TestDAF ve DSH Sınavları

Almanya’da Üniversite İçin TestDAF ve DSH Sınavları

Almanya’da üniversite okuma hedefini netleştirmiş adaylar için en önemli üniversiteye kabul alma konusunda en önemli ön koşullardan bir tanesi Almanca yeterlilik seviyesi. Almanya üniversitelerine kesin kabul alabilmek için TestDAF veya DSH sınavlarından bir tanesine girmeniz gerekiyor. Adayın Almanca yeterlilik seviyesini tespit eden bu sınavlarda yeterli puanı aldığınız takdirde Almanya’da üniversite okuma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

testDAF DSH sinavi

TestDAF Almanca Sınavı

Almanya’da yüksek öğretim kurumlarının her biri öğrenci kabulünde TestDAF veya DSH sınavı sonucunu göz önünde bulunduruyor. TestDAF tıpkı İngilizce eğitim için gerekli bir sınav olan TOEFL gibi tüm dünya genelinde uygulanıyor. Hagen’da bulunan TestDAF enstitüsü tarafından hazırlanan sınav, çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor. 100’e yakın ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygulanan sınavda dört temel bölüm bulunuyor.

Okuma ve Anlama | 60 Dakika

Bu bölümde öğrencilere 3 adet okuma metni veriliyor ve bu metinler üzerinden 30 adet çoktan seçmeli soru soruluyor.

Duyma ve Anlama | 40 Dakika

Bu bölümde öğrencilere 3 adet ses kaydı dinletiliyor ve bu kayıtlar üzerinden 25 adet çoktan seçmeli soru soruluyor.

Yazma | 60 Dakika

Yazma bölümü ikiye ayrılıyor. İlk olarak görsel bir veri veya grafik üzerinden bir açıklama yazması istenen öğrenci, daha sonra belirlenmiş görüş üzerine kompozisyon yazısı hazırlıyor.

Sözlü Anlatım | 30 Dakika

Bu bölümde 7 farklı soru öğrencilere kaset veya CD ile dinletiliyor. Daha sonra öğrencilerin bu sorulara yine sözlü olarak yanıt verilmesi isteniyor ve bu cevaplar kayıt altına alınıyor.

TestDAF Sınav Sonuçları

TestDAF sınavı sonucunda öğrenci 3 farklı seviye üzerinden bir puanlamaya tabi tutuluyor.

 • TestDAF Seviye 5
 • TestDAF Seviye 4
 • TestDAF Seviye 3

TestDAF Seviye 4 neticesi alan bir öğrenci Almanya’da birçok üniversiteye kolayca kabul alabilme şansını yakalıyor.

TestDAF Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • TestDAF sonucu Almanya’daki tüm üniversiteler tarafından kabul edilir.
 • TestDAF’a ülkemizde de bulunan test merkezlerinde girebilirsiniz.
 • TestDAF sınav sonuçları genellikle sınav gerçekleştikten 6 ile 8 hafta içerisinde açıklanır.
 • TestDAF sınav başvurusu için TestDAF Enstitüsünün resmi web sitesinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sınav giriş ücreti 130 Euro’dur.
 • TestDAF sınavında başarılı olmanız yalnızca Almanya’da üniversite okumak için değil, Almanya’da iş başvurusunda bulunmak için de oldukça faydalı olacaktır.

almanya üniversitelerine kabul için testdaf ve dsh sınavları

DSH Almanca Sınavı

Almanya’da üniversite veya yüksek lisans okumak isteyen öğrencilerin girebilecekleri bir diğer sınav ise DSH sınavı. DSH sınavı, TestDAF’tan farklı olarak üniversitelerin kendi bünyelerinde hazırlanıyor. Bu sebeple DSH sınavına yalnızca Almanya’daki eğitim kurumlarında girebilirsiniz.

DSH, her bir üniversitenin kendi kadrosu tarafından hazırlandığı için tüm öğrenciler aynı sorularla karşılaşmıyor. Ayrıca üniversiteye göre sınavın zorluk seviyesi ve istenen başarı puanı da değişiklik gösteriyor. DSH sınavı, TestDAF’ın aksine çoktan seçmeli sorulardan değil, yorum gerektiren bölümlerden oluşuyor.

DSH sınavı yazılı (Schriftlich Prüfung) ve sözlü (Mündlich Prüfung) olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Yazılı bölümden belirli bir seviyede (DSH1) puan alan adaylar sözlü bölüme katılmaya hak kazanıyor.

Yazılı Bölüm

Toplam 240 dakikadan oluşan yazılı bölümde adaylar 4 aşamadan geçiyor.

Okuma ve Yorumlama Bölümü

İlk aşamada adaylara yazılı bir metin okunuyor. Bu metin üzerine 6-12 adet soru soruluyor ve adayların metne bağlı kalarak; ancak birebir aynı şeyleri kağıda geçirmeden cevaplaması isteniyor. Bu bölümde aranan en önemli özellik adayların kendi cümlelerini kullanarak kendilerini ifade edebilmeleri.

Dinleme Bölümü

Bu bölümde de adaylara öncelikle bir metin okunuyor. Daha sonra bu metinle bağlantılı olarak sorulan sorulara adayların cevap vermesi bekleniyor. Yorumlama bölümünün aksine bu bölümde adayların dinlediklerini birebir olarak kağıda geçirmesi isteniyor.

Yazma Bölümü

Bu bölümde adayların verilen bir görsel veri üzerinden kompozisyon yazması isteniyor. Bu kompozisyonun 200-300 kelime civarında olması ve sürekli aynı kelimeleri tekrarlamaması büyük önem taşıyor.

Dil Bilgisi

Son bölümde ise adaylara Almanca dil bilgisi ve gramer üzerine sorular soruluyor.

Sözlü Bölüm

Yazılı bölümden DSH1 seviyesinde puan almayı başaran adaylar daha sonra sözlü bölüme girmeye hak kazanıyor. Bu bölümdeyse adaylar mülakat şeklinde bir teste tabi tutuluyor. Genellikle okumak istedikleri bölüm ile ilgili bir konu üzerine sorular sorulan adayların, fazla teklemeden ve anlaşılır bir şekilde kendilerini ifade etmeleri istenir.

DSH Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 DSH sınavı her bir üniversite tarafından hazırlandığı için bu sınava girmeye karar verdiğiniz üniversitenin sınav uygulamalarını araştırmanız yararınıza olacaktır.

 • DSH sınavına yalnızca Almanya devlet üniversitelerinde girilebilmektedir.
 • Yabancı öğrenciler genellikle TestDAF sınavını tercih etmektedir.
 • Almanya’da üniversite kabülü alabilmek için aranan DSH başarı puanı üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.
 • Sınav giriş ücretleri 70 ile 175 Euro arasında değişmektedir.
 • Kimi üniversiteler, DSH sınavına giriş konusunda belirli bir süre Almanca dil eğitimi almayı ön koşul olarak belirlemiştir.

Almanya’da üniversite eğitimi alabilmek için olmazsa olmaz olan TestDAF veya DSH sınavlarına hazırlanmak için Almanya dil okulları seçeneklerine göz atabilirsiniz. Direkt olarak sınav odaklı eğitim imkanı da sağlayan bu okullar arasından size en uygun olanını seçmek için hemen Westline International ile iletişime geçebilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader