Kiev Tıp Üniversitesi

0 out of 5

£2.400,00

Kiev Tıp Üniversitesi (Kyiv Medical University of UAFM), geleneksel tıp eğitimin yanı sıra modern eğitimi benimsemesiyle öne çıkıyor. 1992 yılında kurulan üniversite, ülkenin en prestijli okullarından biri olarak görülüyor. Benimsediği modern eğitim anlayışına bağlı kalmak ve en iyi şekilde uygulamak için okul bünyesinde “Araştırma ve Yenilik” departmanı da bulunuyor.

 

Bologna Deklarasyonu dahilinde eğitim veren Kiev Tıp Üniversitesi, öğrencilerine Almanya ve Polonya’da yarı zamanlı öğrenim görme imkanı da sağlıyor. Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa Birliğine dahil olan ülkelerdeki üniversiteler ile iş birliği içerisinde olması, öğrenimine veya iş hayatına farklı bir ülkede devam etmek isteyenlere avantaj sağlıyor. Ülkenin en iyi enstitülerine sahip olan kurum, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınıyor.

 

Batı Kanser Merkezi Hastanesi (Western Cancer Center Hospital) ile anlaşma içerisinde olan eğitim kurumu, stajyerlerine bu hastanede yer alma fırsatı sunuyor. Teşhis ve tedavi konusunda uluslararası standartlara sahip bu kurum, kariyerlerini bu alanda kurmak isteyen öğrencilere büyük bir imkan tanıyor.

 

Ayrıca öğrencilerine nitelikli eğitimin yanı sıra kampüs içerisinde sosyal yaşam da vadeden üniversitenin spora ilgi duyanlar için kulüpleri, spor salonu ve yüzme havuzu da bulunuyor. Bu bağlamda çeşitli organizasyonların da gerçekleştiği kampüste, öğrenciler kaynaşma, farklı kültürleri öğrenme ve sosyalleşme imkanı buluyor.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Tıp (Rusça)LisansKiev2800 Dolar
TıpLisansKiev3500 Dolar
Diş Hekimliği (Rusça)LisansKiev2800 Dolar
Diş HekimliğiLisansKiev3800 Dolar
Eczacılık (Rusça)LisansKiev2400 Dolar
EczacılıkLisansKiev3100 Dolar

Kiev Tıp Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.