Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi

0 out of 5

£2.500,00

2002 yılında kurulmuş olan Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi (International Humanitarian University), yakın geçmişine rağmen hızla gelişmiş, temel bilimler üzerine eğitim veren bir kurumdur. Bir vakıf üniversitesi olan okul, aynı zamanda dünya sıralamasına aday olan üniversitelerden biri olarak adından sıkça söz ettirmiştir.

 

Karadeniz kıyısında, Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biri olan Odessa kentindeki İngilizce hazırlık eğitimi veren tek üniversite olmasıyla öğrenciler tarafından yoğun talep görmektedir. Aynı zamanda Ukrayna’da yatay geçiş kabul eden üniversitelerden bir tanesidir. Okul, kampüsü itibariyle sahile yürüme mesafesinde ve şehir merkezine 10-15 dakika uzaklıktadır. Okulun yurtları iki veya üç kişilik odalardan oluşmakta, kışın sıcak su ve her katta çamaşır makinesi de bulunmaktadır. Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi öğrencilerin sportif faaliyetlerine de önem vermektedir. Okulun bünyesinde spor salonu, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Öğrenciler için iki tane kafeterya vardır.

 

Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi mezunlarının aldıkları mavi diplomanın tüm Avrupa’da geçerliliği bulunmaktadır ve öğrencilerin Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde iş bulurken bu diplomanın önemli bir etken olduğu bilinmektedir. Üniversitenin nüfusu 4500 ve bu sayının 1600’ünü yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesinde İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dillerinde eğitim verilmektedir. Aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun ekonomik şartlara sahip olan Ukrayna, öğrenciler için büyük bir fırsat olarak dikkat çekmektedir.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Diş HekimliğiLisansOdessa3100 Dolar
Diş Hekimliği (Rusça)LisansOdessa2800 Dolar
Eczacılık (Rusça)LisansOdessa2500 Dolar
EczacılıkLisansOdessa2800 Dolar

 

Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.