Yurt Dışında Üniversite

Polonya Üniversiteleri Kayıt Dönemi

Polonya’daki üniversitelerin her biri kendi akademik takvimlerine sahiptir. Yani her üniversitenin başlangıç ve bitiş tarihleri farklılık gösterir ancak genel olarak eğitim öğretim yılına her yılın Ekim ayı içinde başlarlar. Güz yarı yılı dönemi Şubat ayına kadar devam eder ve ardından Şubat ayı içerisinde ikinci dönem olan bahar yarı yılına başlar ve Haziran sonuna kadar devam eder. Polonya üniversitelerine başvuru tarihleri ise ilgili akademik takvime göre şekillenir.

polonya universiteleri basvuru tarihleri

Polonya’daki her üniversitenin kayıt kabul dönemi farklıdır.

Üniversitelere olan resmi başvurular ise ilgili üniversitenin kayıt kabul dönemini açmasıyla başlar. Bazı üniversiteler öğrenci kabullerini yani kayıt dönemini Mayıs ayı itibarı ile açarken bu dönem Eylül ayı sonuna kadar devam eder. Kayıtların kapanması bölümlere ayrılmış olan kontenjanların dolmasıyla sona erer. O nedenle özellikle popüler üniversitelerin kayıt dönemi çok uzun sürmez.

Polonya’da eğitim dili Lehçe ve İngilizce olarak verilir. Hangi dilde eğitim almak istediğinize siz karar vereceksiniz ancak yine de bu konuda danışmanlarımızın yönlendirmelerine itimat edin. Üniversiteye başlamadan önce eğer eğitim alacağınız dil seviyeniz yetersiz ise tam dönem genel dil hazırlık programına katılırsınız veya yarım dönem yoğunlaştırılmış dil hazırlık programına gidebilirsiniz. Bu tamamen sizin okula kayıt olduğunuz tarihe göre değişkenlik gösteren bir durumdur.

Dil seviyenizin yeterli olması durumunda ise direkt bölüm derslerine başlayabilirsiniz. Bölüm derslerine başlangıç tarihi dil hazırlık programları için verilen tarihlerle paraleldir.

Polonya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Eğer okulunuza Ekim ayı itibarı ile başlayıp 2 dönem boyunca genel dil hazırlık eğitimi alacaksanız üniversitelere başvuru süreci her yılın Mayıs ayı itibarı başlar ve Eylül sonuna kadar devam eder. Ancak geç kayıt olacak öğrenciler için diğer bir opsiyon daha mevcuttur o da yoğunlaştırılmış yabancı dil hazırlığı programıdır. Bu durumda Ocak-Şubat ayı başlangıçlı okul programı için başvurularınızı Aralık sonuna kadar yapabilirsiniz.

Özetle, üniversite bölümlerine yapılacak resmi başvurularda aranacak nitelik eğitim alacağınız dildeki yeterliliğinizdir. O nedenle ister dönem başında olsun isterse dönem arasında olsun eğitim dilini öğrenmekteki çabanıza ve becerinize göre yılın hemen hemen her döneminde  Polonya’daki üniversitelere başvuruda bulunabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu ise Türkiye’den olduğu gibi dünyanın bir çok ülkesinden Polonya’daki üniversitelere başvuru yapılmaktadır ve bu nedenle bir üniversiteye kabul edilebilmeniz için işlemlerinizi erkenden başlatmanız gerekir. Aksi takdirde kontenjan yetersizliğinden ötürü kayıt işlemleriniz başarıyla gerçekleştirilemez. Kayıt olmayı düşündüğünüz tarih için danışmanlarımıza son durumu sorgulatabilir ve ücretsiz bir şekilde bilgilendirme alabilirsiniz.

Profesyonel olmayan hizmetler başvurunuzu negatif yönde etkileyebilir

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da alacağınız danışmanlık hizmetinin profesyonel olup olmadığıdır. Çünkü eksik evraklar, yanlış yapılan başvurular ve titiz olmayan çalışmalar nedeniyle yurt dışı üniversite yerleştirmelerinde bir çok gencimiz mağdur olmakta ve zamanında yapılmayan işlemler nedeniyle hem para kaybı hem de hayal kırıklığı yaşamaktadır. Geleceğinize yönelik bu kadar önemli bir aşamada mutlaka ama mutlaka profesyonel bir danışmanlık hizmeti almalısınız. O nedenle Yurt Dışı Üniversite Yerleştirmelerinde Neden WestLine başlıklı yazımıza göz gezdirmenizde fayda var.

 

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader