Odessa Milli Tıp Üniversitesi

0 out of 5

£3.000,00

1900 yılında kurulmuş olan Odessa Milli Tıp Üniversitesi (Odessa State Medical University), Ukrayna’nın en büyük Tıp Üniversitesi’dir. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan üniversite, 2007 yılında yapılan dünya üniversiteler sıralamasında kendisine 107. sırada yer bulmuştur.

 

Odessa Milli Tıp Üniversitesinde 407 doçent ve profesör, 18 akademisyen, 800 öğretmen, 105 profesör ve doktor eğitim vermektedir. Birçok yabancı ülkeden öğrencinin tercih ettiği okul bu alanda öne çıkmaktadır. Okulun nüfusu 4500’ün üzerindedir ve bu sayının 1500’ünü 57 farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturmaktadır.

 

Odessa Milli Tıp Üniversitesi, öğrencilerine verdiği eğitim boyunca günümüzdeki Modern Tıp Teknolojisi imkanlarını sunmaktadır. Üniversitede, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği olmak üzere 3 fakülte bulunmaktadır. Eğitim, Rusça ve İngilizce dillerinde verilmektedir. Odessa Milli Tıp Üniversitesi, Karadeniz kıyısında bulunan 27.000 metrekarelik kampüsünde 1 milyon kitaplı dev kütüphane, bilgisayar merkezi, basım yayın kompleksi, sportif aktiviteler için salon, 48 klinik, 6 yurt ve 18 bloğu bünyesinde barındırmaktadır.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Tıp (Rusça)LisansOdessa3000
Diş Hekimliği (Rusça)LisansOdessa3500
TıpLisansOdessa3850
Diş HekimliğiLisansOdessa4500
Eczacılık (Rusça)LisansOdessa3000

Odessa Milli Tıp Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Ukrayna üniversiteleri her yıl ekim ayı itibariyle ders yılına başlıyor. Genellikle mayıs ayı itibariyle ders yılının tamamlandığı Ukrayna üniversitelerinde başvuru için en uygun dönem mayıs ile ekim ayı arasında kalan zaman dilimi.

Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise yılın ilerleyen bölümlerde de Ukrayna üniversitelerine kayıt olabiliyor. Ayrıca çeşitli kontenjanlar sayesinde yılın her döneminde Ukrayna üniversitelerine kayıt yapmak da mümkün.

Daha detaylı bilgi için Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ukrayna üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Ukrayna’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Ukrayna Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.