Yurt Dışında Üniversite

Polonya Üniversiteleri için Başvuru Şartları

Polonya’daki üniversitelere kayıt olmanız için bir ön şart bulunmuyor. Lise diplomanız ile okullara yapılan başvurunun ardından istediğiniz bölümde okuma şansınız var. Üstelik YKS sınavına girmeniz de gerekmiyor. Girmiş olsanız bile başvuru esnasında kaç puan aldığınız ya da hangi sırada yer aldığınız da mühim değil.

polonya universite basvuru sartlari

Öğrencilerimiz için Polonya’da bir üniversite ve bölüm seçtikten sonra yabancı dil yeterliliğine bakarız. Polonya’da eğitim dili Lehçe’dir ve aynı zamanda çoğu bölümde eğitim dili olarak İngilizce de diğer bir opsiyondur. Yani okumak istediğiniz dilin ne olacağına okulunuzu seçmeden karar veririz sonrasında kayıt işlemlerimize devam ederiz.

İlk yıl genel ya da yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi

Polonya’da bölüm derslerine başlayabilmeniz için Lehçe ya da İngilizce dil seviyesini yeterli duruma getirmeniz gerekiyor. Bunun için Türkiye’den yolladığımız öğrencilerimiz 2 dönem boyunca dil hazırlığı almaktadır. Geç dönemlerde kayıt olan bazı öğrencilerimiz ise yoğunlaştırılmış olarak yarım dönem dil hazırlığı almaktadır. Hazırlığın sonunda seviye tespit sınavına girerek yeterliliğinizi gösterir ve bölüm dersleri için üniversite kayıt işlemlerine başlamış oluruz.

Polonya’daki bazı üniversiteler İngilizce ya da Lehçe seviyenizi bire bir mülakat yaparak görmek isteyebilir. Yeterli bir hazırlık evresinin ardından öğrencilerimizin tamamına yakını bu mülakatlardan veya seviye tespit sınavlarından kolaylıkla ve başarıyla geçmiştir.

Hazırlık sınıfının ardından Polonya’daki ekibimiz öğrencilerimizin hedefleri doğrultusunda daha öncesinde planlanan ilgili üniversitenin bölümüne resmi başvuruyu gerçekleştirmektedir. Başvuruların ardından isteklerimiz kabul edilmekte ve öğrencilerimiz resmen bölüm derslerine başlamaktadır.

Sonuç itibarı ile hayalleriniz ve hedefleriniz Polonya’da bir üniversitede istediğiniz bölümde okumaksa sizden istemiş olduğumuz tek şey lise diplomanızı getirmeniz olacaktır. Bundan sonraki noktada vermiş olduğumuz profesyonel destek ve yılların bilgi birikimi ile YÖK tarafından tanınmış, mezun olduktan sonra diplomanızın Türkiye’de denk olacağı bir üniversite ve bölüme yönlendirilmiş olacaksınız. Tüm bunlar olurken vize evraklarınızın eksiksiz bir şekilde toplanması ve diğer gerekli prosedürleri tamamlamak yine vermiş olduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerinin gereği olmaktadır.

Profesyonel destek almanız geleceğiniz için çok önemlidir

Dikkat! Yurt dışındaki okuyacağınız üniversite ve bölümün Türkiye’de bir geçerliliğinin olup olmadığını YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı yazımızı okuyarak kontrol ediniz.

Yanlış ve eksik danışmanlık hizmetlerinin yıllarınızı ve paranızı boşa harcamanıza sebebiyet verebileceğiniz unutmayınız ve Yurt Dışı Üniversite Yerleştirmelerinde Neden WestLine’ı Tercih Etmelisiniz başlıklı yazımızı mutlaka okuyunuz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader