Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

0 out of 5

£5.000,00

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, 1919 yılında kurulmuştur. Tarih boyunca okulun isminin sık sık değiştiği bilinmektedir. Üniversite, konum olarak Poznan kentinde yani Polonya’nın başkenti Varşova ve Almanya’nın başkenti Berlin’in arasında bulunmaktadır.

 

 

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi’nde ortalama 1500 öğrenci ve 213 akademik personel bulunmaktadır. Okul, öğrencilerine lisans, yüksek lisans ve doktora imkanları sunmaktadır.  ASP öğrencileri, okulun Ceepus ve Erasmus ile yapmış olduğu iş birliği kapsamında Romanya, İspanya, Almanya, Hırvatistan, İtalya, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Macaristan, Fransa, İrlanda, İngiltere, Litvanya, Slovakya, Hollanda ve Yunanistan gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde değişim programından faydalanabilirler.

 

 

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi’nde Resim ve Çizim, Intermedia, Grafik Tasarım, İç Tasarım, Endüstriyel Tasarım, Fotoğraf, Atölye Grafik ve Heykel bölümleri bulunmaktadır. Akademi, Art Records adlı dergi ve kataloglarda öğrencilerinin sanatsal çalışmalarını yayınlamaktadır. Okul aynı zamanda kendi galerilerini öğrencileri ve diğer sanatçılarının kullanımı için açmakta ve henüz genç yaştayken isimlerini dünyaya duyurabilmeleri için her türlü destek ve imkanı sağlamaktadır.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
Art Education and Curatorial Studies (in fine arts)LisansPoznan5000 Euro
TasarımLisansPoznan5000 Euro
Furnutire DesignsLisansPoznan5000 Euro
GrafikLisansPoznan5000 Euro
İç mimarlıkLisansPoznan5000 Euro
IntermediaLisansPoznan5000 Euro
Peyzaj MimarlığıLisansPoznan5000 Euro
ResimLisansPoznan5000 Euro
FotoğrafçılıkLisansPoznan5000 Euro

Hizmetlerimiz

Yurt dışı üniversite yerleştirmelerimizde adaylarımızın beklentileri ve doğru bilgilendirilmesi bizim için çok önemlidir. Bu noktada danışmanlık hizmetlerimiz yurt içi ve yurt dışı operasyonlar olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Yurt içinde ofisteki danışmanlarımız okul kayıt, vize süreçleri ve diğer gerekli hizmetleri sağlarken, yurt dışındaki ekibimiz gideceğiniz lokasyondaki operasyonel hizmetleri vermektedir.

Yurt İçi Danışmanlık Hizmetlerimiz

 • Ön bilgilendirme ve akademik raporlama
 • Üniversite başvurusu ve Kayıt İşlemleri
 • Konaklama ayarlanması
 • Gerekli okul ve vize evraklarının toparlanması
 • Vize danışmanlığı
 • Oryantasyon
 • Ekonomik uçak bileti temini

Yurt Dışı Danışmanlık Hizmetlerimiz

 • Havaalanı karşılaması ve transfer işlemleri
 • Konaklama yerleştirmesi
 • Oturum izni ve diğer resmi evrakların tamamlanması
 • Sağlık sigortasının aktifleştirilmesi
 • Üniversite kayıt evrak işlemleri
 • Şehir içi turu ve oryantasyon
 • İlk bir yıl kesintisiz destek

Daha detaylı bilgi için Yurt Dışı Üniversite Yerleştirmelerindeki Danışmanlık Hizmetlerimiz başlıklı sayfayı ziyaret ediniz.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Polonya’daki üniversiteler her yılın Ekim ayı itibarı ile derslere başlıyor. Okul başvuruları ise üniversiteye göre değişkenlik göstermekle birlikte her yılın Mayıs ayında başlar ve  Eylül sonuna kadar devam eder. Bu da başvuruların yılın hemen hemen her ayında yapılabileceği anlamına geliyor.

İngilizce seviyenizin durumuna veya dil öğrenme çabanıza göre başvurularınızı yarı dönemde de yapabilirsiniz. O nedenle Şubat ayında başlamak üzere başvurularınızı her yılın Aralık ayı sonuna kadar da yapabilirsiniz.

Özetle, Ekim ayı başlangıçlı programlar için başvurular Mart ayı itibarı ile başlar ve Eylül Sonuna kadar devam eder. Ara dönem sonrası yani Şubat ayı itibarı ile okulunuza başlamak istiyorsanız başvurularınızı Aralık sonuna kadar yapmanız gerekir.

Daha detaylı bilgi için Polonya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur. Polonya Üniversiteleri Kayıt ve Başvuru Koşulları başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.