Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi

0 out of 5

£1.800,00

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi (Odessa National I.I. Mechnikov University), 1865 yılından bu yana eğitim vermesi ve dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde üst sıralarda yer almasıyla dikkat çekiyor. Uluslararası anlamda kendini kanıtlayan üniversite, öğrencilerine farklı ülkelerde akademik hayatına devam etme veya iş bulma fırsatı da sunuyor.

 

95 bin metrekarelik geniş bir yerleşke içerisinde bulunan Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi, sahip olduğu 8 yurt ile öğrencilerinin konaklama ihtiyacını büyük bir oranda gideriyor. Ayrıca kampüsün içerisinde spor salonu, tenis kortları, stadyum, restoran, sağlık binaları ve birçok mağaza da yer alıyor. Tam bir yaşam alanı haline dönüştürülen kampüste, öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak ve eğitim hayatını çok da keyifli bir hale getirmek için her şeyin düşünüldüğü çok rahat görülebiliyor.

 

Üniversitenin 8 ana eğitim binasında 12 farklı fakültesi bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından öğrencilerin ilgi odağı olan okul, sahip olduğu eğitim kalitesiyle bu durumun oldukça geçerli sebepleri olduğunu ortaya koyuyor.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
EkonomiLisansOdessa2400 Dolar
BiyolojiLisansOdessa2100 Dolar
TarihLisansOdessa2100 Dolar
Rus Dili ve EdebiyatıLisansOdessa2075 Dolar
Ukrayna Dili ve EdebiyatıLisansOdessa1800 Dolar
SosyolojiLisansOdessa1800 Dolar
FizikLisansOdessa1800 Dolar
PsikolojiLisansOdessa2400 Dolar
ArkeolojiLisansOdessa1800 Dolar
KimyaLisansOdessa2075 Dolar
Uluslararası İlişkilerLisansOdessa2900 Dolar
EkonomiYüksek LisansOdessa2750 Dolar
Uluslararası EkonomiYüksek LisansOdessa2200 Dolar
BiyolojiYüksek LisansOdessa3000 Dolar
TarihYüksek LisansOdessa2700 Dolar
Rus Dili ve EdebiyatıYüksek LisansOdessa2500 Dolar
Ukrayna Dili ve EdebiyatıYüksek LisansOdessa2250 Dolar
İngiliz Dili ve EdebiyatıYüksek LisansOdessa2750 Dolar
Alman Dili ve EdebiyatıYüksek LisansOdessa2750 Dolar
Fransız Dili ve EdebiyatıYüksek LisansOdessa2750 Dolar
İspanyol Dili ve EdebiyatıYüksek LisansOdessa2750 Dolar
FelsefeYüksek LisansOdessa2250 Dolar
MatematikYüksek LisansOdessa2700 Dolar
Bilgisayar MühendisliğiYüksek LisansOdessa3200 Dolar
Organik KimyaYüksek LisansOdessa3000 Dolar
HukukYüksek LisansOdessa2750 Dolar
MikrobiyolojiYüksek LisansOdessa3000 Dolar
KimyaYüksek LisansOdessa3000 Dolar
Jeoloji MühendisliğiYüksek LisansOdessa2250 Dolar
AstronomiYüksek LisansOdessa2250 Dolar
GazetecilikYüksek LisansOdessa3200 Dolar

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.