Yurt Dışında Üniversite

Almanya’da Konaklama ve Yaşam

Almanya’da üniversite okuma hedefindeki öğrencilerin kafalarını kurcalayan konular arasında bu ülkedeki konaklama imkanları ve yaşam şartları bulunuyor. Almanya’da konaklama için öğrencilere çeşitli imkanlar sunulurken, Avrupa’nın bu önde gelen ülkesi yaşam standartları bakımından da üst sıralarda bulunuyor.

almanyada sosyal yaşam

Almanya’da Konaklama

Öğrenciler için Almanya’da konaklama çözümleri şehirden şehire ve bütçeden bütçeye değişiklik gösteriyor. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda öğrencinin yurt dışı üniversite okuma amacıyla tercih ettiği bir destinasyon olan Almanya’da direkt olarak öğrencilere hizmet veren yurtlar mevcut. Bunun haricinde Almanya’da öğrenciler, paylaşımlı veya paylaşımsız daire imkanlarından da faydalanabiliyor.

Almanya Öğrenci Yurtları

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin en sık tercih ettiği konaklama metodu öğrenci yurtları. Ülkede faaliyet gösteren üniversitelerin birçoğunda öğrenci yurdu bulunuyor. Ayrıca özellikle büyük şehirlerde çok sayıda özel yurt bulma imkanı da mevcut.

Almanya öğrenci yurtları konusunda farklı bütçelere yönelik çeşitli seçenekler sunan bir ülke. Ancak ortalama bir fiyat vermek gerekirse Almanya öğrenci yurdu fiyatları aylık 200 ile 300 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Öğrenci yurtlarında konaklamanın en büyük avantajlarından bir tanesi; eğitim hayatı boyunca farklı milletlerden öğrencilerle sürekli etkileşimde kalma şansı. Özellikle Almanya’daki üniversite eğitimlerinin ilk yıllarında yabancı öğrencilerin yarısına yakını öğrenci yurtlarını tercih ediyor.

Öğrenci yurtlarında oda yapısı, yemek servisi veya sosyal olanaklar yurdun kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

Paylaşımlı Daire – Oda Kiralama

Almanya’da üniversite eğitiminiz boyunca tercih edebileceğiniz bir diğer konaklama çözümü ise oda kiralamak. Sizin gibi eğitim için Almanya’da bulunan öğrencilerle bir araya gelerek ortak bir şekilde daire kiralayabilirsiniz. Yurt tipi konaklamadan sonra en sık tercih edilen yöntem olan paylaşımlı daire, bir öğrenciye ayda 250-350 Euro arasında bir maliyet doğuruyor. Paylaşımlı dairelerde banyo ve mutfak gibi alanlar ortak kullanımdayken, her bir öğrencinin kendisine ait odası bulunuyor.

Almanya’daki üniversite eğitiminizde oda kiralama yöntemini tercih edecekseniz, üniversitenizin duyuru panolarını veya bu konuda öğrencileri buluşturan web sitelerini inceleyebilirsiniz.

Daire Kiralama

Tek başına yaşamak isteyen öğrenciler için Almanya’da öğrenciye uygun daire kiralama imkanı da mevcut. Ancak tabi bu yöntem daha yüksek bütçeleri gerektiriyor. Eşyalı veya eşyasız olarak öğrenciye yönelik sunulan kiralık daireler arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Aylık 350 ile 550 Euro arasında bir bütçe gerektiren bu yöntem, en konforlu konaklama tercihi olarak öne çıkıyor.

almanyada konaklama ve sosyal hayat

Almanya’da Yaşam Maliyetleri

Almanya’da öğrencilerin yaşam maliyetlerinde en büyük kalemi konaklama oluşturuyor. Konaklama için tercih edeceğiniz yönteme göre değişmekle birlikte; bir öğrencinin Almanya’da aylık ortalama yaşam maliyeti 650 ile 800 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Almanya’da ulaşım için üniversite öğrencileri indirimli öğrenci kartından faydalanabiliyor. Bir öğrencinin aylık ortalama ulaşım gideri 50 ile 70 Euro arasında seyrediyor. Yemek içinse öğrenciler üniversite yemekhanelerini tercih edebiliyor. Dışarıdaki kafe ve restoranlara oranla daha uygun fiyatlarla servis veren yemekhanelerde, günlük 5-6 Euro’ya yemek yenebiliyor.

Almanya’da tüm öğrencilerin sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Aylık giderlerinizi hesaplarken bunu da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Öğrencilere yönelik olarak indirimli sunulan sağlık sigortaları 30 ile 50 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Faydalı Bilgiler

  • Almanya’da ev kiraları şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle batıdaki şehirlere gidildikçe öğrenci nüfusu artığı için daire kiraları da artış göstermektedir.
  • Almanya’da konaklama yönteminizle ilgili ne kadar erken harekete geçerseniz o kadar avantajlı bir çözüm bulabilirsiniz. Özellikle eğitim dönemlerinin başlangıç tarihleri yaklaştıkça hem fiyatlarda artış olmakta hem de boş ev/oda bulmak zorlaşmaktadır.
  • Almanya; özellikle büyük şehirlerde oldukça hareketli bir sosyal yaşama sahiptir.
  • Almanya iklimi ülkemizle yer yer benzerlik göstermektedir. Çok sert kışlara sahip olmamasına rağmen ülkede yağmurlar sık sık görülür.
  • Almanya’da öğrenciler için çalışma izni uygulanmaktadır. Üniversite eğitiminiz boyunca haftada 20 saat çalışabilir, kendinize ek bütçe yaratabilirsiniz.

Almanya’da üniversite eğitiminiz sorunsuz geçsin istiyorsanız, tüm eğitim süreci planlamanız için Westline International ile iletişime geçebilirsiniz. Konaklamadan üniversite yerleştirmeye kadar her adımda yanınızda olacak Westline International ile hayalinizdeki yurt dışı üniversite hedefinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader