Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi

0 out of 5

£1.800,00

1944 yılında kurulan Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi (Odessa National Maritime University), Ukrayna’nın en önemli liman kentinde yer alıyor. İlk zamanlar Odessa Yüksek Deniz Okulu olarak tanınan kurum, Nautical University UK tarafından akredite edilmesi ile dikkat çekiyor. Köklü tarihi ve uluslararası düzeyde saygın bir yere sahip olması ile üniversite dünyanın dört bir yanından öğrencilerin ilgi odağı oluyor.

 

Her yıl binin üzerinde mezun veren üniversitede, 12 aylık gemi stajı bulunuyor. Uygulamalı eğitime oldukça önem veren kurum, 55 profesör ve 400’ün üzerinde öğretim üyesiyle akademik eğitimde de ne kadar iyi olduğunu kanıtlıyor. Bologna Deklarasyonu’na da dahil olan üniversite, akademik hayatına farklı bir ülkede devam etmek isteyen öğrencilere kolaylık sağlıyor.

 

Sosyal açıdan da oldukça fazla imkana sahip olan kampüste, spor kompleksi, olimpik yüzme havuzu ve öğrenci kulüpleri yer alıyor. Ayrıca kendi hastanesi bulunan üniversitede öğrenciler sağlık hizmetinden de yararlanabiliyor. Konaklama ihtiyacı ise devlete ait veya özel yurtlar ile giderilebiliyor. Ayrıca öğrenci evleri de uygun fiyatları ile yurt dışından şehre gelenler için harika bir alternatif oluyor.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Gemi Ulaştırma TeknolojileriLisansOdessa1800 Dolar
Liman MühendisliğiLisansOdessa1800 Dolar
Gemi İnşaat MühendisliğiLisansOdessa1800 Dolar
Deniz HukukuLisansOdessa1800 Dolar
Deniz TaşımacılığıLisansOdessa1800 Dolar
Makine MühendisliğiLisansOdessa1800 Dolar

Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.