterli hale getiriyor ve bir sonraki eğitim dönemine hazırlıklı olarak başlamış oluyor.

Ukrayna’daki Üniversiteler Yılın Her Ayında Öğrenci Kabul Ediyor

Bir sonraki eğitim-öğretim dönemine Ukrayna’da bir üniversitede istediğiniz bölümde okumak için kayıt işlemlerinizi erken tarihlerden itibaren yapmanız öneriyoruz. Çünkü Ukrayna hem eğitim kalitesi hem de ekonomik hayat standartları nedeniyle amacınıza en ucuz yoldan ulaşmanızı sağlayan bir ülke konumunda. Yılın her hangi bir zamanında kayıt işlemleri için başvuruda bulunabilirsiniz ancak belirttiğimiz gibi uygun kontenjanlardan faydalanmak adına erken başvurularda bulunmanız önemlidir. Eğer birinci dönem eğitim başlangıç tarihini kaçırdıysanız üzülmeyin Kasım ayına kadar yapılan kayıtlarda aynı dönem için derslere başlayabilirsiniz. Aralık ayı sonuna kadar olan kayıtlarda ise ikinci dönem başlangıçlı derslere katılımınız mümkündür.

Mutlaka Profesyonel Bir Danışmanlık Hizmeti Almalısınız

Özellikle son zamanlarda kendisine eğitim danışmanı sıfatını takan bir çok kişi Ukrayna ve diğer Avrupa ülkelerindeki üniversitelere yerleştirme işlemi yaptığını söylüyor. Danışmanlık hizmeti alacağınız yerin kurumsal bir kimliğe sahip olduğundan emin olmalısınız. Her ne kadar daha öncesinde göndermiş olduğu öğrencilerin olduğunu söyleseler bile bu tarz kurumsal olmayan kimliklerin danışmanlık hizmetleri eksik ve yanlış olabilir. Bu durum sizin hayallerinizi yıkacağı gibi masraflarınızın da boşa gitmesine vesile olabilir. Danışmanlık hizmetleri sadece öğrenciyi üniversiteye yerleştirmekle kalmaz sonrasında belirlenen süre boyunca desteğini de vermek durumundadır.

Önemli Kaynaklar:

Yurt Dışı Üniversite Yerleştirmelerinde Neden WestLine

Yurt Dışı Üniversiteler ile Türkiye’deki Üniversiteler Arasındaki Nitelik Farkları

Yurt Dışı Üniversiteler ile Türkiye’deki Üniversiteler Arası Maliyet Analizi

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader