Harkov Politeknik Üniversitesi

0 out of 5

£1.400,00

Harkov Politeknik Üniversitesi (Kharkiv Polytechnic Institute), 1885 yılında kurulan köklü bir üniversite olmasıyla dikkat çekiyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan kurum, teknik eğitim açısından oldukça yüksek standartlarda eğitim veriyor. 22 fakülte ve 96 bölüm ile hizmet veren üniversite, Rusça ve İngilizce olmak üzere 2 dilde eğitim sunuyor. 2000 yılında “Milli Üniversite – Ulusal Üniversite” unvanı kazanan Harkov Politeknik Üniversitesi, Bologna Deklarasyonu dahilinde eğitim veriyor.

 

Yurt dışından gelen öğrenciler, Harkov Politeknik Üniversitesi yurdunda konaklama imkanı bulabiliyor. Ayrıca devlete ait yurtlar ve ev kiralarının da oldukça uygun olması öğrenciler için avantaj sağlıyor. Üniversitenin sahip olduğu altyapı sayesinde kampüs içerisinde öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Sağlık hizmetleri, dans ve sergi salonları, spor salonu, okuma odası, kütüphane ve yemekhane gibi hizmetleri ile öğrenciler hiçbir eksiklik duymadan eğitim hayatlarını tamamlayabiliyor.

 

Uluslararası iş birlikleri ile de öne çıkan Harkov Politeknik Üniversitesi, bilimsel araştırmalar ve çalışmalar açısından da öğrencilerini yönlendiriyor. Ayrıca sahip olduğu “Kharkiv Politeknik Enstitüsü” de bir kariyer merkezi olarak hizmet veriyor. Eğitim sonrasında öğrencilerin kendilerine uygun işi seçebilmesi ve işverenlerle bir araya gelmesini sağlayan merkez, profesyonel dünyaya adım atarken büyük bir yardım sağlıyor.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Bilgisayar Mühendisliği (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Bilgisayar MühendisliğiLisansKharkiv1700 Dolar
Petrol Gaz Mühendisliği (Rusça)LisansKharkiv1400 Dolar
Petrol Gaz MühendisliğiLisansKharkiv2000 Dolar
Makine Yapımı, Makine Mühendisliği (Rusça)LisansKharkiv1400-1600 Dolar
Elektronik, Elektrik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği (Rusça)LisansKharkiv1400-1700 Dolar
Demiryolu Taşımacılık – Ulaştırma Mühendisliği (Rusça)LisansKharkiv1400 Dolar
Karayolu Taşımacılık – Ulaştırma Mühendisliği (Rusça)LisansKharkiv1400 Dolar
Kimya Teknolojileri ve Mühendislik (Rusça)LisansKharkiv1400-1800 Dolar
Kimya Teknolojileri ve MühendislikLisansKharkiv2000 Dolar
Fizik, Nanoteknoloji Materyalleri (Rusça)LisansKharkiv1700 Dolar
Bioteknoloji ve Biomühendislik (Rusça)LisansKharkiv1400 Dolar
MekanikLisansKharkiv1700 Dolar
Otomasyon ve Bilgisayar Teknolojileri (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Bilgisayar Modellendirme Teknik Sistemleri (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Bilgi İşlem Teknolojileri (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Bilgi İşlem, Proje Yönetimi (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Ekonomi (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
İşletmeLisansKharkiv1700 Dolar
Psikoloji (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
İnsan Kaynakları ve Yönetimi (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Media-Komünikasyon (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Muhasebe ve Maliye (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Finans ve Bankacılık (Rusça)LisansKharkiv1700 Dolar
Finans ve BankacılıkLisansKharkiv1700 Dolar
International Business (Rusça)LisansKharkiv1700 Dolar
Uluslararası Ticaret (Rusça)LisansKharkiv2000 Dolar
Pazarlama Yönetimi (Rusça)LisansKharkiv1700 Dolar
PazarlamaLisansKharkiv1700 Dolar
ManagementLisansKharkiv1700 Dolar
Beden Eğitimi (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Orta Öğretim Pedagoji (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Tercümanlık (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar
Filoloji (Rusça)LisansKharkiv1500 Dolar

Harkov Politeknik Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.