Lodz Film Okulu

0 out of 5

£6.200,00

Avrupa’da sinema eğitimi almak için ilk akla gelen kurumlardan biri olan Lodz Film Okulu, yalnızca Polonya’nın değil, dünyanın sayılı sinema okulları arasında bulunuyor. Birçok otorite tarafından Avrupa’nın en iyi film okulu olarak değerlendirilen eğitim kurumunun tarihi başarılarla dolu. Dünyaca ünlü yönetmenleri yetiştirmiş olan Lodz Film Okulu’nun mezunları arasında Roman Polanski, Andrzej Munk, Krzysztof Kieslowski, Andrzej Wajda gibi efsane isimler yer alıyor.

 

Avrupa’nın dört bir yanından sinema eğitimi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla rotalarını çevirdiği Lodz Film Okulu’nun kuruluşu 1948’e dayanıyor. Kurulduğu yıldan bu yana her geçen yıl prestijini artıtran ve günümüzde film okulu dendiğinde ilk akla gelen yer olma ünvanını kazanan Lodz Film Okulu, Polonya sinemasına da yön veren kurumların başında geliyor. Avrupa’da sinema eğitimi alma hedefinde olan öğrenciler için en prestijli tercihlerden biri olan kurumda alacağınız eğitimle dünyanın her yerinde çalışma imkanı bulabilirsiniz.

 

Lodz Film Okulu’nda sinemanın çeşitli alanlarında eğitim almak mümkün. Bunun yanında fotoğrafçılık bölümü de okulun sıklıkla tercih edilen bölümleri arasında bulunuyor. Bölümlere göre değişen eğitim süreleri sunan okulda lisans programları İngilizce olarak sunuluyor.

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1201

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Lodz Film Okulu dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Lodz Film Okulu’ndan alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

  • Film ve Tv Yönetimi
  • Senaryo Yazarlığı
  • Oyunculuk
  • Animasyon film ve Film Özel Efektleri
  • Fotoğrafçılık

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.