Yurt Dışında Üniversite

Almanya’da Üniversite Sonrası Kariyer

Almanya’da üniversite okumanın en avantajlı yönlerinden bir tanesi de, bu ülkeden alacağınız mezuniyet sonrasında hayatınızı Almanya’da kurabilme şansına sahip olmanız. Almanya’da üniversite veya yüksek lisans mezuniyeti elde eden adaylar Almanya devletinin sağladığı oturma ve çalışma izinleri sayesinde kariyerlerini Avrupa’da şekillendirebiliyor.

almanya'da üniversite sonrası çalışma izni

Almanya’da Mezuniyet Sonrası Çalışma ve Oturma İzni

Almanya, yabancı öğrencilerin en sık tercih ettikleri destinasyonlardan bir tanesi. Bunun sebepleri arasında, mezuniyet sonrası kariyer olanaklarının oldukça zengin olması da bulunuyor. Almanya’daki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin 18 aylık bir süre için oturma ve çalışma izni hakkı alma şansı mevcut. Bu süre içerisinde iş bulduğunuz takdirde oturma ve çalışma izni sürenizi uzatabilir ve nihayetinde kalıcı oturma izni alabilirsiniz.

Almanya’da Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları

Almanya, Avrupa ekonomisinin kalbinin attığı yerlerin başında geliyor. Tıp, teknoloji, sosyal bilimler gibi birçok alanda Avrupa’nın lider ülkesi konumunda olan Almanya, özellikle otomotiv sektöründe dünyanın bir numaralı ülkesi. Bu sebeple Almanya’da özellikle mühendislik bağlantılı bölümlerden mezun olan öğrenciler kolaylıkla iş bulabiliyor. Dünyanın en önemli sanayi firmalarını bünyesinde bulunduran ülke, yabancı uyruklu kişilere iş istihdamı konusunda da oldukça cömert bir politika izliyor.

Almanya’da Nasıl İş Bulunur?

Almanya’da mezuniyetten sonra kariyer yapma hedefiniz varsa iş arama çalışmalarına eğitiminizin son yılında başlamanız büyük önem taşıyor. Bu sayede ülkedeki network’ünüzü genişletebilir ve çok sayıda rakibinizin önüne geçebilirsiniz. Almanya’da eğitim almaya gelen öğrencilerin yarısından fazlası, mezuniyet sonrası Almanya’da kariyer yapma hedefini taşıyor.

Almanya üniversitelerinin birçoğunun kariyer danışmanlığı hizmeti bulunuyor. Üniversitenizdeki söz konusu departmanlardan ve danışmanlardan bu konuda yardım alabilirsiniz. Ayrıca Almanya’daki iş fırsatlarını takip edebileceğiniz birçok önemli web sitesi de mevcut. Bu portallar vasıtasıyla alanınıza en uygun iş fırsatlarını takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

  • Almanya’daki üniversite eğitiminizi İngilizce ders veren programlardan birinde geçirmiş olsanız bile Almanca seviyenizin yüksek olması iş bulma konusunda büyük avantajlar sağlayacaktır.
  • Özellikle mühendislik alanında eğitim alan öğrenciler Almanya’da iş bulmak konusunda hiç zorluk çekmeyeceklerdir.
  • Almanya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmek ve daha sonra Almanya’da iş aramak amacındaysanız, 6 aylık iş arama vizesine başvurabilirsiniz.
  • Almanya’da üniversite eğitimi sırasında haftada belirli bir saat sınırında part time çalışma izniniz bulunuyor. Bu dönemde ülkede çeşitli iş tecrübeleri edinmeniz, kariyerinizin başlangıcında size büyük avantajlar doğuracaktır.

Kendinize Avrupa’nın gözde ülkesi Almanya’da yepyeni bir hayat kurmak adına Almanya’da üniversite veya yüksek lisans fırsatlarına göz atabilir, sizin için en uygun eğitim planını belirlemek için hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader