Lazarski Üniversitesi

0 out of 5

£2.700,00

Nispeten yeni bir eğitim kurumu olmasına karşın Lazarski Üniversitesi, Polonya’da her geçen yıl daha çok tercih edilen bir üniversite olmaya devam ediyor. 1993 yılında kurulan üniversite, başkent Varşova’da yer alıyor. Uluslararası ilişkiler, ekonomi ve işletme gibi bölümlerde lisans programları sunan üniversitede İngilizce veya Lehçe eğitim alma imkanı bulunuyor. Oldukça modern bir kampüse sahip olan Lazarski Üniversitesi, bu açıdan da öğrencilerin tercih listelerinde kendisine yüksek sıralarda yer buluyor. Özel üniversite statüsünde hizmet veren kurum, her geçen yıl artırdığı eğitim kalitesiyle son yılların en fazla gelişim gösteren üniversiteleri arasında bulunuyor.

 

Lazarski Üniversitesi’nin İngiltere’de bulunan Coventry Üniversitesi ile iş birliği içerisinde olması da öğrenciler açısından büyük avantajlar doğuruyor. Bu iş birliği kapsamında Lazarski Üniversitesi öğrencileri, dilerlerse çift diploma alma imkanından faydalanabiliyor. Bu sayede Lazarski Üniversitesi’nden mezun olan bir öğrenci İngiltere merkezli bir lisans diplomasının da sahibi olabiliyor. Çift diploma uygulaması öğrencinin tercihine bırakılmışken, çift diploma programlarında fiyat farklılıkları uygulanabiliyor.

 

Lazarski Üniversitesi dahilinde uygulanan lisans programlarının büyük bir çoğunluğu 6 sömestrı kapsıyor. Böylece daha kısa sürede diploma alma şansı yakalayan öğrenciler zamandan ve paradan tasarruf edebiliyor.

 

Tüm Polonya üniversiteleri gibi Lazarski Üniversitesi bünyesinde de hazırlık sınıfları mevcut. Öğrenci, tercih ettiği program diline göre öncelikle bir seviye tespit sınavına tabi tutuluyor. Bu sınav sonucunda öğrenci ya direkt olarak 1. sınıftan lisans eğitimine başlıyor, ya da hazırlık sınıfına kayıt ediliyor. İngilizce hazırlık sınıfları mevcut olduğu gibi, Lehçe eğitim almak isteyen öğrenciler için Lehçe hazırlık programları da sunuluyor.

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

 • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
 • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Lazarski Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Lazarski Üniversitesi’nden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

 • Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları(Çift Diploma)
 • Uluslararası İlişkiler
 • Business Economics ( Çift Diploma)
 • Ekonomi
 • Management (Logistic)
 • Ekonomi (Yüksek Lisans)
 • Uluslararası İlişkiler (Yüksek Lisans)
 • International Business Economics ( Çift Diploma)
 • International Relations ( Çift Diploma)

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.